Poseł Bolesław Piecha dla NGO: Kandydat RAŚ do Senatu miał praktyki w moim biurze, wówczas PiS mu nie przeszkadzał

Redaktor Obywatelski21

Piecha.plPan Paweł odbywał w moim biurze poselskim praktykę i wówczas moja osoba jak również Prawo i Sprawiedliwość mu nie przeszkadzały – mówi w rozmowie dla Niezależnej Gazety Obywatelskiej poseł PiS Bolesław Piecha. 

Zmieniają się nastroje społeczne, bowiem przedterminowe wybory w samorządach wygrywają politycy PiS, a w Elblągu odwołano właśnie polityka związanego z Platformą Obywatelską. Jak zatem pan poseł ocenia swoje szanse w Rybniku? 

Owszem zmieniają się, a swoje szanse na wygraną w wyborach oceniam bardzo wysoko. Natomiast mówiąc jeszcze o nastrojach społecznych, warto zwrócić uwagę, iż nawet prezydent Komorowski ma ostatnio coraz częściej uwagi do rządu. Jednak ważne jest również podejście do lokalnych spraw. Prawo i Sprawiedliwość do każdych wyborów podchodzi serio, ponieważ partia polityczna właśnie po to jest, aby realizować swój program na szczeblach władzy. Taką możliwość dają wybory i stąd jest również mój akces do  wyborów senatorskich.

Ma pan swoją wizję Śląska? 

Pierwszą i najważniejszą sprawą dla mnie jest bycie ambasadorem Śląska w Warszawie. Chciałbym próbować tłumaczyć Śląsk, ponieważ ten region potrzebuje swoistego tłumacza, który zna jego problemy i rozumie poczucie goryczy, towarzyszącej jego mieszkańcom. Pochodzę z wielopokoleniowej śląskiej rodziny i wiem, że takie poczucie rozgoryczenia jest. Szczególnie narosło po transformacji ustrojowej, gdy zlikwidowano wiele zakładów pracy.

Mówi pan poseł o górnictwie? 

Chodzi o całkowity etos pracy, który również kojarzy się z ciężką, górniczą pracą. Proszę zwrócić uwagę, jak wielu polityków chce dokonać swoistego zamachu na prawa górnicze, takie jak np. emerytury. Uważam, że to nie powinno mieć miejsca. Dodatkowo kwestia miejsc pracy, upadającego przemysłu ciężkiego, który jest jedną z najważniejszych gałęzi rozwoju Śląska, są zbyt często pomijane. Nie można bez górnictwa, energetyki czy przemysłu ciężkiego rozumieć Śląska. Wydaje mi się, że niektórzy ekonomiści albo politycy o tym zapomnieli. Tym bardziej trzeba im tłuc do głowy, że Śląsk jest bardzo ważny, a przede wszystkim jest czas Śląsk.

Jak pan poseł ocenia słowa współpracownika swojego kontrkandydata w wyborach Pawła Poloka(RAŚ), który mówi: „mówienie o antysłowiańskiej fobii Hitlera wydaje się być na wyrost”

Nie będę się do tych słów odnosił, ale powiem tylko, że zadziwia mnie ten młody człowiek. Pan Paweł odbywał w moim biurze poselskim praktykę i wówczas moja osoba jak również Prawo i Sprawiedliwość mu nie przeszkadzały. Być może to jakiś osobisty uraz, jednak wówczas podzielał poglądy PiS. Nie wiem co się stało, że tak nagle się zmienił i cała historia Śląska wywróciła mu się do góry nogami. W czasach praktyki w moim biurze był studentem politologii, teraz jest przedsiębiorcą i może odgrywa pewną rolę, tylko, że wyraźnie widać, że myli teatr i myli eventy, które mogą odbywać się w tanich sztukach, a nie w realnej polityce. To niedopuszczalne.

Jeżeli uda się panu teraz wygrać, to w kolejnych wyborach wystartuje pan do Sejmu, czy może będzie pan chciał kontynuować mandat senatora? 

Myślę, że teraz jest za wcześnie na takie deklaracje. Polityk musi reagować na rzeczywistość, tak aby móc ją zmieniać. Kandyduje do Senatu, aby dać wyraźny sygnał, że ten region jest bardzo ważny, tak jak przesłanie: teraz Rybnik, teraz Śląsk, teraz Polska. Jestem lojalnym człowiekiem partii i nikt mnie do startu w wyborach nie zmuszał. Nawet pan prezes Jarosław Kaczyński. Oczywiście odbyło się wiele rozmów podczas posiedzeń komitetu politycznego i przekonały mnie argumenty mówiące „za” kandydowaniem, bowiem należy wreszcie odwrócić ten negatywny trend dla Śląska, który rozpoczęła Platforma Obywatelska.

