Lewin Brzeski pamięta o Żołnierzach Wyklętych

Niezależna Gazeta Obywatelska9

Lewin Brzeski kościół26 czerwca o godzinie 19:30, po wieczornej Mszy Świętej, w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Lewinie Brzeskim odbyło się nietypowe misterium poświęcone Żołnierzom Wyklętym.

Niemal dwugodzinny program poświęcony najwierniejszym żołnierzom Rzeczpospolitej zgromadził około 200 mieszkańców miasteczka.

Pomysłodawcą i autorem programu był młody wikary ksiądz Marcin Werczyński, który od dwóch lat pasjonuje się historią Żołnierzy Wyklętych będąc między innymi, razem z Łukaszem Fomiczem, współorganizatorem Marszu Pamięci Rotmistrza Pileckiego, który przed rokiem przeszedł ulicami Brzegu. To  właśnie ten Marsz i zainteresowanie jakie wzbudził wśród mieszkańców Brzegu, był inspiracją dla ks. Marcina żeby Żołnierzy Wyklętych upamiętnić również w Lewinie Brzeskim.

Program składał się między innymi z multimedialnego pokazu zatytułowanego „Byliśmy Żołnierzami”, w trakcie którego ks. Marcin przedstawił sylwetki najbardziej znanych żołnierzy II konspiracji skupiając się zwłaszcza na życiorysach Rotmistrza Witolda Pileckiego oraz płk. Łukasza Cieplińskiego. 

Ks. Marcin zwrócił uwagę na ogromne przywiązanie „Żołnierzy Wyklętych” do wiary, do religii, z której czerpali siłę do bezkompromisowej walki z komunistami.

Cytował przysięgę Armii Krajowej oraz grypsy płk. Cieplińskiego do syna Andrzejka z których przebijał żarliwy katolicyzm i miłość do ojczyzny.

Tę część programu wikary zakończył recytując „Modlitwę ludzi wolnych” Zbigniewa Herberta.

Następnie przyszedł czas na przedstawienie pt. „Żołnierze Wyklęci” w wykonaniu młodych gimnazjalistów.

Trzy sceny rodzajowe były inscenizacją ostatnich dni życia płk Cieplińskiego i jego podkomendnych które można kolejno nazwać – „las”,, „przesłuchanie”, „rozstrzelanie”.

Reżyserem i odtwórcą roli oficera UB, przesłuchującego i wykonującego wyrok rozstrzelania partyzantów był ks. Marcin. Przerywnikami w scenach były patriotyczne utwory rapera „Tadka” oraz rockowego zespołu „De Press”.

Oprawę muzyczną w czasie całego trwania programu zapewnił miejscowy chór CANTO UNITIS. Program zakończył się kilkuminutową owacją publiczności na stojąco.

Na zakończenie ks. proboszcz podziękował wikaremu i młodym gimnazjalistom za przejmującą, a przede wszystkim pouczającą lekcję historii a od siebie dodał, że dziś Polska nie jest jeszcze do końca wolna skoro w sejmie zasiadają posłowie gloryfikujący wprowadzenie Stanu Wojennego, a jednocześnie sprzeciwiający się uczczeniu tragicznej śmierci Grzegorza Przemyka z rąk milicjantów.

Zwykle pisząc o Lewinie Brzeskim, moim rodzinnym mieście, pisałem o nim jako o „sennym miasteczku”, jednak będąc uczestnikiem akademii poświęconej „Żołnierzom Wyklętym” i żywiołowej reakcji zgromadzonych uderzyła mnie refleksja, którą najpełniej oddaje utwór Pawła Kukiza: „miasto budzi się”.

Autor:  Tomasz Greniuch

 1. Irena
  | ID: 607211c1 | #1

  Pouczające.Godne naśladowania. Zainteresowanie postaciami patriotów można i trzeba wskrzeszać.A poezje Zbigniewa Herberta też przypominać.Jest głęboka,piękna.Trzeba ją tylko rozumieć.

 2. kominiarz
  | ID: 3ad316b0 | #2

  Jest to najpiękniejszy dowód na to ,że nie udało się czerwonym szubrawcom zatrzeć w nas pamięci ,jak to powiedział T.Greniuch ,o najwierniejszych żołnierzach Rzeczpospolitej. Jeszcze dzisiaj spadkobiercy sierpa i młota chcieliby ,żeby o nich nie mówić. Ale my nie zapomnimy! CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM !!!

 3. Gallus anon
  | ID: eee45b90 | #3

  Dziubek z De press jako podkład dla nacjonalistów. Kurde, gościu jako stary punkowiec zawału dostanie.

 4. „Nacjonalista”
  | ID: 5c536810 | #4

  faktycznie, na tych zdjęciach sami nacjonaliści, a nawet faszyści się znajda. Zresztą, wszędzie faszyzm!

 5. kominiarz
  | ID: 3ad316b0 | #5

  @„Nacjonalista”
  No cóż….dla pederastów wszyscy inni są faszystami. Dajcie sobie buzi Gallus z kolegą:)

 6. Irena
  | ID: 846eef91 | #6

  @ kominiaez.. Bużki i całuski to dla kochanych skarbów. Pisz,pisz,humor mi poprawisz z innymi piszącymi i video o opolskiej policji..Cenne.

 7. Gallus anon
  | ID: eee9b76d | #7

  Moja córcia lat 4 w przedszkolu mówi zawsze do chłopca, który nazywa ja głupią: Kto się przezywa sam sie tak nazywa. Prosta prawda czterolatka Nacjonalista i Kominiarz :-D

 8. Irena
  | ID: be6833d4 | #8

  @ P.Gallus anon. Dzieci nie powinny przezywać siebie nawzajem..Kazde ma piękne imię nadane na chrzcie sw.Należy to dzieciom mówić. Od zawsze uważam,że chłopcy powinni byc poddani szczególnemu kodeksowi wychowawczemu. Mają być dobrze wykształceni w konkretnym zawodzie.i tego zawodu trzeba uczyć,równiez sprawność,odpowiedzialność za przyszłą rodzinę winni mieć wpojone. A szanowanie kobiety to postawa normalnego życia w społeczeństwie.. Miernotę,którą w obecnym sejmie widzimy to efekt braku dobrego wychowywania chłopaków. .obecnie ja bym to nazwała hodowlą.

 9. „Nacjonalista”
  | ID: 5c536810 | #9

  Gallus i Kominiarz mój poprzedni wpis to była czysta ironia. Gallus Ty innych do przedszkola nie wysyłaj bo jak widać sam masz braki w edukacji.

Komentarze są zamknięte