Marsz rocznicowy Obozu Narodowo-Radykalnego w Szczecinie [relacja]

Autor Obywatelski2

5169a6239d0d4_g1Kilkuset patriotów zjechało w ostatni weekend do Szczecina na organizowany przez miejscową Brygadę marsz rocznicowy Obozu Narodowo-Radykalnego. Rocznica prawie okrągła, bo już 79.

Po 300 osobowych manifestacjach w poprzednich latach w Opolu i Katowicach wszyscy zastanawiali się nad liczbą narodowców w stolicy województwa Zachodniopomorskiego.

 Wyszło bardzo dobrze, liczba jak na odległość niektórych Brygad wręcz świetna. Za przykład można podać tutaj bardzo dobrą mobilizację członków ONR z Podkarpacia i Lubelszczyzny. Nie mogło zabraknąć także przedstawicieli Brygady Opolskiej.

Całość uroczystości rozpoczęła się w sobotę 13 kwietnia o godzinie 15 na placu Orła Białego. Na sam początek swoje przemówienie wygłosił Tomasz Dorosz, koordynator miejscowej Brygady. Wspomniał on o celu manifestacji, jaką było upamiętnienie założenia Obozu Narodowo-Radykalnego 14 kwietnia 1934 roku. Przypomniał również o dodatkowym celu marszu-pokazaniu ludziom, że nie ma przyzwolenia patriotów na wykupywanie ziemi znajdującej się na terenie województwa Zachodniopomorskiego przez kapitał niemiecki, holenderski czy duński.

Z głośnymi okrzykami „Polski Szczecin, polski Lwów”, „Bóg, honor i Ojczyzna” czy „Narodowa Duma” pochód ruszył przez centrum miasta, wzbudzając tym samym ogromne zainteresowania przypadkowych przechodniów. Wszystko czujnym okiem obserwowały wzmożone siły policji, w tym także funkcjonariuszy na koniach. Marsz przebiegł spokojnie, nie odnotowano przypadków łamania porządku publicznego. Po drodze swoje przemówienie wygłosił Przemysław Holocher, ustępujący Kierownik Główny ONR, który wspomniał o przemianie pokoleniowej.

Całość uroczystości zakończyła się pod pomnikiem Czynu Polaków. Tam swoje przemówienia wygłosili budujący wojewódzkie struktury Ruchu Narodowego Sylwester Chruszcz oraz Aleksander Krejckant, obejmujący funkcję Kierownika Głównego ONR, którego przemówienie zakończyło się owacją członków tejże organizacji.

Autor:

Krzysztof Marcinkiewicz

 1. IRENA
  | ID: f5c1c2d1 | #1

  Dzięki za relacje.Dziękuje wszystkim,którzy brali udział.Tak trzeba.

 2. dajo
  | ID: ceb063c7 | #2

  Panowie Narodowcy, dbajcie również o poprawność naszego języka: „kapitał Niemiecki, Holenderski czy Duński” – te przymiotniki piszemy przecież małą literą.
  Pozdrawiam

Komentarze są zamknięte