W Opolu powstaje nowy klub judo – Gwardzista !

Redaktor Obywatelski2

dojoW Opolu powstaje nowy klub judo Gwardzista, który będzie kontynuował bogatą tradycję nieistniejącego już w judo Klubu Sportowego Gwardia Opole. Obecnie funkcjonuje Towarzystwo Sportowe o tej nazwie, ale założyciele nowego klubu chcą bardziej czerpać inspirację ze starej Gwardii, która była niezwykle zasłużona dla rozwoju sportu w Opolu !

Ponadto wychodząc na przeciw dzisiejszym trendom wszechstronnej walki wręcz, program treningowy będzie rozszerzony o inne sporty walki takie jak boks i MMA.

Patronem powstania i działalności nowego klubu jest ( nieżyjący ) założyciel pierwszej sekcji judo w Opolu trener Longin Cholewa, który wychował i ukształtował setki zawodniczek i zawodników zdobywających medale mistrzostw Polski, Pucharów Polski i zawodów międzynarodowych.

Przypomnijmy, że Gwardyjski Pion Sportowy był niegdyś jedną z najsilniejszych federacji sportowych w Polsce. Zdobycie medalu w mistrzostwach Polski GPS było wielką nobilitacją dla sportowca, porównywalną ze zdobyciem trofeum w największych imprezach sportowych rozgrywanych w Polsce. Ponadto reprezentanci klubów gwardyjskich brali udział w imprezach światowych takich jak Międzynarodowa Spartakiada Gwardyjska będąca odpowiednikiem Akademickich Mistrzostw Świata lub Uniwersjady.

poczdam 2Na dołączonych zdjęciach zaprezentowana jest ekipa reprezentująca Gwardię Opole w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku na młodzieżowym turnieju międzynarodowym w Poczdamie ( Niemcy ), nowa hala na której będą się odbywały treningi judo oraz proporczyk starej Gwardii.

Czarno białe zdjęcie przedstawia od lewej trenera Longina Cholewę, Andrzeja Wojtynę, medalistę jednego z najsilniejszych turniejów młodzieżowych na świecie w Mongolii, moją skromną osobę, powyżej w środku Andrzeja Żądło, medalistę zawodów ogólnopolskich, Artura Dziubę, wicemistrza Pucharu Polski, reprezentanta Polski i całkiem powyżej ( fragment postaci ) Mirosława Komarka, wicemistrza Polski, Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży, wicemistrza Międzynarodowej Spartakiady Gwardyjskiej, podczas pobytu w niezwykle efektownym parku pałacowym Sanssouci w Poczdamie. Zdjęcie kolorowe przedstawia bardzo dobrze wyposażoną w nowe tatami ( matę do judo ) salę treningową zwaną w terminologii japońskiej dojo na której będą ćwiczyć uczestnicy zajęć. Proporczyk odzwierciedla siłę ówczesnego klubu, który dysponował kilkoma sekcjami na najwyższym poziomie sportowym.

Judo to wspaniała dyscyplina sportowa rozwijająca wszystkie zdolności motoryczne uprawiającego. Mogą ją uprawiać zarówno kobiety jak i mężczyźni. Wywodzi się ona ze starojapońskiej sztuki walki jiu jitsu, stosowanej przez samurajów jako sztuka wojenna. Twórcą judo był w 1882 r. profesor Uniwersytetu w Tokio Jigoro Kano. Spośród ciosów i chwytów jiu jitsu profesor wyodrębnił elementy, które w najmniejszy sposób zagrażały życiu i zdrowiu ćwiczących.

proporczyk Gwardia OpoleOpublikował też teoretyczne zasady stosowania judo polegające na oszukaniu przeciwnika wykorzystując jego siłę podczas wykonywania rzutów. Zasady te polegają na tym, że jeśli przeciwnik np. napiera na ciebie siłą to zamiast mu się przeciwstawiać swoją siłą, wykonujesz odpowiedni element będący jakby ustąpieniem z linii ataku, przez co przeciwnik straci równowagę, a ty w sposób kontrolowany możesz go pokonać. Zasada ta została ujęta w hasło: ustąp, a zwyciężysz ! Oczywiście przez ponad 100 lat judo uległo wielu modyfikacjom i aktualnie użycie siły podczas walki jest jednym z nieodzownych warunków powodzenia. W treningu przygotowawczym zawodniczki lub zawodnika oprócz treningu technicznego i sparingów ważne są też różne inne formy przygotowania sportowego, takie jak ; lekkoatletyka, siłownia, gimnastyka, akrobatyka, gry sportowe, zwłaszcza w okresie przygotowawczym, kiedy to wyrabiane są takie cechy jak; wytrzymałość, siła, zwinność, szybkość i koordynacja ruchowa. Judo jest więc bardzo wszechstronną dyscypliną sportową, która umożliwia osobie ćwiczącej harmonijny rozwój ciała, a ze względu na stosowanie wielu pozytywnych zasad wywodzących się z tradycji tej sztuki walki i tzw. Kodeksu Bushido jest również sztuką dbającą o rozwój duchowy. Jako były, wieloletni nauczyciel wychowania fizycznego w szkole sportowej z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że judo ma bardzo pozytywny wpływ na wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży, nawet tych najmłodszych, które uwielbiają zabawę w przewracanki, a przy
przestrzeganiu podstawowych zasad judo uczy samodyscypliny i innych pozytywnych cech charakteru. Władze szkolne tak dalece przekonały się do pozytywnych aspektów wychowania poprzez judo, że powierzały mi nie tylko prowadzenie treningów i lekcji wychowania fizycznego ale również rolę wychowawcy klasowego. Moje uczennice i uczniowie niejednokrotnie oprócz bardzo dobrych wyników sportowych osiągali także doskonałe wyniki w nauce. Wiele osób trenujących judo ukończyło studia wyższe na różnych kierunkach i wielokrotnie powtarzało, że uprawianie tej dyscypliny sportowej przyczyniło się do ich wszechstronnego rozwoju fizycznego i duchowego. Przedstawiam film demonstrujący piękno judo w wykonaniu gwiazd biorących udział w Mistrzostwach Świata, które zostały rozegrane w tym roku w Rio de Janeiro w Brazylii.

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Zax4NAw-_y4

Autor: Bartłomiej Cybruch http://trener1.blog.pl

  1. Irena
    | ID: 040ed914 | #1

    Sport to zdrowie.Dobrze że są pasjonaci.Zachecac młodych i starszych.Zachęcać dzieci aby rodziców,dziadków zachęciły do ruchu. I do diety. Powodzenia .

  2. Trener
    | ID: 22d9a622 | #2

    Święte słowa Pani Irenko , pozdrawiam !

Komentarze są zamknięte