Coraz bliżej rozbudowa Elektrowni Opole. Gabor z „Tak dla Elektrowni” już wbija łopatę!

Niezależna Gazeta Obywatelska4

Tak dla ElektrowniDziś, tj. 27 czerwca, na konferencji prasowej w Elektrowni Opole premier Donald Tusk powiedział:- „Ja głęboko w to wierzę, że to dzisiejsze porozumienie i moja wizyta zamykają przygotowania, i że jeszcze latem ruszy ta inwestycja”. To wszystko! Premier polskiego rządu nie zdradził żadnych szczegółów, nie powiedział kiedy dokładnie ruszy oczekiwana inwestycja rozbudowy ELO. Obecny na konferencji Minister Skarbu Włodzimierz Karpiński stwierdził, że w lipcu może się uda rozpocząć prace. Pytany po konferencji o dokładny termin rozpoczęcia inwestycji przez NGO prezes PGE Krzysztof Kilian był bardzo dyplomatyczny i nie chciał składać wiążących deklaracji. Co do montażu finansowego, to w tle konferencji podpisy złożyli pod porozumienie Prezes PGE Kilian i Prezes Kompani Węglowej Strzelec-Łobodzińska. Pytany przez nas prezes PGE, czego dotyczyło porozumienie, odpowiedział że do końca roku zostaną ustalone stawki m. in. po jakiej cenie węgiel kamienny będzie skupowany przez PGE. Nie mogliśmy natomiast zobaczyć podpisanego dokumentu. – „Ustalenie cen z Kompanią Węglową to 60 proc. sukcesu inwestycji” – wyjaśnił prezes PGE i dodał, że to jedynie list intencyjny podpisany do końca roku.

Kilian_Karpiński_TuskJak się dowiedzieliśmy, Kompania Węglowa liczy na możliwość dostarczania do rozbudowanych bloków ok. 6 mln ton węgla rocznie. – „List intencyjny potwierdza gwarancję długofalowych dostaw węgla z kopalń Kompanii Węglowej do Elektrowni Opole. Nie wykluczamy także innych form współpracy biznesowej” – skomentowała prezes Kompanii Joanna Strzelec-Łobodzińska.

Minister Skarbu pytany o montaż inwestycji mówił o porozumieniu z Kampanią Węglową i wstępnym porozumieniu z Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi. – „My podejmujemy wszystkie prace i w lipcu chcemy być gotowi do wydania powiadomienia o wejściu na plac budowy i rozpoczęcia prac” – odpowiadał dopytywany prezes PGE. – „Nie mam zielonego pojęcia, to pytanie do właściciela, ja na Walnym Zgromadzaniu Akcjonariuszy jestem obserwatorem, nie mam nic do powiedzenia poza tym, że akcjonariusze mogą poprosić mnie o jakiś komentarz inwestycji zdarzenia – wyjaśniał swoją rolę prezes Kilian pytany przez NGO.

– „My mamy swoją politykę dywidendową umieszczoną w prospekcie i naszej strategi, to jest 40 proc., jaką decyzję podejmie właściciel który ma 62 proc. nie mam pojęcia o 13.30 zacznie się Walne więc długo nie trzeba czekać”– odpowiadał swobodnie Kilian, który raczej nie śpieszył się z Elektrowni Opole do Warszawy na WZA PGE. Przypomnijmy, dziś popołudniu odbyło się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które miało zyski zeszłoroczne przeznaczyć na dywidendę. Jak się dowiadujemy Akcjonariusze Polskiej Grupy Energetycznej przegłosowali wypłatę 0,86 zł dywidendy na akcję za 2012 rok, zgodnie z propozycją zarządu i wcześniejszymi informacjami na NGO. Na dywidendę trafi 784 mln zł z zysku za 2012 rok oraz część kapitału zapasowego w wysokości 824 mln zł, łącznie 1,608 mld zł. Czyli Skarb Państwa i inni akcjonariusze dostanę pieniądze zamiast przeznaczyć je na inwestycję. Dziś kursy akcji PGE nurkowały o 14.05 tracił 7,4 proc. i wynosił 14,81 zł.

Jak komentują to specjaliści:

„Po wypłacie dywidendy z KGHM 20 proc. powyżej rekomendacji zarządu, wszyscy spodziewali się takiego scenariusza także od PGE. A tu nagle wpadło Opole, które z dnia na dzień staje się coraz bardziej realne. Dotychczas mieliśmy komunikat z PGE o porzuceniu inwestycji w Opolu z powodu negatywnego NPV, a od tej pory ceny energii elektrycznej jeszcze spadły” – powiedział PAP Paweł Puchalski z DM BZ WBK.

„List intencyjny wzbudził obawy, że PGE mogłoby subsydiować KW. Z jednej strony mamy PGE – bogatą w środki finansowe spółkę z 40 proc. akcjonariatem mniejszościowym, a z drugiej strony jej przeciwieństwo – państwowa Kompania Węglowa, spółka o ograniczonych środkach. Akcjonariusze mniejszościowi PGE mogą czuć, że ich interesy mogą być zagrożone” – dodał Puchalski.

