Zdejmijcie z szyldu nazwę „Solidarność”

Niezależna Gazeta Obywatelska31

Janusz Sanocki wierny idei "Solidarności" [fot. T.Kwiatek]Protestować trzeba przeciw „śmieciowym sądom”, „śmieciowej prokuraturze” – ochraniającej przestępców, „śmieciowym partiom” zawłaszczającym Polskę. Taki protest poprą Polacy. Protesty w obronie związkowych przywilejów są sprawą związkowców.

Do: Pan Janusz Wolniak

Przedstawiciel protestujących związkowców z NSZZ „Solidarność” Dolnego Śląska, Wrocław

Drogi Januszu!

Otrzymałem Wasz komunikat o proteście i prześledziłem wypowiedzi przywódców – Piotra Dudy, Grajcarka i innych. Niestety muszę wyrazić rozczarowanie.

Byłem – jak może Ci wiadomo – pomysłodawcą i współorganizatorem spotkania w Gdańsku w dniu 16 marca br., które w mediach zostało ochrzczone jako „Platforma Oburzonych”. Miałem i ja i moi przyjaciele z licznych organizacji obywatelskich, którzy na moje zaproszenie do Gdańska przybyli, nadzieję że tematy ustrojowe, dotyczące patologii sądownictwa, patologii systemu wyborczego – zostaną przez „Solidarność” podjęte na odpowiednim poziomie. Że związek, który w nazwie ma „solidarność”, a więc troskę nie tylko o wąskie interesy grupowe, a o całe społeczeństwo, związek który w swoich początkach w roku 1980 – taką właśnie politykę solidarności prowadził, zajmie się tymi sprawami i odnajdzie swoje korzenie.

Tak się nie stało. Wyjechaliśmy z Gdańska – my przedstawiciele ponad 80 stowarzyszeń, które na moje zaproszenie tam się zjawiły, rozczarowani. Komunikat końcowy – przedstawiony nam przez Przewodniczącego Dudę dzień wcześniej, bez jakiejkolwiek konsultacji z  uczestnikami spotkania, nie oddawał oczywiście naszych postulatów. Zrozumieliśmy, że „Solidarność” potraktowała nas instrumentalnie. Byliśmy przez chwilę potrzebni, żeby stworzyć wrażenie, że związkowcom chodzi o jakieś cele szersze, a nie tylko kieruje Wami egoizm grupowy. Tymczasem nawet przez chwilę Wasi przywódcy nie zamierzali naprawdę poważnie potraktować ludzi, którzy w nadziei wysłuchania przyjechali z odległych zakątków Polski.

Niestety ten smutny obraz potwierdza Wasz obecny protest, w którym nie ma mowy o problemach, które są ważne dla całego społeczeństwa. Hasła i Wasze postulaty oddają problemy wąskiej grupy pracowników zrzeszonych w NSZZ „Solidarność” – związku, który reprezentuje sam siebie. Walczycie o własny interes  , o Wasze miejsca pracy, o Wasze zarobki i nie obchodzą Was ani ci rodacy, którzy nie mają pracy, ani ci którzy zmagają się z niesprawiedliwością polskich sądów, ani to że państwo polskie zostało opanowane przez mafie, które tylko dla zmylenia nazywają się „partiami”.

Ten rząd jest rzeczywiście zły, ale następny nie będzie lepszy bo przyczyny kryzysu polskiego państwa są natury ustrojowej. To fatalna, niszcząca państwo partyjna ordynacja wyborcza do Sejmu, to brak społecznej kontroli  nad sądami i prokuraturą. Bez tego nie będzie porządnego, sprawiedliwego i rozwijającego się państwa polskiego.

Tymczasem Wy walczycie o egoistyczne cele licząc, że obecny rząd w obawie o  swoją popularność ugnie się i ustąpi. Gotowi jesteście wówczas zaakceptować wszystkie wady, z którymi zmaga się pozostała część społeczeństwa. Ba – jesteście gotowi przyłączyć się do którejś z partii (mafii) – czego specjalnie nie ukrywają w swoich wystąpieniach Wasi przywódcy.

Już nie ma w wystąpieniach Przewodniczącego Dudy mowy o konieczności zmiany ordynacji wyborczej i wprowadzenia JOW, nie ma mowy o bezprawiu w polskich sądach. Są za to pochwały pod adresem opozycyjnej partii, która zmianom ustrojowym jest tak samo przeciwna i która demagogicznie obiecuje spełnienie wszystkiego czego żądacie, choćby to było szkodliwe dla przedsiębiorców, (również tych drobnych) zmagających się z samowolą ZUS, z wysokimi podatkami czy samowolą urzędników.

