Szpitale w drodze do prywatyzacji

Redaktor3

szpital sxc1. Mijają właśnie dwa lata funkcjonowania ustawy o działalności leczniczej, sztandarowej reformy wprowadzanej przez byłą minister zdrowia Ewę Kopacz i w związku z tym pojawił się raport oceniający sytuację w ochronie zdrowia, przygotowany między innymi przez ekspertów z Uczelni Łazarskiego.

Niektóre informacje w nim zawarte są dosłownie porażające. Chorzy czekają na świadczenia zdrowotne w najdłuższych od lat kolejkach. W 2007 roku w kolejkach do specjalistów w skali kraju jednocześnie czekało 360 tys. pacjentów, a w I połowie 2012 roku już 2,5 mln (7 razy więcej). Z kolei w kolejkach na miejsce w szpitalach w 2007 roku czekało 41 tys. pacjentów, a w I połowie 2012 roku 290 tys. (także 7 razy więcej).

2. Środki na ochronę zdrowia (w NFZ i z budżetu) w wielkościach nominalnych wprawdzie rosną ale w relacji do PKB od kliku lat oscylują w granicach 4% ,podczas gdy średnia w Unii Europejskiej to około 6% PKB, a poziom finansowania w najbardziej rozwiniętych krajach Europy zbliża się do 10% PKB. Taka wielkość nakładów na ochronę zdrowia powoduje, że w UE pod tym względem zajmujemy 3 miejsce od końca.

Konsekwencją takiego poziomu finansowania jest wielkość zobowiązań w ochronie zdrowia, które na koniec roku 2012 roku, wyniosły blisko 10 mld zł w tym zobowiązania wymagalne ponad 3,5 mld zł i cały czas rosną.

Rosną również długi placówek ochrony zdrowia i na koniec I połowy 2012 roku wyniosły blisko 2 mld zł. Ostateczne dane za rok 2012 pojawią się dopiero w II połowie tego roku ale należy się spodziewać, że zadłużenie to wzrośnie, bo cały czas pogarsza się sytuacja finansowa szpitali     .

Na 800 publicznych i niepublicznych szpitali ponad 400 zakończyło rok 2011 ujemnym wynikiem finansowym i w tej liczbie jest wiele takich, które zaczęły się zadłużać ponownie po tym jak zakończyły poprzedni rok finansowy osiągnięciem nadwyżki finansowej. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy są coraz mniejsze wpływy z kontraktów z NFZ przy ciągle rosnących kosztach bieżącej działalności.

3. Rządząca koalicja Platforma-PSL chce aby szpitale powiększyły swoje przychody poprzez świadczenie usług zdrowotnych odpłatnie, co nieuchronnie będzie prowadziło do kategoryzacji pacjentów na tych leczonych z kontraktu z NFZ (gorszych) i tych leczonych odpłatnie (lepszych).

Stąd powrót do pomysłu wprowadzenia dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych przy jednoczesnym wyjęciu z koszyka świadczeń gwarantowanych niektórych rodzajów usług medycznych, które od tej pory byłyby świadczone tylko nieodpłatnie.

Wygląda więc na to, że bez żadnych skrupułów rządząca koalicja Platforma-PSL, zepchnęła problemy ochrony zdrowia na jednostki samorządu terytorialnego (właścicieli szpitali) i na samych pacjentów, bo przecież ani słowem nie wspomina się już o wzroście finansowania, co deklarował osobiście premier Tusk na tzw. białym szczycie w 2008 roku.

4. Samorządowcy pozostawieni sami sobie z problemami finansowymi swoich zakładów opieki zdrowotnej najpierw przekształcali je w spółki prawa handlowego, a teraz po tych dwóch latach, decydują się je prywatyzować.

Zostawiają w tych spółkach 1% akcji (udziałów) z nadzieją, że będą miały jakikolwiek wpływ na choćby rodzaje oddziałów szpitalnych ale to iluzja bo prywatni właściciele koncentrują się na takich usługach za które „godziwie” płaci NFZ (np. okulistyka, kardiologia), a inne bez zahamowań ograniczają albo wręcz likwidują.

