Enej czy Eneida?

Redaktor12

Paweł Czyż2W zasadzie sprawa nazwy zespołu Enej jest przykładem na to, że miałka uchwała Sejmu RP ws. ludobójstwa OUN/UPA podjęta w myśl poprawności politycznej rozogniła i tak niezabliźnione rany tysięcy Polaków.

Zespół uważa, że nawiązanie w swojej nazwie do głównego bohatera „Eneidy” I. Kotlarewskiego jest dla Polaków zrozumiałe i akceptowalne. Tymczasem zbrodniarz z OUN/UPA Petro Olijnyk ps. Enej wybierając swój pseudonim kierował się zapewne również nawiązaniem do arcydzieła literatury ukraińskiej.

Mirosław „Mynio” Ortyński z zespołu Enej pisze, cyt. „(…)społeczeństwo polskie oczekiwało od nas oficjalnego stanowiska w sprawie Rzezi Wołyńskiej a nawet i osądzenia tamtych wydarzeń! My z uporem powtarzaliśmy, że nie do nas należy osądzanie historii, są od tego historycy, władze państw z obydwu stron, władze kościelne, a my jako ludzie potępiamy każdą zbrodnie, każde odebranie życia drugiemu człowiekowi, tym bardziej dzieciom!!! (…) Niech ukraińskie społeczeństwo nie dziwi się Polakom, że mają taki stosunek do osoby Stepana Bandery, bo to pod jego dowództwem te wszystkie złe zdarzenia miały miejsce!!! Ale i niech polskie społeczeństwo zrozumie tych Ukraińców, dla których był on symbolem walki z NKWD o wolną Ukrainę, o ich Ojczyznę! Porozumienie może nadejść tylko wtedy, jak obydwie strony chociaż w malutkim procencie się zrozumieją!! Apeluję o to najgłośniej jak tylko mogę!!! ”.

Taki sposób rozumienia apolityczności przez członka zespołu Enej jest zadziwiający. Po pierwsze, o kwestii porozumienia można rozmawiać wtedy, gdy Ukraińcy będą w stanie uznać ludobójstwo na ponad 100 tys. Polaków. Każde uzasadnianie strat ukraińskich z lat 1943-48 rzekomymi mordami odwetowymi Polaków jest zawracaniem kijem Wisły! To dzięki postawie polskiej samoobrony oraz Armii Krajowej była możliwa obrona przed bandami wykolejeńców, których mordy przewyższały sadyzmem działania Waffen SS czy specjalnych oddziałów realizujących mordowanie Żydów. W 1943 roku nawet regularne jednostki Wehrmachtu były zmuszone bronić tysięcy Polaków oraz Ormian i Czechów przed rzezią Ukraińców.

Po drugie, nie chcemy rozumieć Ukraińców, dla których Bandera jest bohaterem. Tak jak nie będziemy rozumieli przedstawicieli innych narodów, którzy wywyższają zbrodniarzy. I tak … jak Chorwaci wzięli odpowiedzialność za mordy chorwackich nacjonalistów z lat II wojny światowej aby stać się częścią Unii Europejskiej … tak bez jasnego uznania ludobójstwa z lat 1943-44 przez Ukraińców … miejsca w Zachodniej Europie dla nich nie będzie. Bo bliżej im do Moskwy i wymordowania ponad 20 tys. Polaków w Katyniu i innych miejscach kaźni NKWD … niż im się wydaje.

Dzisiejszy atak na polskiego prezydenta w Łucku wskazuje, że niedemokratyczny kraj, który więzi swoją byłą premier, nie ma też siły aby edukować swoich młodych obywateli i dokonać rozrachunku ze zbrodniarzami. Skoro zespół Enej ma dosyć debaty i nie potrafi przekonywać poza formułkami o źle pojętej tolerancji i szerzeniu wzajemnej miłości … to nie rozumie skomplikowanej historii I czy II RP. Nie chce bądź nie może zauważyć, że historię oceniają kolejne pokolenia, w tym 3-cie pokolenie ofiar rzezi dokonanej przez Ukraińców na współmieszkańcach.