Tak egoistyczne cele, które sformułowaliście jako sztandarowe cele Waszego protestu – prawdę powiedziawszy – nikogo poza Wami nie są w stanie poruszyć. Owszem – przeciwnicy Platformy i obecnego rządu, w nadziei usunięcie Tuska, być może Was poprą. Ale my – bezpartyjna, większość, my Polacy, którym doskwierają nie „umowy śmieciowe”, a „śmieciowe prawo”, śmieciowe partie” niszczące Polskę na każdym szczeblu, „śmieciowe sądy” – krzywdzące tysiące obywateli, „śmieciowa prokuratura” – ochraniająca przestępców, a gotowa niszczyć na zlecenie uczciwych ludzi, my patrzymy na wasze egoistyczne protesty z obojętnością. Odwróciliście się do nas – społeczeństwa – plecami, i my także to czynimy.

Protestujcie sobie do woli w obronie wypasionych biur, związkowych etatów, wysokich wynagrodzeń dla funkcjonariuszy związkowych. Nie liczcie wszakże, że my damy się nabrać na frazesy.

Acha i zdejmijcie z szyldu nazwę „Solidarność”. Doprawdy nic nie macie wspólnego z tamtym związkiem, za który siedzieliśmy w więzieniach, który niósł Polsce nadzieję w mię prawdziwej solidarności i wolności .

Janusz Sanocki

Przewodniczący nyskiej „Solidarności” w latach 1980-89, Internowany w stanie wojennym, Obecnie przewodniczący Stowarzyszenia „Obywatele Przeciw Bezprawiu Sądów”, Inicjator spotkania w Gdańsku w dniu 16.03.2013 r.

 1. Anonim
  | ID: a50d1f7f | #1

  Pan Sanocki jakby na to nie spojrzec jest osobą fascynującą. I zważywszy na jego życiorys oraz obecne działania dochodzę do wniosku, że można o nim napisac dwie świetne prace naukowe. Pierwszą z dziedziny historii opisującą jego życie i dokonania na początku lat ’80 oraz drugą opartą na obecnej działalności (m.in fascynację reżimem łukaszenkowskim), która będzie pracą z dziedziny psychiatrii.

 2. Irena
  | ID: c4fb8fd8 | #2

  @Anonim. Napisz książkę.Temat mi obojętny.Chętnie przeczytam i wówczas ocenię, Ale wiedz,że musi być fascynująca jak życiorys autora nin,tekstu.

 3. Irena
  | ID: c4fb8fd8 | #3

  Autor ma racje.Mamy wspólnie działać.Nie wolno nam się dzielić i swoje partykularne interesy załatwiać Uważam,że Związki zawodowe należy rozwiązać, ustanowić nowe prawo,które będzie przyjazne i robotnikowi i związkowcowi. podobnie jak jest we Finlandii.
  Dodam,że nin.tekst jest pouczający.A w numerze 22 Nowin Nyskich polecam felieton pt”.Poprzyj Platforme.”Natomiast Trudno mi się zgodzić kochany @Anonimie z pieszczotliwymi wycieczkami ale taki już jest Twój urok, „Podziwiam” Twoje intencje. Ale zapamiętaj. Tylko wzajemny szacunek,pomoże nam wyjść z zapaści,w której nie z naszej winy się znależliśmy.
  Pozdrawiam Panów serdecznie.Mądrze, a i wesoło z Wami.

 4. Irena
  | ID: c4fb8fd8 | #4

  ” Dla kogo pracował nadzorca Wałęsy „- polecam na Prawicy net./film/

 5. Janusz Sanocki
  | ID: 7fc0267a | #5

  Szanowny Anonimie!
  skad pomysł, że w ogóle czyms się fascynuję? W szczególności że „fascynuję się” „rezimem Łukaszenki?
  Fascynuje się rezimem Tuska, bo pod jego butem żyję, „rezimem sędziny X., która zabroniła komitetowi referendalnemu kolportowc krytyczne wobec włądzy nyskiej burmistrz ulotki.
  „Fascynuje sie” jeszcze kilkoma rezimami. p. rezimem nyskiej prokuratury rejonowej od lat tuszującej przestęsptwa władzy. Itd itp.
  Na tle moich licznych fascynacji, krajowych reżim Łukaszenki doprawdy wypada blado.

