Tak dla Elektrowni Opole, to tak dla Śląska! [akcja]

Niezależna Gazeta Obywatelska20

tak-dla-elektrowniNa facebooku ruszyła strona „Tak dla Elektrowni”. „Dla mieszkańców Śląska nadszedł moment, w którym niezależnie od poglądów politycznych na inne kwestie, trzeba się zjednoczyć i wyrazić swoje zdanie: Żądamy realizacji planowanej od kilku lat inwestycji rozbudowy Elektrowni Opole o dwa kolejne bloki! To sprawa ważna dla regionu i bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. 3 powody za rozbudową Elektrowni Opole 1. Opolskie nie będzie miało pracy. 2. Śląskie nie sprzeda węgla 3. Dolnośląskie nie będzie miało prądu!” – można przeczytać na profilu.
Przypomnijmy na początku kwietnia br. Polska Grupa Energetyczna wycofała się z budowy dwóch nowych bloków energetycznych opalanych węglem kamiennym. Inwestycja miała kosztować 11,5 mld zł brutto. Jako przyczynę podano lakonicznie ograniczenie jej opłacalności z powodu m.in. zmian na rynku energii. Wszyscy politycy opolscy zostali tą decyzją zaskoczeni, gdyż premier Tusk w październiku ub. r.  wymienił tą  inwestycję jako kluczową  w tzw. drugim expose.

Przypomnijmy, że już 4 lata temu specjalista z opolskiej Elektrowni Opole tak pisał o tej inwestycji w pracy naukowej:

W rezultacie, wg danych PSE Operator, z powodu wyczerpania się rezerw mocy, krajowy system elektroenergetyczny balansuje na granicy wydolności i wielokrotnie w ciągu ostatnich dwóch lat znajdował się o krok od przymusowych wyłączeń odbiorców. Uruchomiony ostatnio nowy blok w Elektrowni Pątnów (464 MW) oraz będące w budowie dwa nowe bloki (460 MW w Łagiszy i 858 MW w Bełchatowie) w niewielkim tylko stopniu poprawią tę sytuację. Według wszelkich prognoz dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju powinno być oddawane rocznie około 1000 MW nowych mocy, ale ten poziom inwestycji jeszcze długo będzie nieosiągalny.

– możemy przeczytać w artykule Jana Pilipionka z 2009 r., „Korzyści z rozbudowy Elektrowni Opole dla społeczeństwa Opolszczyzny” (opublikowane w pracy naukowej „Budowa bloków 5 i 6 w PGE Elektrowni Opole SA”).

Elektrownia Opole ma bardzo korzystną lokalizację z punktu widzenia krajowego systemu elektroenergetycznego i możliwości wyprowadzenia dodatkowej mocy. Jej walory podnosi niewielka odległość (do 100 km) od kopalń węgla kamiennego, położenie w rejonie rozwiniętych szlaków kolejowych oraz usytuowanie w bezpośredniej bliskości Odry, która poza zabezpieczeniem w wodę, może umożliwić w przyszłości szersze wykorzystanie transportu wodnego. Zaprojektowana została jako obiekt sześciu-blokowy i dla takiego rozwiązania wybudowane zostały infrastruktura i wszystkie gospodarki pomocnicze. – czytamy przesłankach za budową bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole.

Pytanie co się takie wydarzyło od tego czasu. Będziemy się sprawie przyglądać. Tymczasem zachęcamy do dołączenia do akcji na www.facebook.com/TakDlaElektrowni

Autor: Tomasz Kwiatek

 1. Irena
  | ID: cb8354eb | #2

  Przyłaczam sie do akcji ale w jaki sposób to zaznaczyć ? @ NGO prosze o rade.

 2. | ID: 65fd800a | #3

  Będą zbierane podpisy na całym Śląsku. Wkrótce poinformujemy! Przygotowujemy wydanie specjalne NGO i szukamy materiałów!

 3. Pejter
  | ID: dc41e97b | #4

  Argumenty ZA tą bolesną dla woj. opolskiego decyzją też przyjmujecie?

 4. Irena
  | ID: cb8354eb | #5

  @P.Pejter. Wymień argumenty Za, dobrze wiedzieć.

 5. 6 maja 2013, 13:35 | #1
 6. Pejter
  | ID: a4785317 | #6

  ZA wstrzymaniem inwestycji:
  obecna sytuacja na rynku energetycznym. W Polsce w chwili OBECNEJ (pewnie za 2-5-10 lat może się to zmienić) jest ogromny nadmiar energii na rynku, co powoduje że ceny energii w hurcie spadły o ok. 30% w przeciągu ostatniego roku i zaczynają dochodzić do granicy opłacalności produkcji.
  Wiele wskazuje na to, że ta sytuacja się diametralnie nie zmieni, bo Polskę nadal czeka realizacja kilku wytycznych UE:
  1) większy udział energii „zielonej” w produkcji prądu
  2) zwiększenie udziału kogeneracji
  3) realizacja kwestii efektywności energetycznej.