Dlatego wątpliwości dotyczące nazwy zespołu Enej wyrażane przez europosła Janusza Wojciechowskiego oraz wcześniej lidera KPN-Obóz Patriotyczny Adama Słomkę są uzasadnione. Bo zadali oni jasne pytanie w imieniu tysięcy polskich rodzin, w których żyją potomkowie ofiar ukraińskiego nacjonalizmu. Nie można mieć też pretensji do posła Solidarnej Polski Mieczysława Golby, gdy ten wypomina publicznie parlamentarzyście Platformy Obywatelskiej, że jego ojciec był zbrodniarzem z OUN/UPA …

W politykę muzycy wplątali się sami wybierając nazwę swojego zespołu. Gdyby chcieli uniknąć pytań mogli nawiązać do wielkiego dzieła literatury ukraińskiej i obrać nazwę Eneida. Wtedy nikt nie miałby żadnych wątpliwości. A tak zbierają gromy, a prezydent Komorowski w Łucku … jajka.

Paweł Czyż
Niezależna Gazeta Obywatelska w Bielsku – Białej

ngo-BB-270x123

 1. muki
  | ID: 5549ad76 | #1

  Może mieliby się nazywać Jarema?

 2. obiekt x
  | ID: 38ba2b84 | #2

  …albo Akcja Wisła?

 3. Eleonora
  | ID: 100b30d0 | #3

  Taka ” apolityczność” w wydaniu członka KPN dopiero jest zdumiewająca!
  Pan Czyż pisze:

  „nie chcemy rozumieć Ukraińców, dla których Bandera jest bohaterem. Tak jak nie będziemy rozumieli przedstawicieli innych narodów, którzy wywyższają zbrodniarzy”

  Jednocześnie KPN jako jedyne wydało znaczek filatelistyczny z podobizną niejakiego Jarosława Stećki.

  „Jarosław Stećko, ukr. Ярослав Стецько (ur. 19 stycznia 1912 w Tarnopolu, zm. 5 lipca 1986 w Monachium) – ukraiński polityk niepodległościowy, działacz nacjonalistyczny, przywódca Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.

  Jarosław Stećko studiował filozofię w latach 1929-1934 na uniwersytetach we Lwowie i Krakowie i został członkiem kierownictwa OUN. Był jednym z dowódców batalionu Nachtigall. Po wkroczeniu batalionu ukraińskiego i wojsk niemieckich do Lwowa 30 czerwca 1941 i ogłoszeniu przez działaczy OUN-B deklaracji niepodległości Ukrainy, został premierem i przystąpił do formowania rządu ukraińskiego, który przetrwał tylko dwanaście dni.
  Po zamordowaniu Stepana Bandery przez zawodowego zabójcę KGB Bohdana Staszynskiego w 1959 został prowydnykiem (przewodniczącym) OUN na emigracji.”

  To się nazywa- hipokryzja!

  http://www.podziemna.republika.pl/kpn-88.html

 4. Paweł Czyż
  | ID: 16396b3a | #4

  @Eleonora Nie jestem członkiem KPN. Do tego komentarz dotyczy stanowiska KPN-OP i jej lidera A. Słomki. Trudno dyskutować z kimś, kto zawsze wpisuje jakieś tezy podobne do broszurek Grunwaldu podszytych Moczarem. Do tego znaczki KPN były również wypuszczane przez SB w celu dyskredytowania polecam lekturę źródeł. Nikt ze znanych mi byłych polityków KPN nie potwierdza autorstwa tego znaczka. A jeśli nawet tak było, to chodziło o wspólny interes Ukraińców i Polaków w obaleniu ukochanych przez giertychowców rządów komunistycznych. Przynajmniej nikt z KPN nie występował w komunistycznej TV i nie popierał Jaruzela, ani nie reprezentuje ministrów o ps. zegarek.

 5. Eleonora
  | ID: 100b30d0 | #5

  @Paweł Czyż

  Proszę o przybliżenie moich ” wpisów podszytych Moczarem”?!
  Jeżeli nikt z kierownictwa KPN nie potwierdza autentyczności tych znaczków- to dlaczego wiszą one na waszych stronach!?
  Widocznie, uważacie je za chlubę waszej działalności
  Powołujecie się przy tym na ” wspólny interes Ukrainców i Polaków”
  Proszę zatem powiedzieć jaki mamy interes w gloryfikowaniu członków batalionu Nachtigal??

  Poza tym- to nie giertychowcy dogadywali się z członkami rządów komunistycznych, a członkowie KORu
  To wasz autorytet, matactwa okrągłostołowe i magdalenkowe tłumaczy jako ” taktyczne posunięcie”

  http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/prezydent-nie-bylo-tajnego-porozumienia,96491.html

  Tak to taktyczne posunięcie pozbawiło naród jego ojczyzny:(
  Przy współudziale patryjiotów z KPN ze Stećką w tle….