 6. Anonim
  | ID: 447a9e9f | #6

  Z pozoru wydaje się ok. Niestety nacisk na JOW-y, to gol samobójczy dla społeczeństwa, które będzie głosowało na pozbawioną wiarygodności masę kandydatów, spośród których każdy naobiecuje społeczeństwu , czego dusza zapragnie. Nie będzie w tym żadnego wspólnego programu. Można spodziewać się efektu odwrotnego do celu przyświecającego wprowadzeniu JOW.którym ma być wybór bezpośredni, bez partyjnego namaszczenia. To właśnie mafie i najbardziej zasobne finansowo grupy interesu wystawią do JOW swoich ludzi wspieranych anonimowo przez partie w kampanii wyborczej. Oni będą mieli największe szanse. Nie upieram się jednak,co do wyższości JOW nad innymi istniejacymi i dobrze funkcjonującymi w praktyce rozwiązaniami. Upieranie sie przy JOW jako jedynej rtecepcie na polskie problemy uważam jednak za doktrynerstwo. Takie zas służy jakiemuś celowi. Skoro nie wiadomo, o co chodzi, to pewnie o mandat do parlamentu, którego w innych formulach zainteresowanym osobom nie udalo się zdobyć. Upominanie się o usunięcie patologii w sądownictwie i prokuraturze jest jak najbardziej sluszne. Nie wydaje się jednak, by obrona nagminnie gwałconych praw pracowniczych mogła być określona jako reprezentowanie egoistycznych, grupowych interesów związkowców. Tak się sklada, że dotyczy ona calej czynnej zawodowo części polskiego społeczeństwa . Nieuprawnione jest stawianie tezy, jakoby lamanie tych praw dotyczyło wąskiej tylko grupy etatowych dzialaczy związkowych i ich foteli, a caly uczciwy „lud pracujący miast i wsi”, autora artykułu nie wyłączając, stał na uboczu i nie był łamaniem praw pracowniczych zainteresowany.

 7. Anonim
  | ID: a50d1f7f | #7

  @Janusz Sanocki
  I w tej „fascynacji” reżimem Tuska aby pokazac jego działana sprowadził pan do Nysy białoruską telewizję (też reżimową). To tak jakby gasic pożar benzyną.
  P.S Rozumiem,że ten zachwyt nad karuzelą dla dzieci w białoruskim kołchozie nie był z czystej fascynacji dla dokonań systemu białoruskiego ?

 8. Irena
  | ID: c4fb8fd8 | #8

  Ja dodam,że „fascynująca” jest też Policja opolska.Oprócz czynności służbowych wykonywano „Inne czynności”które mieszczą się w kategorii zdrady..A korzenie ma w nyskiej policji. . A przecież policjanci mają pilnować porządku w całym tego słowa znaczeniu.A tutaj narządy rozrodcze uruchamiają.

 9. Irena
  | ID: c4fb8fd8 | #9

  @Anonim. Skoro negujesz JOW-y, które dobrze funkcjonuja w wielu krajach Europy, to wskaz
  coś, co będzie lepiej działało. Teraz potrzebne są konkretne czyny,konkretne zmiany.
  Pan Sanocki takie zmiany proponuje i są one sprawdzone. Zainteresuj sie blizej tematem JOW.Zmienisz zdanie gdy mechanizm poznasz. Ponadto, określ swoją osobę bliżej i startuj na posła,europosła albo radnego…Potrzebujemy mądrych,życzliwych nam ludzi. Pozbądż się zazdrosci. Zrób wszystko co w twojej mocy, aby wyprowadzic kraj z totalnej biedy.
  Ty potrafisz,ale musisz chcieć. Uwierz w siebie, ale także uwierz w bliznich. Dla dobra Polski.Dla Rodaków.pozdrawiam

 10. Anonim
  | ID: 447a9e9f | #10

  W dobrze funkcjonujacych ustrojach politycznych sprawdzają się równiez systemy partyje, które autor calkowicie odrzuca, obarczając je odpowiedzialnoscią za wszystkie zło.Dlatego jest to doktrynerskie podejście do tematu ustroju państwa i, jak wspomniano, niebezpieczne. Przyczyny degeneracji III RP nie są w ordynacjii.

 11. Marcin
  | ID: 56550428 | #11

  BRAWO Duda – trzeba walczyć o likwidację umów śmieciowych, lepszą najniższą krajową, zaniechanie elastycznego czasu pracy, niszczenie piramidy kapitalizmu -wyzysku kierowników którzy czerpią mega profity z pracy zwykłych pracowników.

  SOLIDARNOŚĆ – mi się podoba – WALCZY o co trzeba

  Mam nadzieję że śpiewająca pacynka także szybko się wykruszy ! ! !

  „Są za to pochwały pod adresem opozycyjnej partii, która zmianom ustrojowym jest tak samo przeciwna i która demagogicznie obiecuje spełnienie wszystkiego czego żądacie, choćby to było szkodliwe dla przedsiębiorców, (również tych drobnych) zmagających się z samowolą ZUS, z wysokimi podatkami czy samowolą urzędników.”

  Do partii JKM zawsze można się zapisać i do LEWIATANU również !!!!!!!!!!