  PRZECIW wstrzymaniu inwestycji:
  gwóźdź do trumny pod nazwą woj. opolskie (czasami realizuje się inwestycje, które maja jakis region pobudzić, choć nie mają sensu ekonomicznego).
  Tylko proszę nazywać rzeczy po imieniu, a nie błaznować hasłami o braku energii dla Dolnego Śląska czy rynku zbytu dla śląskiego węgla.

  PS. Jedno w tej akcji cieszy: Opole znowu znalazło się na Śląsku ;-)

 7. Anonim
  | ID: 6d703b80 | #7

  @Pejter
  Wiesz kto budował na OBECNĄ chwilę? Komuniści a szczególnie Edward Gierek. Wielkie inwestycje mają bazowac na rozwoju w przyszłości a nie tylko dostosowywac się do stanu bieżącego. Ciekawi mnie ten punkt pierwszy z twoich argumentów – jak ma wyglądac ten udział „energii zielonej” i kto będzie głównym jej dystrybutorem i dostawcą sprzętu? Bo zamieszczam ciekawy link na ten temat, może ten Pan nie jest ekspertem w tej dziedzinie ale inteligentnego człowieka posłuchac zawsze można szczególnie, że jest to spojrzenie na tą sprawę z amerykańskiej strony:
  http://www.youtube.com/watch?v=XBRPTo-4cFU&list=PL1cAturoTLPOQdA9swQSNE7SWTyucPP5K

  Poza tym to co on mówi na temat forsowania „energii zielonej” jakoś współgra z podejrzeniami na temat waszych sympatii wobec pewnego kraju.
  Ja tam nie wiem. Wnioski pozostawiam innym.

 8. szczur internetowy
  | ID: c619e1cc | #8

  z artykułu :
  Przypomnijmy na początku kwietnia br. Polska Grupa Energetyczna wycofała się z budowy dwóch nowych bloków energetycznych opalanych węglem kamiennym. Inwestycja miała kosztować 11,5 mld zł brutto. Jako przyczynę podano lakonicznie ograniczenie jej opłacalności z powodu m.in. zmian na rynku energii.

  Nie chcą z jakichś powodów podać prawdziwej przyczyny nieopłacalności energii węglowej, czyli narzuceniu Polsce przez UE „pakietu klimatycznego”. Węgiel jest bardzo opłacalny, o ile ekoporąbańce od walki ze „zmianami klimatycznymi” nie zaczną w gospodarkę węglową ingerować. No ale województwa: opolskie i śląskie to najbardziej prounijne województwa, jeśli chodzi o poglądy mieszkańców. Trzeba będzie za tą swą prounijność słono zapłacić :(

 9. Pejter
  | ID: 5a068112 | #9

  @anonim: Taaaaaak, gdyby za oknem lało, a ja napisałbym „pada deszcz”, to Ty odczytałbyś „Pejter jest zwolennikiem deszczowej pogody, bo Niemcy są głównym producentem parasolek”.
  Gdzie Ty człowieku wyczytałeś, że jestem zwolennikiem „zielonej” energii (jeśli się nie domyślasz, to cudzysłów pojawił się i tam i tu celowo)?????

 10. Anonim
  | ID: 5ddf2102 | #10

  @Pejter
  Przecież to wynika z kontekstu, najpierw twojego pytania a potem formy wypowiedzi, sugerujący, że trzeba się pogodzic z decyzją i sprawę odpóścic. I niestety całościowo sprawia to wrażenie jakbyś był przeciwnikiem rozbudowy elektrowni. To więc będziesz popierał jej rozbudowę czy nie? Bo mam wrażenie, że my się tu w wielu kwestiach zgadzamy ale przez twój bełkotliwy ton dochodzi do nieporozumień.

 11. Irena
  | ID: 23b1086f | #11

  @P.Anonim. Witaj. Zobacz jak się ważne problemy opolszczyzny „kręcą.” Obwodnicy Nysa-Niemodlin – nie ma , drogi dziurawe jak ser szwajcarski, zamknięto most na tamie w Nysie, a robotników nie widać już cały miesiąc,a my się wściekamy aby dojechać Tam i Nazad .Fabryk nie widać,więc miejsc pracy w produkcji nie przybywa.Ale w Urzedzie w Nysie czeka 5 miejsc na biurokratów do tematu m.in.śmieci.
  Dzisiaj nie widzę pozytywnych rozstrzygnięć dla Elektrowni.Jedynie rewolta może ten stan zmienić. Niestety. Pozdrawiam.

 12. Anonim
  | ID: 59019e8a | #12

  @Pejter
  Tu ten sam „anonim” co wcześniej. Przecież ta cała dyskusja z osobnikiem „pejter” jest bezcelowa, gdyż użył on niewłaściwych argumentów, co ani ja ani nikt inny wcześniej nie zauważył. Przecież PGE wstrzymał rozbudowę elektrowni, gdyż stwierdził, że bardziej opłaca się mu otrzymywac energię z węgla brunatnego. Więc to jest cała istota kwestii i nic do tego nie mają żadne argumenty o „energii zielonej” i trzymanie się dyrektyw unii. Bo przecież każdy średnio rozgarnięty człowiek wie, że węgiel brunatny jest większą „zarazą” dla środowiska naturalnego niż kamienny.