 6. Paweł Czyż
  | ID: 16396b3a | #6

  @ Eleonora. Coś tu jest nie tak. KPN nie brał udziału w „okrąglaku”. Wspólnym interesem jest jednak przeciwdziałanie imperializmowi rosyjskiemu. Państwa bałtyckie toczą debatę n.t. samodzielności w perspektywie 50-100 lat. Ukraina bez Polski, a Polska bez bufora z demokratycznej Ukrainy będzie w … niewesołym położeniu. Trzeba znać historię. Do tego KPN-OP i Adam Słomka jasno potępia od lat nacjonalizm ukraiński. Słomka jako jedyny na 560 parlamentarzystów protestował przeciwko wizycie Kuczmy w Polsce (15 marca 2001). Proszę oskarżać Piłsudskiego o wspieranie Petlury, np. Tyle, że udział Dmowskiego w dumie Imperium Rosyjskiego chluby nie przynosi. Zaraz Eleonora zacznie o agencie Piłsudskim i tego typu bzdurach. Nie będę komentował tych wpisów. Proszę sklecić materiał i przesłać redakcji pod własnym nazwiskiem, a nie anonimowym nickiem – wtedy podyskutujemy. Do tego moja żyjąca babcia uniknęła pogromu w Drużkopolu (pow. horochowski) /Kościół rzymskokatolicki w Drużkopolu pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny i św. Stanisława Biskupa został zniszczony przez UPA. Świątynię wysadzono w powietrze w nocy z 6 na 7 stycznia 1944 roku/ i była żołnierzem 27 Wołyńskiej DP AK. Stąd swoje oceny proszę kierować gdzieś w stronę komunistycznego guru gen. LWP i członka WRON Mirosława Hermaszewskiego. I tych prowadzących z nadania Kremla „Akcję Wisła” jako rewanż po zabiciu zdrajcy, gen. Karola „Waltera” Świerczewskiego …

 7. Eleonora
  | ID: 14dae40f | #7

  @Paweł Czyż

  Pan zawsze tak bełkocze?
  Wychodzi na to, że jedyną przewiną Hermaszewskiego był jego kosmiczny wyczyn? :))
  Chyba lepiej byłoby dla patryjiotów, gdyby jednak zginął z rąk naszych braci ukraińców, bojowników OUN- UPA pod przewodnictwem Stećki?!

  Rozumiem że Akcja Wisła jako „komunistyczny rewanż” również wymaga stanowczego potępienia …
  Zresztą już to uczyniono, pańscy patryjiotyczni przywódcy o to zadbali…

  „Wydarzenie to jako sprzeczne z podstawowymi prawami człowieka zostało potępione w 1990 roku w specjalnej uchwale przez Senat RP. Dzisiaj, podzielając tę ocenę, chylimy głowy przed wszystkimi jego ofiarami. Potwierdzamy jednocześnie wolę kontynuacji procesu pojednania, odkrycia prawdy historycznej o minionych wydarzeniach i upamiętnienia ofiar bratobójczych konfliktów” Wspólne oświadczenie Prezydenta RP i Prezydenta Ukrainy z okazji 60-tej rocznicy Akcji „Wisła” Warszawa, 2007″

  Polaków potepiono juz w Jedwabnem, w Pawłokomie, Akcję Wisła….

  I pomyśleć, że wszystko to wyszło z rąk podobnych panu patryjotów?
  Postsolidarnościowej opozycji.
  Co też ” o take Polske”…
  Niedobrze się robi, kiedy was czyta.
  Niczego albo nie rozumiecie, albo jesteście w rękach obcych Polsce interesów.
  Pan zauważa rosyjski imperializm, ale nie dostrzega utraty suwerenności na rzecz Niemiec USA czy budowy judeopolonii.
  Czego ostatnim przykładem może być kłótnia o wprowadzenie obcych nam kulturowo rozwiązań w sprawie rytualnego uboju.
  Kosher- nie jest wymysłem naszej kultury:)

  A zdaje pan sobie sprawę z drobnego faktu, że w dyplomacji działa taki myk, że za potepieniem przez dane władze idą odszkodowania?
  ( vide Jedwabne i 65mld?)
  Teraz w kolejce czekają poszkodowani Akcji Wisła…
  Czy wy w ogóle coś rozumiecie?!??

