Zespół „Enej” odcina się od zbrodniarza OUN/UPA!

Redaktor7

Zespół Enej

Po opublikowanym dziś m.in. przez NGO oraz wPolityce.pl tekście lidera KPN-Obóz Patriotyczny Adama Słomki, pt. „Galicja, zbrodnie OUN/UPA i Hermaszewski … z Enejem w tle”, w którym apelował do odcięcia się przez popularny obecnie zespół „Enej” od nieprzyjemnych konotacji nazwy zespołu z płk. UPA Petro Olijnykiem, ps. Enej muzycy wydali ważny komunikat.

Nazwa zespołu „Enej” pochodzi od imienia głównego bohatera Eneidy Iwana Kotlarewskiego – ukraińskiej trawestacji utworu Wergiliusza (cz. 1 wydana w 1798, całość w 1842). Eneida jest jednym z najważniejszy dzieł literatury na Ukrainie. W „Enejdzie” po raz pierwszy w historii ukraińskiej literatury użyto języka ukraińskiego bez jakichkolwiek wpływów z zewnątrz. Stworzyło to podwalina literatury, od której powstał cały nurt zwany „kotlarewszczyzną”. Nazwa zespołu powstała w 2002r. i nikt z nas nie miał dostępu do Internetu żeby sprawdzić czy ta nazwa ma inne znaczenie. Wokalista zespołu Piotr Sołoducha miał 14 lat wybierając tą nazwę, opierając się na wiedzy czerpanej z książek, nie miał pojęcia o istnieniu Petra Olijnyka. Zespół Enej nie ma nic wspólnego z Petro Olinykiem i nie chce być z nim kojarzony. Uważamy też, że jeśli ten człowiek krzywdził innych ludzi to uważamy za haniebne. Muzycy zespołu to Polacy i Ukraińcy więc trudno ich posądzić o jakiekolwiek zamiary polityczne. Bardzo prostym dowodem na to że odcinamy się od pułkownika UPA są nasze teksty, płyty oraz działalność koncertowa w której nie ma ani słowa na temat trudnej historii obu narodów. Naszym celem jest łączyć poprzez muzykę a nie dzielenie ludzi. Budujmy razem wspólną przyszłość pamiętając o przeszłości.

Manager i założyciel Enej Łukasz „Kojro” Kojrys,

23 czerwca 2013 r.; 21:36,

KOMENTARZ do tekstu opublikowanego w wPolityce.pl

TEKST ADAMA SŁOMKI

 1. Patriota
  | ID: 9dc854c4 | #1

  Mądre chłopaki -Słomka niech przeprosi za to że głosował za odwołaneim rządu Jana Olszewskiego

 2. Irena
  | ID: cb119046 | #2

  @ P.Patriota. Budować i jeszcze raz budować dobre relacje Polska-Ukraina.Odwołanie rządu pana Olszewskiego było wielkim błędem.
  A dlaczego za odwołaniem głosował pan Słomka?? Niech nam uzasadni.

 3. | ID: ff4f08e6 | #3

  Pani Ireno, o upadku rządu Jana Olszewskiego wypowiadałem się wielokrotnie. Dla przykładu na spotkaniu otwartym w Krakowie – nagranie na You Tube : http://www.youtube.com/watch?v=yKPDfeCmNwo

  Swoje zdanie przedstawiłem też, np. na blogu w sierpniu 2011 r. :

  http://slomka.bloog.pl/id,330194214,title,Glos-w-sprawie-tzw-nocnej-zmiany-i-obalenia-rzadu-J-Olszewskiego,index.html

  W razie dalszych pytań proszę o ich zadanie. Serdecznie pozdrawiam Adam Słomka

 4. Irena
  | ID: cb119046 | #4

  @ Pan Adam Słomka. Dziękuje za video,linka. Będę analizowała.Mój, sp.Tatuś bardzo przezywał obalenie rzadu p.Olszewskiego. Do samej śmierci nie mógł się z tym pogodzić.
  W panu Olszewskim widział dobrego premiera. Cóz ,brak u nas jedności.
  A w jedności jest siła. Nie mogę tego zrozumieć.Pozdrawiam.

 5. kominiarz
  | ID: 59d9261f | #5

  Jedno zdanie Adama Słomki ,które wydaje mi się bardzo prawdziwe i cholernie trafne – ten rząd był zakładnikiem. Zresztą wg. mnie wiele w jego wypowiedzi jest prawdy i jest ona trafna.

 6. Patriota
  | ID: 394d3f79 | #6

  Widać że nie widzi swojej winy – SZKODA ! ! !

 7. kominiarz
  | ID: 59d9261f | #7

  @Patriota
  No co racja ,to racja…. Jak to zazwyczaj u nas bywa ,zbyt wiele ambicji własnych przyćmiewa potrzebę porozumienia. Może to jest powód tego całego bałaganu i zamieszania. Jednak nie sposób przyznać mu wiele racji. Pogmatwane to wszystko jak kogel mogel i trudno oddzielić jajo od jaja a co dopiero jaja od cukru :)

Komentarze są zamknięte