  Small Business rzeczywiście potrzebuje pomocy -ale „S” chodzi przede wszystkim o duże fabryki które wyzyskują pracowników -profity czerpią kierownicy i dyrektorzy.

  od lat 90 POLSKI PRACOWNIK słyszy tępy i ułomny tekst swojego bossa „nie podoba się to na twoje 100 innych jest” co wskazuje na przedmiotowe traktowanie swoich pracowników.
  A TEN LIST – BARDZO PRZYKRY – jedna z najgorszych wypowiedzi na NGO -oprócz tekstu Gajosa http://ngopole.pl/2012/12/13/stan-wojenny-a-polski-interes-narodowy/

  JOWy ???????????? Jak wygląda obecny Senat ??????????????????

  PO dzisiaj to LOBBY pracodawców – przede wszystkim tych którzy wyzyskują.

  1.

  „Tak egoistyczne cele, które sformułowaliście jako sztandarowe cele Waszego protestu – prawdę powiedziawszy – nikogo poza Wami nie są w stanie poruszyć.”

  Głupota – na Marszu „Obudź się Polsko” -było około 100 000 manifestantów -z czego połowa to ludzie „S” Na strajkach regionalnych w Stolicach Województw 26 marca były setki ludzi – w całeJ Polsce demonstrowało ponad 80 00 ludzi.

  2.

  „tylko kieruje Wami egoizm grupowy”

  Jaki egoizm grupowy – „S” walczy o likwidację umów śmieciowych- czyli umów takich które funkcjonują nawet w zakładach których nie ma struktur, związkowców SOLIDARNOŚCI. „S” WALCZY Z CAMSKIM ZAMIAREM WPROWADZENIA ELASTYCZNEGO CZASU PRACY
  Pomyśl a potem pisz !

  3.

  „Komunikat końcowy – przedstawiony nam przez Przewodniczącego Dudę dzień wcześniej, bez jakiejkolwiek konsultacji z uczestnikami spotkania, nie oddawał oczywiście naszych postulatów. Zrozumieliśmy, że „Solidarność” potraktowała nas instrumentalnie.”

  Skoro wiedział pan o pewnej wypowiedzi Dudy-DZIEŃ WCZEŚNIEJ która się panu nie podobała, to dlaczego pan występował , wypowiadał się ??????????? SAM PAN SOBIE ZAPRZECZYŁ ! ! !

  „Ten rząd jest rzeczywiście zły, ale następny nie będzie lepszy”

  Pisząc w taki sposób, stwierdza pan że woli już wyzyskujące PO od ludzkiego PiSu

  BARDZO PRZYKRY LIST – MAM NADZIEJĘ ŻE WIELKI PIOTR DUDA – ODPOWIE Z NALEŻYTĄ BUTĄ NA TĄ PRZYKRĄ WYPOWIEDŹ KTÓRA PONIEKĄD OPLUWA DOBRE IMIĘ PRACOWNIKÓW

 12. Marcin
  | ID: 56550428 | #12

  A MOŻE BOLI TO ŻE KUKIZ JEDNAK INDYWIDUALISTA NIE DAŁ SOBĄ POKIEROWAĆ ?
  I POJECHAŁ ODWIEDZIĆ ZWIĄZKOWCÓW DO WROCŁAWIA- OCZYWIŚCIE POCISKAJĄC KIT ŻE JOW TO KRAINA MLEKIEM I MIODEM PŁYNĄCA- KOŃ BY SIĘ UŚMIAŁ
  OBECNIE GDYBY JOW WESZEDŁ W ŻYCIE – TO PIRAMIDĘ KAPITALIZMU KTÓRĄ WIDZIMY TRZEBA BYŁOBY POMNOŻYĆ x1,5 lub x2.
  PO KILKU LATACH DOSZŁOBY DO REWOLUCJI LUB STANU WOJENNEGO BO KIEROWNICY BYLIBY BICI JAK PSY W FABRYKACH, A WŁADZA LOBBY WYZYSKIWACZY SZYBKO POSUNĘŁABY SIĘ DO TAKICH WŁASNIE DRATYCZNYCH DECYZJI. MAJĄC JESZCZE NA CZELE BURAK KTÓRY DO RBN ZAPRASZA JARUZELSKIEGO !

  BRAWO SOLIDARNOŚĆ BRAWO DUDA

  SOLIDARNOŚC TO PRACA I PRACOWNICY ,PRZEDE WSZYSTKIM SZACUNEK DO LUDZI CIĘZKO PRACUJĄCYCH CZEGO NIESTETY PO PANU NIE WIDAĆ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 13. Marcin
  | ID: 56550428 | #13

  SOLIDARNOŚĆ TO PRACOWNICY A NIE EGOISTYCZNE JOWy ! ! !

