Solidarność: „Szczaw dla głodnych dzieci” i „umowy śmieciowe” tyle proponują rządzący [fotorelacja]

Niezależna Gazeta Obywatelska5

Pikieta Solidarności w Opolu (20)Ponad czterystu związkowców pikietowało w Wielki Wtorek 26 marca 2013 r. pod Urzędem Wojewódzkim w Opolu. Był to również wyraz wsparcia dla strajkujących związkowców w Katowicach.

Na początku głos zabrała Cecylia Gonet, przewodnicząca Zarządu Regionu Opolskiego „Solidarność”. – „Miejsca pracy giną bezpowrotnie, o czym rządzący doskonale wiedzą, lecz nie podejmują żadnych działań. W efekcie tych zaniedbań na Śląsku Opolskim bezrobocie wynosi 15,5%, a najwyższe w powiecie nyskim dochodzi do 25%” – odczytała przewodnicząca.

Zebranie prowadził wiceszef regionu „Solidarności” Grzegorz Adamczyk, który w przerwach między wystąpieniami przypomniał ponad milionowe nagrody dla zarządu „bubla narodowego”, czyli Stadionu Narodowego.

Najbardziej jednak przemówił do zebranych „Szczaw dla głodnych dzieci”, czyli wynagrodzenie posła Stefana Niesiołowskiego, który według oświadczenia majątkowego w ciągu rok zarobił w sumie z tytułu diety, uposażenia poselskiego, emerytury i praw autorskich 268 tys. zł. Grzegorz Adamczyk zachęcił również posła Niesiołowskiego do przekazania swoich dochodów na niedożywione dzieci.

Przed Urzędem Wojewódzkim wystąpiła również pani Krystyna Ciemniak, była szefowa Związku Pielęgniarek i Położnych, a obecnie szefowa Związku Zawodowego Forum na Opolszczyźnie. Do zebranych przemawiał także Józef Piechota, szef opolskiego OPZZ, kojarzonego z lewicą. Swoje długie wystąpienie zakończył życzeniami do zebranych „Wesołych Świąt”, co zaskoczyło miło zebranych.– „Tu jest Polska” – kilkakrotnie pojawiał się okrzyk zebranych.

Pikietujący w przerwie między przemówieniami wrzucili do kubła zdjęcia osób publicznych w tym wicemarszałka Tomasza Kostusia, któremu delikatnie wypomniano niekulturalne zachowania wobec podwładnych. W kuble znalazły się również podobizny Tadeusza Jarmuziewicza i premiera Donalda Tuska i innych którzy głosowali za wydłużeniem wieku emerytalnego. Pod koniec pikiety spalono kubeł z planszami a jako podpałka posłużyły „umowy śmieciowe”, czyli druki umowy zlecania.

Warto wspomnieć, że do zebranych związkowców przemawiali również inni uczestnicy pikiety. M.in. życzliwie przyjęto głos Jarosława Toporowskiego z Klubu „Gazety Polskiej”, który wypomniał dynamicznie błędy rządzącej krajem Platformy Obywatelskiej w tym m.in. wydłużenie wieku emerytalnego do 67 roku życia, które najbardziej dotknie kobiety. Do zebranych przemówił również Marian Podkówka, przewodniczący związku w DPS w Klisinie, który boryka się niskim dofinansowania do kosztu utrzymania pensjonariuszy, który wynosi zaledwie 1.763 zł na mieszkańca naszego województwa, podczas gdy w województwie warmińsko-mazurskim wynosi ono 2.159 zł. Przed Urzędem Wojewódzkim głos zabrał też Zdzisław Adamski, przewodniczący MKZ w Hucie Mała Panew w Ozimku, w której to pracodawca przymierza się do restrukturyzacji i mówi się o zwolnieniu prawie 100 osób.

Podczas pikiety Przewodnicząca „Solidarności” wraz z szefową związku Forum, wręczyły postulaty związkowców Ryszardowi Wilczyńskiemu, Wojewodzie Opolskiemu, który skomentował obecny trudny okres na rynku pracy, kryzysem na świecie i spowolnieniem gospodarczym widocznym od roku w Polsce.

Pikieta trwała ponad godzinę. Na transparentach można było przeczytać takie hasła jak „ Domy Pomocy Społecznej – Wołają o pomoc”, „Nie pensjom głodowym, dosyć wyzysku pracowników”, „Stop zwolnieniom i patologiom na rynku pracy”.

Autor: Tomasz Kwiatek

 1. z Niemodlina
  | ID: 3d33a44c | #1

  Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek informacje odnośnie wyjazdu z Opola do Warszawy 10 kwietnia, czy w ogóle planowany jest wyjazd przez Klub Gazety Polskiej albo przez innego organizatora ??? Do 10 kwietnia zostało tylko 2 tygodnie, a nie ma nigdzie informacji na ten temat. Pozdrawiam

 2. Jarek Toporowski
  | ID: 9047f0d1 | #2
 3. Jarek Toporowski
  | ID: 9047f0d1 | #3
 4. Jarek Toporowski
 5. 29 marca 2013, 14:01 | #1
Komentarze są zamknięte