Czy będzie rozbudowa ELO? Wygląda na pierwszy rzut oka, że tak. Marszałek Józef Sebesta już dwa dni temu zadeklarował, że ruszy z obwodnicą Dobrzenie Wielkiego, a to jedna z największych inwestycji województwa opolskiego. Jednak dalej nie ma konkretów co do finansowania rozbudowy. Wizycie Donalda Tuska przyglądali się członkowie Akcji Obywatelskiej „Tak dla Elektrowni – Tak dla Śląska”, którzy się rozstawili przed Elektrownią i czekali na termin wbicia łopaty. Sołtys Brzezia Tomasz Gabor zadeklarował na forum przy prezesie Kilianie, że jutro kupi łopatę i przekaże ją pierwszym pracownikom, którzy zaczną rozbudowę Elektrowni Opole. Będziemy się sprawie przyglądać.

Autor: Tomasz Kwiatek

 1. z Niemodlina
  | ID: 4e2ce6a6 | #1

  Najbardziej rozbawiły mnie słowa Donalda T. wypowiedziane dziś w Opolu „……przez wiele lat wojowaliśmy w UE o to,aby mimo zagrożeń klimatycznych, węgiel przy nowoczesnych inwestycjach także proekologicznych, żeby węgiel mógł być nadal czy na nowo tym narodowym skarbem czyli głównym źródłem energii” :) :)

  To są ewidentne kłamstwa!!!

  W sierpniu 2012r Sejm głosami PO-PSL odrzucił projekt renegocjacji podpisanego przez Donalda T. w 2008r tzw. pakietu klimatycznego, szalenie niekorzystnego dla polskiej gospodarki i portfela Kowalskiego.

  Wynegocjowany przez gabinet Donalda T. tzw. pakiet nakłada na Polskę ogromne limity w emisji CO2,a także ogromne kary za przekroczenie tych limitów!

  Prezydent Lech Kaczyński w 2008r zgodził się na pakiet klimatyczny i redukcję emisji CO2 o 20% w stosunku do 1989r według ustaleń z konferencji z Kioto.

  Donald T. podpisał Pakt Klimatyczny, w którym zobowiązał się do redukcji emisji CO2 o 20% ale w stosunku do 2005r. Prawie to samo co uzgodnił Kaczyński, ale prawie robi wielką różnicę. Otóż między rokiem 1989r jako bazowym uzgodnionym przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego a 2005r. przyjętym przez Donalda T., Polska zredukowała emisję CO2 o 25%!!!!!!!! czyli z nadwyżką wypełniłaby przyjęte zobowiązania. Przyjmując jako bazowy 2005r. Donald T. zaprzepaścił te dokonania Polski i naraził nasz kraj na koszty w wysokości 60mld euro tylko do 2022r!!!! Obwinianie za to śp. L.Kaczyńskiego jest więc nikczemnością i to podwójną, gdyż nieprawdziwe są tezy T. co do powyższych faktów jak i co do procedur prawnych. Otóż Prezydent Lech Kaczyński uzgodnił redukcję gazów bez podpisania obowiązujących aktów prawnych. Takowe zobowiązania prawne uczynił dopiero Donald T. podpisując unijny Pakt Klimatyczny z tak tragicznymi dla naszego kraju zobowiązaniami. Gdyby więc nawet Kaczyński rzeczywiście na coś niekorzystnego dla Polski się zgodził, to Donald T. jako premier mógłby nie podpisywać pod nimi i głośno zaprotestować wobec prezydenta, czego nie zrobił. Jak widać z tego tylko przykładu, Donald T. i PO działają na szkodę Polski, ale winę za to starają się bezczelnie przerzucić na Kaczyńskiego oraz PiS-jest to stała praktyka tej ekipy zdejmowania z siebie odpowiedzialności za swoje nieodpowiedzialne i szkodliwe dla nas decyzje.

  BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ ???

 2. Irena
  | ID: 6a1bf492 | #2

  Ja nadal nie wierze w te obietnice ,!!!!!!!

 3. ely
  | ID: 80f46618 | #3

  Mówić dużo można, jak w sondażach Platforma Obywatelska leci ostro w dół. Poczekajmy zobaczymy!!!! Propaganda PO działa , jak nie ma czym sie pochwalić w sprawach gospodarczych a trzeba o sobie przypominać w mediach robi sie wrzutke o Smoleńsku mimo,że nie ma wszystkich badań próbek. Cel jeden krytykować opozycje, znowu napuszczać medialnie- tylko to juz na nic sie zdaje, ludzie chca poznać prawdę . Prof.Czapinski jeden z głownych propagandzistów PO w TVN-24 opowiada bajdy o szczęśliwych , bogatych Polakach, którzy to coraz wiecej odkładaja swoich na kontach , idylla tak super im sie powodzi pod rzadami PO ( biedy , samodpodalen ludzi Pan profesor nie widzi, być moze nawdychał sie konopii , być moze za swoje bajdurzenia bierze niezłą kasę).

 4. Irena
  | ID: 6a1bf492 | #4

  @P.ely. Kasa, kasa, kasa….przed oczyma PO.. Twoje wywody są słuszne.W ustach PO – prawda nie ma wzięcia.

Komentarze są zamknięte