  „Komunikat końcowy – przedstawiony nam przez Przewodniczącego Dudę dzień wcześniej, bez jakiejkolwiek konsultacji z uczestnikami spotkania, nie oddawał oczywiście naszych postulatów”

  JAK WIEDZIAŁ PAN DZIEŃ WCZEŚNIEJ – TO TRZEBA BYŁO WYJECHAĆ I NIE WYPOWIADAĆ SIĘ NA MÓWNICY ! ! !

 14. Lena
  | ID: 56550428 | #14

  „Hasła i Wasze postulaty oddają problemy wąskiej grupy pracowników zrzeszonych w NSZZ „Solidarność” – związku, który reprezentuje sam siebie. Walczycie o własny interes , o Wasze miejsca pracy, o Wasze zarobki i nie obchodzą Was ani ci rodacy, którzy nie mają pracy, ani ci którzy zmagają się z niesprawiedliwością polskich sądów, ani to że państwo polskie zostało opanowane przez mafie, które tylko dla zmylenia nazywają się „partiami”. ”

  „Hasła i Wasze postulaty oddają problemy wąskiej grupy pracowników zrzeszonych w NSZZ „Solidarność” – związku, który reprezentuje sam siebie. Walczycie o własny interes , o Wasze miejsca pracy, o Wasze zarobki i nie obchodzą Was ani ci rodacy, którzy nie mają pracy, ani ci którzy zmagają się z niesprawiedliwością polskich sądów, ani to że państwo polskie zostało opanowane przez mafie, które tylko dla zmylenia nazywają się „partiami”. ”

  Jest to największy BULLSHIT jaki czytałam na NGO.

  Umowy śmieciowe są problemem dzisiejszej młodzieży – pan chyba naprawdę nic nie widzi oprócz czubka swojego nosa i tego JOW które według naiwnych miałoby być panaceum na wszelkie bolączki !

  Pan naprawdę nie wie od czego jest SOLIDARNOŚĆ
  Uczestnicy Platformy Oburzonych zapewne teraz wstydzą się …
  Gdyby to miało zależeć ode mnie zwiększyłabym próg wyborczy do 7%

 15. Eleonora
  | ID: a4ae64dd | #15

  Anonim :
  W dobrze funkcjonujacych ustrojach politycznych sprawdzają się równiez systemy partyje, które autor calkowicie odrzuca, obarczając je odpowiedzialnoscią za wszystkie zło.Dlatego jest to doktrynerskie podejście do tematu ustroju państwa i, jak wspomniano, niebezpieczne. Przyczyny degeneracji III RP nie są w ordynacjii.

  Proszę wskazać na partie, które w przeciągu kilkunastu lat, powiedzmy od 1990roku, uczyniły coś na wskroś pozytywnego?!
  Może pan Anonim, nie doktryner odpowie nam na pytanie:
  Dlaczego Polacy tak marniutko przędą?!?
  Pomimo rządów samych patryjotów, nooo może poza sld…
  Jeżeli to nie jest doktrynerstwo- to nie wiem jak to zwać?
  Może zaćmienie umysłu?
  A może skupmy się na waszym patryjotycznym haśle:
  TKM…
  Spójrzmy na wcześniejszy artykuł, o panu Naimskim.
  Pański człowiek, rzecz jasna. Patryjota jak się patrzy!
  Grzmi ” na ruskich” jak złoto…
  Ale, wezmy pod lupę zycioryś jegomościa

  „Należał do założycieli Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej KOR. Blisko współpracował z Antonim Macierewiczem (współdziałali m.in. w „Czarnej Jedynce” oraz w tzw. Gromadzie Włóczęgów, a także w redakcji drugoobiegowego miesięcznika „Głos”). W latach 1980–1981 zasiadał w radzie programowej Ośrodka Badań Społecznych Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”.

  W 1981 wyjechał na stypendium naukowe do Nowego Jorku, był współorganizatorem Komitetu Pomocy „Solidarności” w Nowym Jorku. Po powrocie do Warszawy w lipcu 1984 wrócił do pracy w redakcji pism „Głos” i „Wiadomości dnia”.
  Pełnił funkcję dyrektora Wydawnictwa „Głos” (1989–1992). Po powołaniu Antoniego Macierewicza na stanowisko ministra spraw wewnętrznych rozpoczął pracę w tym resorcie. Od 1 lutego do 5 czerwca 1992 kierował Urzędem Ochrony Państwa. Brał udział w realizacji uchwały sejmowej wzywającej rząd do ujawnienia współpracowników Służby Bezpieczeństwa. Odszedł ze stanowiska po dymisji rządu Jana Olszewskiego.

  W latach 1992–1996 był prezesem Klubu Atlantyckiego. Od 1999 do 2001 pełnił funkcję doradcy ds. bezpieczeństwa w gabinecie politycznym premiera Jerzego Buzka.

