IPN przypomni postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Redaktor1

IPN logoW związku z przypadającą na 19 października rocznicą męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki Instytut Pamięci Narodowej zainicjował działania w celu popularyzacji jego postaci w ramach projektu edukacyjnego  IPN „Patroni naszych ulic”.

Harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej z Warszawy, Pionek i Kalisza; ze Związku Harcerstwa Polskiego z Częstochowy i Piastowa oraz młodzież z koła historycznego przy Młodzieżowym Domu Kultury w Tomaszowie Mazowieckim będą wrzucać broszury IPN poświęcone temu bohaterowi do skrzynek pocztowych przy ul. Popiełuszki w swoich miastach.

Projekt „Patroni naszych ulic” ma na celu popularyzowanie wiedzy o postaciach szczególnie ważnych w najnowszej historii Polski, których nazwiska widnieją na tabliczkach z nazwą ulicy. Poza książeczką o błogosławionym księdzu Jerzym Popiełuszce opublikowane zostały już kolejne cztery: Rotmistrz Witold Pilecki, Generał Kazimierz Sosnkowski, Generał Leopold Okulicki oraz Generał Emil Fieldorf „Nil”, a w przygotowaniu są następne. Dzięki pomocy harcerek i harcerzy z ZHR i ZHP w najbliższym czasie otrzymają je mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego, Poznania, Krakowa, Częstochowy i Zielonej Góry. Do współpracy przy realizacji projektu IPN zaprasza lokalne samorządy, instytucje kulturalne i oświatowe, a także organizacje harcerskie.

Ks. Jerzy Popiełuszko (1947-1984), bohaterski kapłan, kapelan „Solidarności” Huty Warszawa, w czasie stanu wojennego odprawiał Msze św. za Ojczyznę w kościele pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. 19 października 1984 r. został zabity przez morderców z ministerstwa spraw wewnętrznych PRL. Ksiądz Jerzy Popiełuszko 6 czerwca 2010 roku został ogłoszony błogosławionym Kościoła katolickiego. Chcemy rozpowszechnić wiedzę o nim, dlatego też jest on jednym z bohaterów projektu edukacyjnego IPN „Patroni naszych ulic”

Sprawdźcie Państwo na stronie internetowej projektu www.pamiec.pl/patroni_ulic, czy wydane przez nas publikacje dotarły już do mieszkańców Waszej miejscowości. Jeśli nie – możecie nam w tym pomóc.

Informację przekazał: Michał Kurkiewicz – Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Instytutu Pamięci Narodowej

  1. Irena
    | ID: 3bc0298b | #1

    Słuszne.Edukować,przypominac bohaterów. w tym ksiedza Jerzego.Dobrze.ze IPN działa. Cześć Jego Pamięci.!

Komentarze są zamknięte