Zabrakło 700 głosów by odwołać władze Niemodlina

Niezależna Gazeta Obywatelska4

Niemodlin_zamekReferendum w sprawie odwołania burmistrza i rady miasta Niemodlin jest nieważne. Do urn poszło zbyt mało osób. Zabrakło ok. 700 głosów.

W niedzielę w Niemodlinie odbyło się referendum ws. odwołania burmistrza Mirosława Stankiewicza oraz rady miasta. Grupa inicjatywna mieszkańców Niemodlina zarzuciła władzom brak kontroli nad inwestycjami i niekorzystne działania na rzecz mieszkańców gminy.

Według opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, żeby referendum w Niemodlinie było ważne do urn musiało pójść 3/5 wyborców, którzy głosowali w wyborach samorządowych w 2010 r. W przypadku referendum ws. odwołania rady miasta musiało to być 2769 osób, a burmistrza – 2768. „W niedzielę do lokali wyborczych poszło 2 tys. osób uprawnionych do głosowania, czyli o ok. 700 osób za mało. Referendum jest więc nieważne” – powiedział PAP dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz.

Według nieoficjalnych jeszcze wyników frekwencja przy głosowaniu w sprawie burmistrza wyniosła 19,24 proc., a w głosowaniu za odwołaniem rady miasta 19,21 proc.

Jako przykłady złych działań władz Niemodlina grupa inicjatywna wymieniała np. brak nadzoru nad budową kanalizacji na jednym z osiedli, co miało doprowadzić do przeinwestowania; likwidację stołówek szkolnych oraz obiektów oświatowych w gminie; brak skutecznych działań na rzecz budowy obwodnicy Niemodlina czy przyjęcie wysokich stawek za wywóz śmieci. Burmistrz Niemodlina Mirosław Stankiewicz odpierał zarzuty. Twierdził, że nie mają one nic wspólnego z prawdą.

– „Mieszkańcy którzy najbardziej krzyczeli nie poszli do referendum, podpisów za odwołaniem było więcej niż głosujących” – powiedział NGO mieszkaniec gminy Niemodlin Tomasz Hrycaj. – „97 proc biorących udział  w głosowaniu opowiedziało się za odwołaniem władz. Według mnie to ważny sygnał dla burmistrza przed następnymi wyborami w 2014 r.” – skomentowała sprawę dla NGO  inicjatorka referendum Ewa Grochowska-Budnik.

Niezalezna.pl, TK

 1. z Niemodlina
  | ID: 419fba59 | #1

  Zwyciężył rozsądek

 2. Prawy
  | ID: 024f4831 | #2

  Referendum już wygrało – istota referendum tkwi w POdcinaniu skrzydeł burmistrzowi w następnych wyborach.

  Tego burmistrza już nie będzie na jesień 2014

 3. z Niemodlina
  | ID: 419fba59 | #3

  @Prawy

  Burmistrz nie należy do szajki z Peło.

 4. Irena
  | ID: 86cd4a55 | #4

  Panie Mirosławie.Lubie pana i wierzę,że kilka kadencji przed panem.Cóż,mieszkańców ma pan aktywnych, więc jest szansa na realizację zadań, nawet z tymi co byli za odwołaniem z funkcji burmistrza.Życzę powodzenia.

Komentarze są zamknięte