 8. Zibiland
  | ID: fb6fc8db | #8

  No to jeszcze raz….dla rozumnie czytających…wywiad z ukraińsko-polską grupą w RMFie
  http://www.rmfon.pl/aktualnosci/enej-gosciem-rmf-extra-14492.html

 9. grzech
  | ID: d6f3b83d | #9

  do mukiego

  A czy Pan Muki wie, że ród Wiśniowieckich nie ma rodowodu polskiego? To jest jedna z ruskich rodzin, która się spolszczyła. Byli bogatymi przedstawicielami obecnych Ukraińców…
  Nienawidzę komunistów bo to zło wcielone, ale bez akcji Wisła Polacy byliby jeszcze wiele lat wyrzynani. Jedyny błąd komuchów to był taki, że nie wywalono ich do ZSRR.

 10. Paweł Czyż
  | ID: 1d9e2c5a | #10

  @ Eleonora. Winą gen. LWP i odznaczonego Orderem Lenina M. Hermaszewskiego jest udział w zorganizowanej grupie przestępczej o skrócie WRON. Do tego wspieranie postkomuny w ramach kandydowania do parlamentu. O funkcji radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego z ich namaszczenia nie wspominam. Z poglądami Grunwaldu dotyczącego Akcji Wisła wywołanej zgonem Karola „Waltera” Świerczewskiego nie dyskutuję. Listy i peany proszę kierować na Kreml – adresat płk. KGB tow. prezydent W. Putin :)

 11. Eleonora
  | ID: 14dae40f | #11

  @Paweł Czyż

  „Listy i peany proszę kierować na Kreml – adresat płk. KGB tow. prezydent W. Putin :)”

  Ależ panie patryijoto do Putina napiszę tak:

  – nienawidzę ruskich za zniszczenie mojego kraju.
  Za ” doradców” którzy przyjeżdżając masowo w latach 90, penetrowali polski przemysł, wykupywali go z rąk patryjotów S za bezcen
  Doradzali Balcerowiczowi jak zniszczyć kraj i jego mieszkańców.
  – nienawidzę ruskich za wprowadzenie agend jawnie wrogich mojej ojczyźnie.
  Fundacji Sorosa, Batorego, Adenauera i.inn….
  – nienawidzę ruskich za zamknięcie kopalń, zaprzestanie wydobycia, podpisanie niszczących Paktów Klimatycznych.
  Za próbę wprowadzenia przestarzałych, francuskich technologii nuklearnych
  – nienawidzę ruskich za prześladowanie przemysłowców: Bierezowskich, Sorosów czy Chodorkowskich
  U nas , na szczęście działają Kulczyki Solorze i inni….
  – nienawidzę ruskich za zamykanie do pudła takich ” artystów” jak Pussy Riot
  U nas, na szczęście działają takie artystyczne diwy jak pani Nieznalska czy Kora….
  – nienawidzę ruskich za ich prawną ochronę dzieci i młodziezy przed nachalną reklamą pederastii i pedalstwa

  .. tak piszę ja- rosyjski agent:)))

 12. Eleonora
  | ID: 14dae40f | #12

  Troszeczkę statystyki panom patryjotom chyba nie zaszkodzi?!

  Oni wszyscy już byli i nadal są.

  Wyrzućmy ich na śmietnik historii. Dla Polski nic dobrego nie zrobili. Ponad 8400 polskich strategicznych zakładów zniszczyli. Obcym służyli. Polskę zdradzili. Oni przehandlowali nam Polskę: staliśmy się ofiarą spisku.

  Rząd Mazowieckiego UW od 12.09.1989. Rządził 16 m-cy, przygotował zbrodniczą ustawę o tzw. restrukturyzacji i prywatyzacji, która od 21 lat zabija naród i gospodarkę Polską.

  Rząd Bieleckiego KLD od 12.01.1991. Rrządził 11 m-cy i 11 dni. Sprzedał obcym 1208 zakładów.

  Rząd Olszewskiego ROP od 23.12.1991. Rządził 6 m-cy i 18 dni. Sprzedał 1 zakład. Zatrzymał prywatyzację. Został odwołany.
  ( między innymi ZA odwołaniem było KPN z panem Słomką na czele)

  ZADŁUŻENIE POLSKI JEST 35 RAZY WIĘKSZE NIŻ ZA GIERKA
  ZACHODNIE BANKI WYWOŻĄ Z POLSKI MILIARDY

  http://marucha.wordpress.com/2011/01/21/zachodnie-banki-wywoza-z-polski-miliardy/

Komentarze są zamknięte