Niestety przyjęta przez koalicję Platforma -PSL ustawa o działalności leczniczej nie chroni społeczności lokalnej (np. danego powiatu) nawet przed likwidacją szpitala więc gdyby się okazało, że i prywatny właściciel ponosi straty na działalności leczniczej to bez problemu może ten szpital zlikwidować.

Beztroska koalicji Platformy-PSL-u w podejściu do problemów ochrony zdrowia zaczyna coraz bardziej masowo, przynosić opłakane skutki.

Zbigniew Kuźmiuk

 1. Irena
  | ID: d282f8e6 | #1

  ..Módlmy się o zdrowie……. Lekarze wykształceni miedzy innymi za nasze podatki, majacy stałe etaty za nasze składki zdrowotne ok,150zł miesięcznie, pobierane w zależności od wysokosci pensji ew. Swiadczeń zuusowskich, to wszystko jest mało dla zachłannych lekarzy
  .Akurat w tej sprawie od dawna było wiadome, że prywatyzacja szpitali nastąpi, chociaz pani Kopacz zaklinała się,ze jej nie obejmie słuzba zdrowia.
  Kłamstwa, kłamstwa…. kłamstwa…partii miłości.!!!!!!!!!

 2. z Niemodlina
  | ID: a8518cd6 | #2

  Likwidowane szkoły. Obniżający się poziom edukacji. Coraz trudniejszy dostęp do lekarza. Drożejące leki. Zamykane sądy i komisariaty. Lawinowo rosnąca rzesza urzędników. Państwo Donalda T. wycofuje się ze swoich podstawowych zadań, jakie ma wobec społeczeństwa.

  40% klinik uniwersyteckich leczących najtrudniejsze przypadki stoi na progu bankructwa. Łącznie wierzytelności szpitali uniwersyteckich i akademickich sięgają już ponad 2mld zł!! Według ostatniego raportu NIK dostęp do lekarzy i specjalistów jest coraz trudniejszy.Średni czas oczekiwania na wizytę w poradni specjalistycznej to ponad 2 miesiące. Zdarzają się przypadki,że chorzy czekają na operację nawet 4 lata.
  W tej sytuacji coraz więcej chorych szuka porady w prywatnych przychodniach. A to kosztuje. W ubiegłym roku Polacy wydali na leczenie ponad 32mld zł. To o 40% więcej niż w 2005r.
  Dużą część tych wydatków pacjenci zostawili w aptekach. W wyniku „reformy” systemu refundacji leków przygotowaną przez byłą minister zdrowia Ewę Kopacz ( dziś Marszałek Sejmu ) Polacy płacą za lekarstwa coraz więcej.
  Na przykład specyfiki nowej generacji dla osób chorych na padaczkę wzrosły nawet o… 3000%
  Według IMS Health renomowanej firmy analizującej rynki medyczne, Polacy dopłacają do leków refundowanych niemal najwięcej w całej Europie!!

  To zagrożenie dla pacjentów – mówił w 2008r w Sejmie Zbigniew Religa z PiS. Tak były minister zdrowia ocenił pakiet ustaw zdrowotnych, które mają przekształcić szpitale w spółki prawa handlowego. „Komercjalizacja oznacza, że ZOZ traci swoją misję. Jako spółka prawa handlowego musi pracować dla zysku i jest to niebezpieczne” – mówił Religa.

  BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ ??

 3. Irena
  | ID: d282f8e6 | #3

  @ z Niemodlina. Tak, tak taaaa…By zyło się lepiej.?! Trafnie opisałeś….Jeszcze…. troche a …. będziemy miesem armatnim….Dobrze,ze przypominasz i ostrzegasz. Uczymy się na tym Uniwersytecie…..,który nam załozy…. pan Tomasz z @NGO. Dzięki.

Komentarze są zamknięte