Zmarł Sławomir Mrożek w wieku 83 lat

Niezależna Gazeta Obywatelska4

240px-Slawomir_MrożekWydawnictwo Literackie i Oficyna Noir Sur Blanc z ogromnym smutkiem informują, że w Nicei 15 sierpnia nad ranem w wieku 83 lat zmarł Sławomir Mrożek, światowej sławy pisarz, intelektualista, autorytet i ważna postać dla wielu pokoleń Polaków.

Sławomir Mrożek pozostawił po sobie ogromną spuściznę, która na trwałe weszła do kanonu nie tylko polskiej literatury, ale i światowej literatury. Pisał opowiadania i znakomite sztuki, które podbijały sceny w najdalszych zakątkach globu. W pamięci czytelników pozostanie także jako autor niezwykle szczerego Dziennika, świetnych listów pisanych do swych przyjaciół – najważniejszych postaci europejskiej kultury i autor błyskotliwych rysunków, które dziś są klasyką polskiego humoru.

Więcej informacji o utworach Sławomira Mrożka na stronie www.slawomirmrozek.eu.

tk/wydawnictwoliteracki.pl

 1. z Niemodlina
  | ID: b4e561c8 | #1

  Mrożek,Szymborska, ojciec Miecugowa, Bruno Miecugow i 50 innych tzw. literatów krakowskich podpisało się w 1953r pod tzw. apelem krakowskim, którego treść brzmiała „My zebrani w dniu 8 lutego 1953 r. członkowie krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich wyrażamy bezwzględne potępienie dla zdrajców Ojczyzny, którzy wykorzystując swe duchowe stanowiska i wpływ na część młodzieży skupionej w KSM działali wrogo wobec narodu i państwa ludowego, uprawiali – za amerykańskie pieniądze – szpiegostwo i dywersję”. Apel ten stanowił element propagandowej nagonki na Kościół Katolicki i dawał stalinowskim władzom PRL pretekst do dalszego zaostrzenia represji wobec ludzi wierzących. Warto przypomnieć,że w słynnym procesie krakowskim skazano wówczas na karę śmierci trzech krakowskich duchownych.

 2. Irena
  | ID: 86a92cca | #2

  Panie świeć nad jego duszą Amen .Moze teraz przed drzwiami sw,Piotra zrozumiał swój błąd.
  Ciekawi mnie ,oj ciekawi. jak to tam w zaswiatach jest. Tajne,zakryte przed nami. @z Niemodlina dobrego dnia

 3. z Niemodlina
  | ID: b4e561c8 | #3

  zapomniałem dopisać w sfingowanym przez władze PRL procesie.

 4. Anonim
  | ID: 3b51ba72 | #4

  Późniejsze losy Mrożka nieco różnią go od pozostałych „literatów” – emigracja, protest przeciwko inwazji na Czechosłowację, protest przeciwko stanowi wojennemu. Nie usprawiedliwia to oczywiście hucpy z 1953. Takie fakty należy przypominać, byśmy byli świadomi, jak formowano powojenną „inteligencję” i jak nurzano w błocie naszą narodową dumę.

Komentarze są zamknięte