  Działał w Zjednoczeniu Chrześcijańsko-Narodowym, Ruchu Odbudowy Polski i Ruchu Katolicko-Narodowym.
  Od stycznia 1999 r. do października 2001 r. był doradcą premiera Jerzego Buzka ds. bezpieczeństwa narodowego.
  23 listopada 2005 r. został powołany na stanowisko wiceministra gospodarki w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Został też pełnomocnikiem rządu ds. dywersyfikacji dostaw ropy naftowej i gazu.

  Ciągle gdzieś w okolicach władzy….

  Może Anonim odpowie nam- doktrynerom, jak to jest, że ” wasi” ludzie mogli bez przeszkód wyjeżdzać na intratne stypendia do USA?
  Podczas gdy z pól Polski musiało legitymować się po ulicach?!?
  Dlaczego jakiś nieszczęsny generał, który miał to „szczęście” ukończyć moskiewskie studia, okrzykniety zostaje- zdrajcą?!
  Ale stypendyści USA są najprawdziwszymi patryjotami?
  Jakimi kryteriami pan Anonim się kieruje, co?!
  To ” ruskie” zniszczyli nam kraj? Wykupili stocznie, fabryki traktor ów czy kopalnie?
  A może pan Anonim nie wie czym jest Klub Atlantycki?
  Przybudówka rządu światowego, co?!
  To Radek S. człowiek z tegoż środowiska okrzykniety zostaje zdrajcą, ale ” nasz” człowiek to już – patryjotom:))

  Pisze pan Anonim
  „Niestety nacisk na JOW-y, to gol samobójczy dla społeczeństwa, które będzie głosowało na pozbawioną wiarygodności masę kandydatów, spośród których każdy naobiecuje społeczeństwu”

  A partyjniacy to nie obiecują złotych gór?!
  A z ich wiarygodnością bywa podobnie j/w…

 16. Irena
  | ID: 76ec6f61 | #16

  @ P.Lena. Wdam się w polemike . Kilka razy czytałam powyższy list do p.Wolniak.Najpierw na stronie Prawica net, gdzie zapoznałam się też z opiniami znawców tematu.Nie tylko JOW ale i innych tematów ,które nasze państwo rozłożyły na łopatki. Proszę,przeczytaj.Może zmienisz zdanie o JOW-ach i wyrobisz sobie odrębne zdanie o Solidarności.
  @ P.Anonim. A ja wierzyłam,że jak się spotkamy np.na jakimś marszu to o JOW-ach porozmawiamy i przekonasz mnie do twojego punktu widzenia tego świata zagonionego,zagubionego,niesprawiedliwego.Cóż moje plany legły w gruzach. Chce się przypomnieć: Gdzie są tamte dni,w których największym zmartwieniem było to,czy zdążę na Wieczorynke.???

 17. Anonim
  | ID: 8e7b9d3d | #17

  Anonim, również piszący czasem na forum NGO, powiedzialby, ze szambo zabulgotalo. Tak niestety dzieje się, gdy odzywa się Eleonora. Nie jestem ani sympatykiem, ani przeciwnikiem pana Naimskiego, ale jego życiorys zdecydowanie bardziejj mi się podoba niż jej. Na marginewsie – trzeba ogromnego chamstwa i tupetu, by budować pod adresem człowieka insynuacje, ze wyjeżdżając do USA w czasie „karnawalu” Solidarności musiałby zdaniem tej baby zhańbic się wspópracą z służbami. To rzeczywiście psychopatyczna obrona „ruskich”. Więcej – obrzydliwe jest to obrzucanie błotem całego opozycyjnego środowiska przez babę z PRL-owskiej „wojskówki”.
  Co do JOW – one też pani Ireno się nie sprawdziły w III RP (senat), ponieważ, jak powiedziano, inne są przyczyny degeneracji jej systemu politycznego. Pierwszą i najważniejszą jest transformacja komuny w III RP , której życie gospodarcze, społeczne i polityczne zaludnili ludzie PRL-u wraz z innymi mętami. Ci, którzy sie temu przeeciwstawiali znaleźli się na marginesie, albo w mniejszości, jak wymieniony Naimski. Można poszukiwać różne sposoby na wyrwanie Polski z ich łap, ale nie miozna glajszlachtować wszystkiego i wszystkich w imię jednej jedynej „racji”, czyli „racji” J.Sanockiego. Zgadzam się całkowicie z opinią Leny, że to może nie największy, ale jednen z największych BULLSHITÓW na NGO (zdarzały sie również inne – np. nurzanie w błocie Józefa Piłsudskiego . Biedny ten nasz kraj!

