SLD chce aby ABW i CBA minitorowały sprzedaż ECO

Redaktor Obywatelski6

ECO S.A [Posłowie SLD z Opolszczyzny Tomasz Garbowski i Adam Kępiński poinformowali, że zwrócą się do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego o monitoring i specjalny nadzór nad sprzedażą Energetyki Cieplnej Opolszczyzny.

Na zwołanej przed ratuszem w Opolu konferencji prasowej posłowie Sojuszu stwierdzili, że decyzja opolskiej rady miasta, która na sesji tuż przed świętami opowiedziała się za sprzedażą Energetyki Cieplnej Opolszczyzny (ECO), jest niezrozumiała, a jej celem było „wygładzenie przyszłorocznego budżetu, już wyborczego”.

Radio Opole, gop

 1. IRENA
  | ID: 6b1b88ae | #1

  A gdzie jest reszta posłów w tym PiS ???????? Dlaczego nie pytają o celowość transakcji Niekorzystnej dla magicznego miasta Opola?????

 2. opolski
  | ID: ddb75ea6 | #2

  A skąd wniosek że to niekorzystna transakcja? Może kilka faktów? Jedynie około 55 % mieszkańców miasta Opole jest podłączonych do sieci ciepłowniczej. Ciepło z którego korzystają mieszkańcy naszego miasta jest jednym z najdroższych w skali kraju. Dla jasności ceny ciepła ustala URE, po uwzględnieniu również cen jego wytwarzania. Kolejny ewenement naszego regionu to nie dopuszczenie dostaw ciepła do miejskiej sieci z pobliskiej Elektrowni Opole, gdzie jest ono wytwarzane „przy okazji” produkcji energii elektrycznej. Pytanie: Co za wyjątkiem „przyjaciół królika” ma z tego przeciętny mieszkaniec stolicy regionu, że miasto może obsadzać „swoimi” ludźmi organy Spółki ECO? Dywidendy? To około 2,5 – 7,5 mln zł rocznie. Przetarg pokaże ilokrotność takich dywident może miasto otrzymać jednorazowo po sprzedaży swoich udziałów. Ważne aby te pieniądze zostały rozsądnie zainwestowane.

 3. IRENA
  | ID: 6b1b88ae | #3

  @P.opolski. Zastanawiające w tym co piszesz jest to,że Elektrownia Opole Wam nie świadczy usługi -dostawy ciepła. A dlaczego tylko 55% mieszkańców miasta Opole jest podłączonych do sieci ??? A przyjaciele królika? – tak,to ma miejsce. Ale trzeba dopilnować przetargu,aby wybrać najkorzystniejszą oferte. Może przytoczone Pańskie fakty poprawia ekonomiczność tychze usług dla ludności.

 4. Eleonora
  | ID: d0022ff4 | #4

  @opolski

  Tak się składa, że najwyższą cenę za ciepło oferują ciepłownie wykupione przez obcy kapitał.
  proszę porównać ceny ciepła w Gdańsku czy w Warszawie.
  Przekona się pan o tym, że Opole nie jest w czołówce.
  Co innego jest niewłaściwe zagospodarowanie dywident, a co innego pozbawienie się własności miasta ( czytaj mieszkańców)
  Co do Elektrowni Opole, jakoś panowie politycy od wielu lat nie potrafią się z tym uporać.
  Ktokolwiek rządził, nie było woli politycznej, bo w Polsce najłatwiej to się sprzedaje zakłady, a nie dba o dobro obywateli.

 5. opolski
  | ID: ddb75ea6 | #5

  Tylko 55% mieszkańców Opola, jest podłączonych do sieci ciepłowniczej, ponieważ ECO nie inwestuje w jej rozwój ale w pomnażanie zysków, warto sprawdzić zyski z kilku ostatnich lat. ECO przez lata sądziło się z Elektrownią Opole, skutecznie procesy przegrywając w sprawie możliwości doprowadzenia ciepła z Brzezia do sieci ciepłowniczej Opola. Co istotne Elektrownia nie chciała przejąć rynku ciepłowniczego a jedynie sprzedawać wytwarzaną energię w celu jej dystrybucji przez Spółkę ECO. Tak Prezes Chmielewski jak i wówczas Prezydent Opola, robili wszystko co było możliwe aby do inwestycji nie doszło. Co do polityków to jak dobrze pamiętam, wszyscy jak jeden mąż podczas kampanii opowiadali się i zaklinali, że są bezwzględnie za przyłączeniem Elektrowni do opolskiej sieci ciepłowniczej. Teraz gdy jest szansa na wyzbycie się niczym nieuzasadnionego posiadania części udziałów ECO przez miasto, Ci sami politycy żerując na społecznej niewiedzy, lansują się na niezłomnych obrońców opolskiej elektrociepłowni, żenada….

 6. Jacek
  | ID: 52fe6aa6 | #6

  Wróbelki ćwierkają, że ECO chce koniecznie kupić Niemiec. Z całą pewnością zaczną się wtedy wielkie inwestycje, a ceny ciepła drastycznie spadną. Tak, to pewne jak 2×2=4. Znamy już wiele takich przykładów z wielu dotychczasowych prywatyzacji, stocznie, Zamech, Elwro.

  A sprawa odpadowego ciepła z elektrowni, ktore do miasta od lat dotrzeć nie może inaczej jak przez wiatry z Północy, to moim zdaniem sprawa już chyba tylko dla prokuratora. Na razie nie ma „takiej woli politycznej” ale kiedyś się znajdzie.

  Kiedy Niemiec kupi i elektrownię i ECO to ciepło z niej dotrze do miasta w kilka dni zapewne.

Komentarze są zamknięte