Podpisy złożone – będzie Rondo Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu?

Autor Obywatelski6

Małgorzata WilkosDziś złożyliśmy w Biurze Rady Miasta Opola obywatelski projekt uchwały wraz z podpisami mieszkańców Opola w sprawie nazwania ronda na Pl. Wolności: „Rondo Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu”. Projekt ma trafić pod obrady Rady Miasta na pierwszej sesji po wakacjach – 29 sierpnia br.

Obywatelski projekt uchwały zdarza się w Opolu bardzo rzadko, trudno zbiera się w naszym mieście podpisy, mało jest takich inicjatyw. Obywatelski projekt w sprawie upamiętnienia ofiar ludobójstwa na Wołyniu ma szansę stać się jednym z niewielu, które będą głosowane przez opolskich radnych – zamiast wymaganych 500, złożyliśmy 800 podpisów

Upamiętnienie w przestrzeni publicznej naszego miasta ponad 100 000 bestialsko zamordowanych mieszkańców Wołynia i Małopolski Wschodniej to sprawa bardzo ważna dla wielu Opolan. Ok. 30% mieszkańców naszego miasta ma korzenie kresowe, wielu żyjących jeszcze, starszych Opolan pamięta te tragiczne dni sprzed 70 lat, wielu straciło swoich bliskich, matki, ojców, dzieci i rodzeństwo zamordowanych za to tylko, że byli Polakami. Usłyszeliśmy wiele takich historii podczas zbierania podpisów. Pozostaje mieć nadzieję, że również radni miejscy będą o tym pamiętać podczas głosowania nad obywatelskim projektem uchwały.

Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim, którzy wsparli tę inicjatywę i zaangażowali się w zbiórkę podpisów; młodzieży z Publicznego Liceum SPSK w Opolu, opolskiemu środowisku Kresowian, NZS Uniwersytetu Opolskiego i mieszkańcom miasta zbierającym podpisy.

Autor: Małgorzata Wilkos

 1. Irena
  | ID: 7109515c | #1

  Inicjatywy społeczne są jaknajbardziej wskazane,tym bardziej,że chodzi o ludobójstwo.A co na to radni???

 2. Irena
  | ID: 7109515c | #2

  @NGO.Dzieki za video. Ze spotkania”Watacha”

 3. Opolanin
  | ID: a42d7eda | #3

  Rowniez 30% Opolan ma pochodenie niemieckie, jakie kroki podejmiecie panstwo w tej kwestii?

 4. Irena
  | ID: b59db4b9 | #4

  @P.Opolanin. Żyjcie w spokoju i modlcie się o zgode.

 5. Oplanin
  | ID: a42d7eda | #5

  @Irena.
  To znaczy że wy sobie wszystko możecie nazywac na lewo i na prawo nazwami typu „Sala Orla Bialego”, „Rondo Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu”, a my mamy siedziec cicho i „żyć w spokoju i modlć się o zgode”? Jaka tu logika? Ludzie gdze sprawiedliwosć!!

 6. Irena
  | ID: b59db4b9 | #6

  @P.Opolanin. Ja szanuje każdą nację,każdą mniejszość narodową.Ale uważam,że w waznych sprawach dotyczących m.in. ,nazw jak wspomniałeś np.Orła Białego czy tez ulic,ronda winny być polskie.Bo tu Polska właśnie jest!!!!!!To logiczne odpowiadam.A także sprawiedliwe.Racja jest po mojej stronie.Może to przykre dla Ciebie, ale przemyśl. Żyj w spokoju i modlij się o zgode.Życie jest bardzo krótkie i kruche i trzeba wiedzieć Co warto?

Komentarze są zamknięte