Dziękuję za rozmowę. 

Rozmawiał Łukasz Żygadło 

 1. Jarek Toporowski
  | ID: a2ba04c4 | #1

  Trzymam Kciuki za PIECHĘ !

  http://www.youtube.com/watch?v=1CbQQ3kvKRg

 2. svatopluk
  | ID: bfd1c1c8 | #2

  Piecha? Czy to nie czasem ten od aborcji?

 3. Jajoich
  | ID: 3de50131 | #3

  Ja richtig to ten. Nie za bardzo rozumiem, co ma działalność Poloka na praktykach do jego obecnych wypowiedzi. Ciekawe, skąd p. Piecha wyskrobał ten argument :D

 4. | ID: 2cc94010 | #4

  No tak. Klasyka w wykonaniu Żygadły :)
  Najpierw w potylicę dopuściło się manipulacji dając tytuł: , chociaż z tekstu jasno wynika, że to nie zdanie Pawła Poloka, tylko prof. Kochnowskiego: „Z wyjaśnieniem spieszy prof. Roman Kochnowski, członek trzyosobowej ekipy programu.
  Mówienie o antysłowiańskiej fobii Hitlera wydaje się być na wyrost”.

  A Żygadło już kłamie na mord:

  Oczywiście nie zarzucam Żygadle celowego kłamstwa. Z kontaktów z tą osobą wiem, że ma problem z zapamiętaniem i zrozumieniem 2 zdań. Ale umieszczenie tego tekstu na NGO ośmiesza to medium. Tyle trąbicie o manipulacjach mainstreamowych mediów (i niejednokrotnie macie rację). Wy natomiast nie manipulujecie (może brak umiejętności Żygadły), tylko kłamiecie w żywe oczy.

 5. kazik
  | ID: 6b6b9022 | #5

  Panowie redaktorzy po komentarzach widać jak ważną pracę wykonujecie w naszym województwie i nie tylko. Folkzdojcze
  za parę euro wyskakują i ,,myślą” że panów takimi słowami mogą obrazić.Jak oni mało znają Polaków.
  Pozdrawiam i tak trzymać.

 6. | ID: 2cc94010 | #6

  :)
  Taaaaaaaaak :)
  Przeczytajcie z 5 razy wywiad, to może coś zrozumiecie.
  Skoro Polok był kiedyś praktykantem u Piechy i mu PiS nie przeszkadzał, to co się stało? Może spotkał takich besserwisserów jak Kazik, którzy mu bardzo dobitnie wytłumaczyli, że ze swoją tożsamością nie ma co szukać wokół PiS, bo dla nich jest volksdeutschem. Otwórzcie oczka, bo ruch na razie jest w jedną stronę. Jak to się stało, że klub radnych RAŚ w sejmiku zwiększył się z 3 do 4 członków? Czy to nie kosztem radnego, który wszedł do sejmiku z listy PiS? Różne Kaziki, Kominiarze skutecznie przeganiają konserwatywnych Ślązaków od poparcia dla partii „prawicowych”. Tylko tak dalej :)

 7. kominiarz
  | ID: f780f058 | #7

  @Pejter
  Dzięki za pamięć:D

 8. Anonim
  | ID: c1ef4aa9 | #8

  Bardzo uderza mnie stwierdzenie @svatopluka – Bolesław Piecha milion razy przepraszał za swoje postępowanie dot. dokonywania aborcji. Teraz jest czołowym człowiekiem działającym w stowarzyszeniach pro life, obecnie swoją postawą pokazuję, że należy chronić życie od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Ubolewam nad tą łatką przypiętą p. Bolesławowi, gdyż wiemy jaka była to dla niego trauma (np, zmagał się z alkoholizmem). A co do p. Poloka, nie potrzebujemy w polskim parlamencie takiego showmana (jest ich wystarczająco dużo), jeśli w jego ścisłym otoczeniu są ludzie, którzy zakłamują historię, brak im podstawowej wiedzy nt. historii to ja temu panu dziękuję.