 18. Nowa
  | ID: b01a994c | #18

  Nie ujmuję Panu Sanockiemu zasług i odwagi przed 30 – stoma laty. Irytująca jest jednak i zupełnie zakłamująca rzeczywistość, pewna przypadłość wielu działaczy z tamtego okresu. Solidarność kiedyś a Solidarność dzisiaj to organizacja, która stoi przed zupełnie innymi wyzwaniami. I bardzo dobrze, że dzisiaj może być prawdziwym związkiem zawodowym, realizujących określone w swoim statucie zadania. Uzdrawiaczy Polski ci u nas dostatek, wielu frustratów uznaje, że jedynie oni posiedli wiedzę jak naprawiać Naszą Ojczyznę. Całe szczęście i nadzieja, że Przewodniczący Duda nie pozwali aby po raz kolejny Solidarność stała się narzędziem polityków jakiejkolwiek maści.

 19. Eleonora
  | ID: 95e8dda4 | #19

  Namnożyło się tych walczących o wolność słowa Anonimów, oj namnozyło:)
  W jednym ma pan racje!
  Szambo się wylało, pan się rozejrzy…może nawet powącha…
  dziwne to, że wszystkie pańskie autorytety swoją burzliwą polityczną karierę rozpoczynało:
  albo w Krzywym Kole, albo w jakiejś amerykańskiej fundacji, albo w KORze
  Reszta społeczeństwa zapewne jest tą sławną ” ruską razwiedką”
  szanowny panie Anonimie
  Z dwoma typami ludzi nie chce mi si ę dyskutować:
  – z KORowcami
  ( Kuronie, Michniki, Borusewicze, Wujce Macierewicze i inni)
  – z kretynami
  W związku z tym
  Pozwoli pan, że się pożegnam:)

  PS. Jak jakaś czcigodna amerykańska fundacja, na przykład im. Rokefelera lub szlachetna firma, podobna do Monsanto zafundują panu Anonimowi niezobowiązujące rzecz jasna, stypendium- wal pan w ciemno!
  Zapewniam, że niewielu za takim demonem intelektu zapłacze:(

 20. Irena
  | ID: a77f7302 | #20

  Wielki, wręcz Olbrzymi błąd popełnił pan Duda,ze nie poszedł na spotkanie z panem prezydentem, po zjeżdzie tzw ” Oburzonych”, skoro Go zaprosił. Tym sposobem zastopował rozwiązanie kwestii , które środowiska „Platformy Oburzonych” reprezentowane w Gdańsku podnosiły. m.in. dot. Referendum Obywatelskiego.
  Stowarzyszeń było na zjeżdzie 80 / osiemdziesiąt / a reprezentowało ich ok.300 /trzysta / osób z całej Polski. Ci Polacy przyjechali do Gdańska na własny koszt, w przeciwieństwie do pana Dudy, i związkowców,których wszelkie koszty pokrywają Rodacy,czyli My.
  Pan Sanocki ma 100 procent racji,jakkolwiek by spojrzeć na te kwestie. Co do JOW -to są w Europie sprawdzone panie @ Anonimie i to jest do udowodnienia. Ale trzeba chcieć zainteresować sie ordynacjami wyborczymi państw z obszaru Unii Europejskiej do czego wszystkich wątpiących w zasadność wprowadzenia JOW.zachęcam. Kolejny raz utwierdzam się w przekonaniu,że Polacy nie chcą zrozumieć,że może im być lepiej i że mogą żyć w praworządnym państwie.A obcy na tym korzystają i tak będzie do końca świata.

 21. Anonim
  | ID: 8e7b9d3d | #21

  Nic dziwnego, ze Radio Erewań – Eleonora bełkoce i wrzuca wszystkich do jednego wora. „Wojskowka” nie może zdzierżyć, ze rośnie poparcie dla Jarosława Kaczyńskiego. Pozostaje bryzganie błotem na prawo i lewo.wciskając na siłę polskiemu społeczeństwu JOW-y. Mamy już JOW-y w senacie i wszyscy widzą, jaki jest efekt. Co jednak zrobić – zadanie służbowe trzeba wykonać!

 22. Irena
  | ID: a77f7302 | #22

  @Anonim. Wyrażasz swoje opinie, albo tez opinie innych,tzw,przybocznych. Nie słyszysz argumentów,ani też sam argumentów nie wskazujesz. Nie czytasz redaktorów młodych, piszących na ” Prawicy net”, a także „Prawda jest ciekawa” , .które Ci wskazuje. Uczepiłeś się obcego medium jak rzep psiego ogona.” Zalecasz” się do pani Eleonory, w sposób ciekawy. Dodam,że poparcie dla pana Kaczyńskiego wzrasta,ale dobrze się przypatrz,czy wszyscy posłowie są lojalni. Też na liste PiSu głosowałam ,ale wybór posła należal do otoczenia pana Kaczyńskiego,nie do Niego.Gdyby wszystkich znał,co jest możliwe to nie doszłoby do rozłamów,co jest szkodliwe dla Polski i Polaków.Wielkim błędem jest to,że na spotkaniach z panem Kaczyńskim nie można zadać pytania.To swoisty absurd. A także drzwi są zamykane przed nami,którzy chcą spotkania i wniesienia uwag.Jestem nadal przekonana o słuszności zmiany ordynacji wyborczej,ale Ty nie chcesz i tak juz bedzie .Pozdrawiam i nie widzę możliwości zmiany myślenia Tobie podobnych.

