Opolscy uczniowie rywalizowali w konkursie o Rotmistrzu Pileckim

Autor Obywatelski1

KonkursW poniedziałek 24 czerwca podsumowana została druga edycja wojewódzkiego konkursu dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych: «”Żołnierze Wyklęci” – Zapomniani Bohaterowie» organizowanego przez posła Patryka Jakiego pod honorowym patronatem Opolskiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. W tym roku ze względu na przypadającą 65. rocznicę śmierci Witolda Pileckiego, konkurs poświęcony był osobie Rotmistrza, a temat prac brzmiał: Witold Pilecki – bohater niezłomny. Życie i działalność Rotmistrza”. Mimo że podręczniki do nauki historii niewiele miejsca poświęcają zarówno Żołnierzom Niezłomnym, jak i Witoldowi Pileckiemu, na konkurs wpłynęło dwa razy więcej prac niż w roku ubiegłym.

Uczniowie liceów pisali eseje, których przyszło 73; gimnazjaliści – samodzielnie bądź w dwuosobowych zespołach – przygotowali prezentacje na temat życia Rotmistrza. Wpłynęły 42 prace z całego województwa. Uroczyste rozstrzygniecie konkursu połączone z wręczeniem nagród odbyło się w biurze posła Patryka Jakiego w obecności Kapituły Konkursowej: dr. Ksawerego Jasiaka z Opolskiej Delegatury IPN, Arkadiusza Karbowiaka oraz dr. Mariusza Patelskiego z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego.

Jak podkreślił Arkadiusz Karbowiak poziom nadesłanych prac był niezwykle wyrównany, z tego też powodu oprócz nagród Kapituła przyznała również wyróżnienia w obu kategoriach konkursowych.

Cieszyć musi fakt, że uczniowie podjęli wysiłek poznania niezwykłego życiorysu Witolda Pileckiego, bo jak sami podkreślali, przed przystąpieniem do konkursu wielu z nich o Rotmistrzu nigdy nie słyszało. Szczególne podziękowania należą się nauczycielom, którzy zachęcili uczniów do udziału w konkursie, a zwłaszcza pani Jadwidze Kosalli z II LO w Kędzierzynie-Koźlu, której uczniowie przygotowali ponad 20 prac.

 

 

Nagrodzone prace w kategorii szkół gimnazjalnych:

1 miejsce: Arkadiusz Putowski – Gimnazjum nr 2 w Namysłowie – nagrodzona praca
2 miejsce: Sebastian Biela, Piotr Brzeziński – Gimnazjum nr 4 w Brzegu – nagrodzona praca
3 miejsce: Magdalena Hajduk, Agnieszka Kozera – Publiczne Gimnazjum im. Świętej Anny w  Ujeździe – nagrodzona praca

Nagrodzone prace w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

1 miejsce – Maria-Magdalena Budny – II LO w Kędzierzynie-Koźlu – nagrodzona praca
2 miejsce – Aleksandra Muza – II LO w Kędzierzynie-Koźlu – nagrodzona praca
3 miejsce – Judyta Pilch – Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie – nagrodzona praca

Małgorzata Wilkos

  1. Irena
    | ID: a6270067 | #1

    Gratulacje dla organizatorów i zwyciezców.

Komentarze są zamknięte