 9. marimag
  | ID: c1ef4aa9 | #9

  Bardzo uderza mnie stwierdzenie @svatopluka – Bolesław Piecha milion razy przepraszał za swoje postępowanie dot. dokonywania aborcji. Teraz jest czołowym człowiekiem działającym w stowarzyszeniach pro life, obecnie swoją postawą pokazuję, że należy chronić życie od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Ubolewam nad tą łatką przypiętą p. Bolesławowi, gdyż wiemy jaka była to dla niego trauma (np, zmagał się z alkoholizmem). A co do p. Poloka, nie potrzebujemy w polskim parlamencie takiego showmana (jest ich wystarczająco dużo), jeśli w jego ścisłym otoczeniu są ludzie, którzy zakłamują historię, brak im podstawowej wiedzy nt. historii to ja temu panu dziękuję.

 10. Anonim
  | ID: 70771021 | #10

  @Pejter
  Możecie odwracac kota ogonem ile wlezie ale i tak nie zmienicie faktu, że kiedyś ten wasz Polok współpracował z PiS z własnej woli. I rzeczą fundamentalną w tej sprawie jest to jakie tego były przyczyny. I rzeczą równie fundamentalną w tej sprawie jest też to dlaczego później zerwał tą współpracę i dostał odchyłu separatyczno-szowinistycznego.

 11. Karol542
  | ID: 1559cf08 | #11

  Kandydat PiS to antyślązak + aborcjonista, więc w sumie przeszedł niezwykłą przemianę od 2011 roku:)

 12. svatopluk
  | ID: bfd1c1c8 | #12

  @marimag

  Kiedy sie nawrócił? Jak było to związane z ryzykiem (n.p. kosztem kariery) to się nie odważył sprzeciwić. Dopiero gdy wiatr historii się zmienił.

 13. Pejter
  | ID: aa82bdb4 | #13

  @anonim: OK, OK :) odwracam kota ogonem, bo zauważyłem kłamstwo Żygadły? :) A co do Poloka – a co w tym dziwnego, że miał praktykę u Piechy? Może gdy usłyszał, jak Piecha obraża osoby deklarujące narodowość śląską to mu sympatia przeszła? Kaczyński przy jego wypowiedzi to pikuś.
  Badania pracowników UŚ wskazały duże pokrywanie się elektoratu RAŚ i PIS, z tendencją odpływu do RAŚ. Z jakiego powodu??? Jak widać to nie nasz problem, w ostatnim poście to dosyć dobitnie pokazałem. :)
  A pokażesz mi te „separtystyczno-szowinistyczne” zapędy Poloka? Czy tylko kolejne problemy z ogarnięciem kolorowej rzeczywistości?

 14. LUDEK
  | ID: cbc4a2aa | #14

  @Pejter

  @svatopluk

  @Karol542

  @Jajoich

  Ten folksdojczowy gul wam skacze bo Piecha wygra i RAŚiu nie będzie :) ;)

  Separatystyczne BOMBROKI

 15. bolo
  | ID: 4f3fb7ff | #15

  Wszystko ale nie PiSuary!!!

 16. Ludek
  | ID: 61811f47 | #16

  @bolo

  Wszystko ale nie POstkomuniści

 17. Pejter
  | ID: f41fc1a3 | #17

  @LUDEK: Piecha wygrał, a RAŚ nadal jest ;-) Od 20 lat z tym samym szyldem, czego nie można powiedzieć o sejmowej „prawicy”

 18. z Niemodlina
  | ID: f8435962 | #18

  No i regeneraci z PO i RAŚ się zdziwili :) To tylko pokazuje oczywiste poparcie dla PiS. Te sondaże dające zawsze 1% przewagi PO nad PiS są robione na zamówienie i nieprawdziwe, to oczywiste. Wystarczy wejść na pierwsze lepsze forum, 60-70% wpisów jest krytyczna wobec PO i Donalda T. Reżim upada, Rybnik,Elbląg idę o zakład,że w kolejnych miastach będzie podobnie :) :)

 19. z Niemodlina
  | ID: f8435962 | #19

  @z Niemodlina
  aaaaaa miało być renegaci :) :)

 20. Irena
  | ID: fa9dcf9a | #20

  Gratulacje dla Pana Piecha.Życzę zdrowia i trafnych decyzji.

 21. kazik
  | ID: af7e03d1 | #21

  No i kolegom Gorzelnika głupio :) Gratuluję panie Senatorze Piecha.

Komentarze są zamknięte