 23. Anonim
  | ID: fb6c6b42 | #23

  @Eleonora
  bul bul bul bul

 24. LENA
  | ID: 769c4249 | #24

  @Irena

  JOWy tylko dla naiwnych – pani widocznie jest stara i ślepa że niewidzi pani jak senat wygląda !

 25. Irena
  | ID: a77f7302 | #25

  @ Pani Lena.Szukać prawdy,kochać piękno,chcieć dobra,czynić najlepsze – to zadanie i cel człowieka. A senat zależy od posłów,których wybraliśmy. A jak senat wygląda?? – o co pytasz. Z wyglądu to są posłowie eleganccy. Ale jakie są ich opinie, ? – czasem są dobre.
  A Pani przypuszczenia,że jestem stara i ślepa? Kiepskim jesteś jasnowidzem. Ale i tacy ludzie jak ślepi,starzy i krytykujący ,jak Ty – maja prawo do życia. Ja szanuję każdego Rodaka i zawsze szukam argumentów w dyskusji. Dobrze byłoby,abyś poczytała artykuły młodych redaktorów -na Prawicy net, następnie Prawda jest ciekawa, naszą Konstytucję i Ordynacje Wyborczą, a wówczas JOW-y zrozumiesz.

 26. Irena
  | ID: a77f7302 | #26

  @ Anonim. Naóka óczy. bul, czy ból ?? oto jest pytanie.

 27. Anonim
  | ID: fb6c6b42 | #27

  @Irena
  Bul od bulgotać. To a propos szamba.
  No i cały dowcip szlag trafił. Dziękuję ci bardzo Ireno za taką „elastyczność” i „spostrzegawczość”.

 28. Anonim
  | ID: 8e7b9d3d | #28

  @Irena
  A kto Ci Ireno dostarczyl listę moich lektur i dał prawo do wyrokowania jak mam mysleć? Mam czasem wrazenie, ze dobrze, iż niekiedy drzwi zamykają, by nie wpuszczać glupoty, która szkodliwa jest, bo zazwyczaj agresywna.

 29. Irena
  | ID: bbd83542 | #29

  @ Anonim. Kiepskie masz te lektury. a jakbyś je zmienił?? Może byś skorzystał a i przy okazji Polska by skorzystała.??
  Agresje wywołuje się takimi zachowaniami jak niemożliwość zadania pytania tylko napisanie na karteczce, które do pana Kaczyńskiego nigdy nie dotrze.Bo pośrednicy są „najmądrzejsi „. I tutaj sami pisowcy robią krecią robotę. Każdy członek z pisu chce rządzić.I tak już zostanie.Głupota głupotę goni w PiSie. Więc goń,będziesz fizycznie sprawny,to się przyda.A ja, poprę platformę, która jest taką samą konstrukcją dziejową. W niej,też każdy członek rządzi i też głupota głupotę goni. I tak będzie do końca świata.Miłej niedzieli.

 30. Irena
  | ID: bbd83542 | #30

  @Anonim. A,może?
  Drogi mi się zagubiły,
  Jak by wszystkie z wiatru były,
  Odwróciłem się na wiatr:
  Jakie drogi – taki świat
  Nie mieć drogi -rzecz okrutna
  Ludzka i ogromnie smutna !!!
  Ale życzę Ci, abyś się uśmiechał,od ucha do ucha,Bardziej niż możesz,ale nie bardziej niż chcesz.Tym kończę polemikę nt.m.in.JOW i nasz dobrobyt z PiSem.

 31. Anonim
  | ID: 8e7b9d3d | #31

  To interesujące zjawisko socjologicznie rzecz biorąc, że wszyscy – ” od lewa do prawa” krytykują PiS, który utrzymywał sie przy chwiejnej od początku wladzy zaledwie 2 lata. Zpodobną potepieńczą swadą nie krytykowano innych rządów. Nawet w sferze intencji przypisuje się tej partii identyczne motywy ideowe, co formacjom, przeciwko którym PiS występował. Jedna refleksja nasuwa się sama – jak wiele zależy od wizerunku krowanego przez media.

Komentarze są zamknięte