Niebezpieczne żarty RAŚ: Śląsk jak Bawaria?

Redaktor6

Adam SłomkaMarsz śląskich separatystów, w którym uczestniczyło 700 aktywistów Ruchu Autonomii Śląska, został wsparty przez gazety należące do grupy Polskapresse. Wydawnictwo należy do bawarskiej firmy Verlagsgruppe Passau i wydaje największy dziennik regionalny o nazwie „Polska – Dziennik Zachodni”.

Portal wPolityce.pl ocenia, że „Dziennik Zachodni” nie ukrywał entuzjazmu (dla marszu RAŚ – przyp. AS) , robiąc na swoich stronach obszerną relację z marszu, poświęcając mu zresztą przez długi czas głównego newsa na witrynie”.

W kwietniu opisałem problem niemieckiej monopolizacji rynku regionalnego w Polsce i Czechach. Międzynarodowy koncern medialny Verlagsgruppe Passau jest obecny za pośrednictwem Polskapresse w 8 największych regionach Polski (Dolny Śląsk Pomorze, Lublin, Łódzkie, Małopolska, Mazowsze, Wielkopolska, Śląsk i Zagłębie), gdzie wydaje 10 dzienników regionalnych, w tym 8 połączonych wspólną marką „Polska” (Dziennik Bałtycki, Dziennik Łódzki, Dziennik Zachodni, Gazeta Krakowska, Gazeta Wrocławska, Głos Wielkopolski, Kurier Lubelski), „Express Ilustrowany”, „Dziennik Polski”, a także 90 tygodników lokalnych oraz bezpłatną gazetę miejską „Nasze Miasto”. Średnia dzienna sprzedaż wszystkich tych dzienników to prawie 320 tys. egz. Serwisy grupy Polskapresse zajmują 13 miejsce w polskim internecie z 6 mln użytkowników i zasięgiem 31% (PBI/ Gemius, październik 2012). W portfolio Polskapresse są serwisy informacyjne: m.in. portal społeczności lokalnych Naszemiasto.pl, serwis dziennikarstwa obywatelskiego Wiadomości24.pl czy Polskatimes.pl.

Na ostatnim marszu Ruchu Autonomii Śląska dr Jerzy Gorzelik przedstawia nową koncepcję RAŚ w dążeniu do osłabienia Polski: regionalizację. Skąd bierze się hasło RAŚ: „Śląsk jak Bawaria”? Może z medialnego wsparcia dla separatystów płynącego od bawarskiego giganta medialnego!

Verlagsgruppe Passau, CSU/CDU, Związek Wypędzonych i polityka RAŚ

Twórcą potęgi niemieckiego koncernu z Bawarii był Hans Kapfinger, który otrzymał już w 1946 roku amerykańską zgodę na stworzenie konserwatywnej gazety „Passauer Neue Presse”. Kapfinger był zwolennikiem Unii Chrześcijańsko-Społecznej działającej wyłącznie w Bawarii i założonej również w 1946 r. CSU od początku ściśle współpracuje z bliźniaczą krajową partią CDU (Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna). Założyciel „Passau Neue Presse” był represjonowany w czasach III Rzeszy, jednakże nie mógł nie wiedzieć o związkach działaczy Związku Wypędzonych z niemieckim totalitaryzmem z lat 1933-45. Okazuje się, że pierwszym prezesem kontrowersyjnego dla Czechów i Polaków Związku Wypędzonych był polityk CSU Georg Manteuffel-Szoege.

Tygodnik „Der Spiegel”, w artykule z 14 sierpnia 2006r., pt. „Dafür fehlen uns die Mittel” (pol. „Na to brakuje nam środków”) podał, iż na 200 byłych członków kierownictwa Związku Wypędzonych, ponad 1/3 była członkami NSDAP. Zaliczało się do nich również trzech byłych sekretarzy generalnych Związku i kilku jego wiceprzewodniczących. Drugi prezydent Związku, Hans Krüger, był aktywnym działaczem NSDAP uczestniczącym w puczu monachijskim, a następnie szefem okręgowej organizacji NSDAP (NSDAP-Ortsgruppenleiter) i sędzią wydającym wyroki śmierci w okupowanej Polsce (w składzie tzw. sądów specjalnych (niem. Sondergerichte).

Większość z 13 pierwotnych założycieli Związku w 1958 r. była powiązana z reżimem narodowosocjalistycznym III Rzeszy — wśród nich Alfred Gille, Erich Schellhaus (Wehrmacht), Hainz Langguth, Rudolf Wollner (SS).

