Czy Sejm opowie się za życiem?

Autor Obywatelski2

uswiadom_poslaJuż w najbliższy czwartek w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy zakazującej zabijania nienarodzonych dzieci ze względu na tzw. przesłankę eugeniczną. Pod projektem ustawy w obronie prawa do życia dzieci, u których stwierdzono możliwość wystąpienia wad genetycznych, zebrano ponad 400 tysięcy podpisów. Teraz czas na decyzje posłów. Będzie to dla nich ważny egzamin. Nie tylko pokazujący ich stosunek wobec nienarodzonych dzieci, ale przede wszystkim wobec poszanowania praw obywateli naszego kraju.

Możliwość składania obywatelskich projektów ustaw daje Konstytucja RP. Jest to jeden z elementów demokracji, która gwarantuje zwierzchność władzy narodowi. Jak głosi art. 4 Konstytucji RP:

1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu.
2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.

Możliwość składania obywatelskich projektów ustaw, obok referendum obywatelskiego, to właśnie formy sprawowania bezpośredniej władzy przez obywateli. Od posłów, czyli naszych reprezentantów, mamy pełne prawo oczekiwać szczególnego poszanowania dla projektów obywatelski. Niestety sejmowa praktyka, zwłaszcza od czasu objęcia rządów przez koalicję PO-PSL, pokazuje coś zupełnie przeciwnego. Kolejne projekty obywatelskie wrzucane są do kosza. Tak było m.in. z projektem w obronie życia poczętego, pod którym zebrano ponad 600 tys. podpisów, projektem referendum emerytalnego, który poparło ponad 2,5 mln obywateli, czy projektem w obronie lekcji historii w szkołach wspartym blisko 150 tys. podpisów.

W czwartek, 26 września br. nasi posłowie będą po raz kolejny zdawać egzamin z demokracji. Jaki będzie wyniki tym razem?

Ogrom pracy, jaką włożyły środowiska Pro-life w kampanię informacyjną na temat aborcji i jej skutków, zaowocował zmianą spojrzenia Polaków na kwestię zabijania dzieci nienarodzonych. Według badań CBOS z lipca br. aż 75% Polaków opowiada się za ochroną ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Warto żeby posłowie wzięli to pod uwagę podczas czwartkowego głosowania. 75% obywateli to 75% wyborców, głosami których posłowie zasiadają w Sejmie i zdanie których winni tam reprezentować.

Członkowie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop Aborcji” – autorzy obywatelskiego projektu ustawy przywracającego prawo do życia chorym dzieciom, apelują o uświadamianie posłów przed czwartkowym głosowaniem. Kontakty do posłów i bliższe informacje o akcji uświadamiania posłów znajdą państwo na stronie www.ratujdzieci.pl.

Autor: Karina Piechota

  1. Irena
    | ID: 9f20484a | #1

    Wierzę, że rozum przypomni, ze Życie daję Bóg, a nie posłowie z obojętnie, której strony : z prawa, z lewa, czy też od środka. !!!!!!!!!!!!!!!!!

  2. grzech
    | ID: 30247bb1 | #2

    bo błąd już jest od samego uchwalenia konstytucji. Dlaczego pozwoliliśmy na to, żeby komuniści nam narzucili już druga ustawę zasadniczą, która jest zbiorem pustych słów? I tak kolejni namiestnicy się nią posługują.

Komentarze są zamknięte