 13. Pejter
  | ID: fae10de9 | #13

  Anonim – wróć do podstawówki i naucz się czytania ZE ZROZUMIENIEM.
  Wyłożę Ci ostatni raz jak krowie na rowie, chcociaż obawiam się, że to Tobie i tak nic nie da.

  1. Żeby prowadzić skuteczne działania najpierw trzeba dobrze zanalizować sytuację. A slogany jakie przytaczacie to zwykłe życzeniowe pitolenie. Jestem za budową bloków ELO, ale nie przyłączę się do popolitego ruszenia, bo jest mi kulturowo obce. Jeśli nie wiesz nawet gdzie stoisz, to jaka jest szansa powodzenia całej drogi, którą proponujesz? A może nie chcecie nic zmienić, tylko mieć możliwośc ponarzekania? W takim razie będzie łatwo, bo to państwo sie rozpada na naszych oczach (ale teroriami spiskowymi go nie naprawicie)
  2. Napisałem, że nic nie wskazuje na to, żeby ceny energii miały w najbliższych latach drastycznie wzrastać (czyt. zwrot inwestycji może się odsunąć na dziesiątki lat). Nie napisałem, że jestem zwolennikiem energii „zielonej”, tylko podałem argument za tym, że niekorzystna sytuacja dla energetyki konwencjonalnej w PL może potrwać jeszcze lata.
  3. Tłumaczenie PGE dotyczące węgla brunatnego – bardzo rozsądne. Tylko znowu wali w pomysł rozbudowy ELO. Bo i Bełchatów i Turów mają przy swoich elektrowniach kopalnie tego surowca. Węgiel (jaki by nie był), trzeba do Opola dowozić, a niestety tańszy jest zzagranicy.

  PS. Pejter się nie zna, a przytoczone argumenty mówiące o nadmiarze energii są chybione…, taaaaaaaaaaaaaaaaaaak, tylko że w trakcie dyskusji cena na rynku hurtowym energii spadła o kolejne 3 złote z powodu jej nadmiaru…

 14. Anonim
  | ID: ef0ba098 | #14

  @Pejter
  To znaczy, że ty masz argumentację, której chyba nawet PGE nie jest świadoma. weź się do nich zgłoś. Jesteś za budową ale się nie przyłączysz. Dobrze siedź cicho na tej swojej pod opolskiej wiosce a sprawy pozostaw ludziom z charakterem. Tylko potem nie miejcie pretensji do całego świata, że Ślązacy są pogardzani i marginalizowani..

  P.S a co jest ci kulturowo bliskie? Zapewne mentalnośc pruska jak sam to w określiłeś w Radiu Opole.

 15. Pejter
  | ID: c59be414 | #15

  Nie przyłączę się do akcji robionej bez głowy.
  Nie mam pretensji do nikogo – realizuję swoje pomysły skutecznie – patrz rejestracja SONŚ :) Potrafisz rozróżnić realizowanie celów od machania szabelką?
  Mam się zgłaszac do PGE? Z racji wykonywanej pracy jestem w kontakcie z większością liczących się koncernów energetycznych w Polsce :)
  Wracam do zasadniczego pytania: ta akcja ma coś zmienić, czy kolejna z serii ponarzekajmy na rząd?

  PS. mógłbyś przywołać źródło cytatu o mentalności pruskiej? Bo jakoś bardzo swobodnie traktujecie na tych stronach cytaty.

 16. Anonim
  | ID: 5312e58d | #16

  @Pejter
  ” mentalność pruska jest zdecydowanie bardziej propaństwowa i obywatelska niż mentalność porosyjska” (pisownia oryginalna) – znalezione w sieci, wyszukiwarka google jest naprawdę pomocna przy tego typu sprawach. Wystarczyło wpisać : mentalność pruska i pejter i wyszło to co trzeba. Zostało to napisane podczas dyskusji z dość dużym ładunkiem emocjonalnym (delikatnie mówiąc).

 17. Anonim
  | ID: 5312e58d | #17

  @Anonim
  Przyznaję jedno. Rzeczywiście po pierzyły mi się źródła. W radiu opole powiedziałeś, że do pewnego wieku byłeś przekonany, że śląskośc, jest nierozerwalnie związana z niemieckością ale, że z tego wyrosłeś oraz zweryfikowałeś ten pogląd po wizycie w Niemczech.

 18. Pejter
  | ID: b9730a2c | #18

  i co w tych komenatrzach/wypowiedziach zrozumiałeś? Bo już się boje Twoich interpretacji :) (skoro zrobiłeś ze mnie fana „zielonej” energii)

 19. Anonim
  | ID: fea0a874 | #19

  @Pejter
  To podoba ci się ta pruska mentalnośc czy nie? Bo słowa są wypowiedziane w pewnym kontekście i jak byk sugerują, że coś jest na rzeczy. Poza tym znasz takie powiedzenie „nadgorliwośc jest gorsza od faszyzmu”? Bo ty podając argumentację, która w ogóle nie była motywem działania PGE stałeś się takim właśnie nadgorliwcem. Czyli wszystko według zasady”jestem za a nawet przeciw”.

Komentarze są zamknięte