Dwa lata temu wystąpiłem publicznie z listem otwartym adresowanym do ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego oraz prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta w sprawie wszczęcia procedury likwidacji Ruchu Autonomii Śląska. Dwa miesiące później Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło raport, w którym czytamy, że „śląskość jest po prostu pewnym sposobem odcięcia się od polskości i przypuszczalnie przyjęciem po prostu zakamuflowanej opcji niemieckiej”. Prezes PiS Jarosław Kaczyński podtrzymał tą opinię, wyjaśniając, że chodzi o postawy takich osób jak szef Ruchu Autonomii Śląska Jerzy Gorzelik. Postawa KPN-OP czy PiS w sprawie publicznych deklaracji lidera Ruchu nie spotkała się z obiektywną relacją „Polski – Dziennika Zachodniego”. Wpisuje się to w lansowanie Ruchu Autonomii Śląska.

Związki bawarskich konserwatystów ze Związkiem Wypędzonych pod obecnym przywództwem Eriki Stenbach i współpraca z CDU Angeli Merkel nie powinny wpływać na to, w jaki sposób jest przedstawiana historia Śląska. Nie powinno się lansować rzekomego konfliktu z „narodowością śląską” albowiem to uderza w ofiarę Ślązaków zamordowanych w Katyniu czy komunistycznych obozach. Jeśli „Polska – Dziennik Zachodni” zamierza utrzymywać tą linię wydawniczą to czas na zmianę nazwy na „Polen – Westen Zeitung”.

Wtedy będzie można z otwartą przyłbicą informować, że Słomka zniszczył kolejny totalitarny monument, wzorem Chorzowa potrzebujemy nowych pomników grafa von Reden … a Polacy muszą się zgodzić na wydumaną przez RAŚ autonomię na Śląsku. Ba … muszą zgodzić się niby na regionalizację wszędzie tam gdzie docierają wydawnictwa Polskapresse!

Tyle, że propozycje RAŚ promowane przez media kontrolowane z Bawarii będą wcześniej czy później oceniane przez organa ścigania czy wymiar sprawiedliwości w związku z nieustannym wypowiadaniem lojalności wobec państwa polskiego przez separatystycznych działaczy cynicznie kreujących nieistniejący naród. Taka polityka bowiem wyrządza Polsce istotne szkody polityczne.

Adam Słomka
Przewodniczący KPN-Obóz Patriotyczny,
poseł na Sejm RP I,II,III kadencji

 1. Irena
  | ID: 68e2236f | #1

  @NGO.Dzieki za video. Ten RAS jest niebezpieczny.Wprawdzie niewiele o nim wiem,ale materiał z video i artykułu jest jednoznaczny. Tak się zastanawiam dlaczego w tej sprawie nie wypowiada się minister ds,zagranicznych.Czyżby się bał, że jajkiem go poczęstują?

 2. Pejter
  | ID: aa7cb7c8 | #2

  Po tym tekście zaczynam pomału wierzyć w teze o pobiciu pana Słomki w ostatnich dniach pod pomnikiem ruskich żołonierzy. Bo tylko wstrząsowi pourazowemu można przypisać popełnienie takiej głupoty jak powyższy tekst.
  Panie Słomka, pan udaje, że nie wie skąd się wzięło pojęcie „Śląsk jak Bawaria”? To przecież guru Jarek walnął taki tekst podczas jednej z ostatnich wizyt w Katowicach. Motacie się wokół tego Śląska, a co wypowiedź to gafa (żeby nie nazwać tego po imieniu).

 3. foxmann
  | ID: adfe0118 | #3

  jak czytam takie głupoty o zagrożeniu porównania Śląska do Bawarii to już sam nie wiem jakim trzeba być oszołomem, żeby głosić takie pierdoły. Do tego grupa odbiorców musi być relatywnie duża, bo ktoś takiego czegoś chce słuchać. Już mi się nie chce wytykać po kolei tych bzdur, ale życzyłbym sobie i innym takiego standardu życia i zarobków jak w Bayern

 4. | ID: dfa76f52 | #4

  Przecież to nie RAŚ pierwszy raz wyartykułować, że Śląsk ma być jak Bawaria. A Jarosław Kaczyński. Zresztą śląscy regionaliści mają o wiele skromniejsze cele. Chcą autonomii dla województw, a nie federalizacji Rzeczpospolitej.
  Słomka jak zwykle manipuluje, kłamie i oczernia bez podstaw. Nie da się tego czytać.

 5. | ID: d00befcf | #5

  osłabianie Polski??? a to da się ją jeszcze bardziej osłabić? hehe w sumie lepiej by miasta Śląskie wyglądały jak Prypeć niż Monachium? bo nie kumam w sumie gzie leży problem panie Słomka, by porównywać się do lepszych standardów. Gruzami się łatwiej zarządza hmm?

 6. Andreas
  | ID: 506324c2 | #6

  Ja słyszałem że na marszu był tylko Jerzy Gorzelik z najbliższą rodziną.Dalej tak oszukujcie, nacjonalistyczne oszołomy, to się dowiemy że marszu w ogóle nie było, a zdjęcia były zmanipulowane

Komentarze są zamknięte