Proces tureckiego kierowcy, sprawcy tragicznego wypadku pod Olesnem

Niezależna Gazeta Obywatelska1

sąd_okręgowy_OpoleDnia 10 czerwca 2013 o godz. 9.30 w Sądzie Okręgowym w Opolu (wydz. karny) odbędzie się rozprawa 42-letniego Erdasa B., obywatela Turcji, oskarżonego o spowodowanie wypadku, w którym zginęła trzyosobowa rodzina, a pięcioletnia dziewczynka została ciężko ranna.

Prokuratura oskarżyła Erdasa B. o to, że w dniu 18 października 2012 roku w Oleśnie, kierując na trasie DK-11 relacji Olesno Kluczbork, w terenie zabudowanym, zestawem pojazdów ciągnik siodłowy Volvo z naczepą, nieumyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, nie zachowując należytej ostrożności wymaganej w danych okolicznościach, a przede wszystkim niewłaściwie obserwując drogę, nie podejmując manewru obronnego w postaci ominięcia oraz zbyt późno rozpoczynając manewr wyhamowywania, uderzył w tył stojącego na światłach samochodu osobowego marki VW passat kombi. Spowodował w ten sposób katastrofę w ruchu lądowym zagrażającą życiu i zdrowiu wielu osób, mimo że możliwość popełnienia czynu przewidywał albo mógł przewidzieć, tj. o przestępstwo z art. 173 § 2 i 4 k.k.

Prokurator zakwalifikował czyn Erdasa B. jako katastrofę w komunikacji, gdyż zagrożone było życie i zdrowie co najmniej 6 osób i powstała znaczna szkoda w mieniu. Wskutek katastrofy śmierć na miejscu poniosły 3 osoby, czwarta odniosła ciężkie obrażenia; ponadto na skutek zdarzenia drogowego zagrożone było zhycie i zdrowie 2 kierowców ciągników siodłowych, gdyż istniało realne zagrożenie pożaru, a w jego następstwie wybuchu paliwa w ilości nie mniejszej niż 800 litrów.

Oskarżonemu grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Autor: Ewa Kosowska-Korniak, BP Sądu Okręgowego w Opolu

  1. Irena
    | ID: 3f76416d | #1

    Jezeli kierowca jest trzeżwy, to zapewne jezdzi ostrożnie i intensywnie myśli aby szczesliwie dojechać do celu.Jednakze ciagniki z przyczepami wymagają szczególnej ostrożności i zachowania odpowiedniej odległosci od pojazdu ustawionego przed nim na swiatłach.
    Tragicznie zakończył jazde nie hamujac,pozbawiając życia niewinnych ludzi.
    Nie obędzię się bez kary.Ale życia nikt nie przywróci…

Komentarze są zamknięte