Jutro strajk Solidarności w Opolu!

Niezależna Gazeta Obywatelska5

1Jutro, czyli 26 marca zaplanowany jest strajk generalny SOLIDARNOŚCI na Śląsku. Jedno jest pewne – takiego strajku nie było w Polsce od ponad 30 lat !

Organizujący go związkowcy liczą na 150 000 demonstrujących. „Chcemy pokazać rządowi naszą siłę. I że jest to siła, z jaką musi się zacząć liczyć” – mówi Bogusław Ziętek przewodniczący związku zawodowego Sierpień ’80.

W miastach wojewódzkich odbędą się pikiety pod urzędami wojewódzkimi. W Gdańsku o 9.00 rano protestujących wesprą związkowcy ze Słupska. W trakcie pikiety Piotr Duda, przewodniczący KK razem z  Krzysztofem Doślą, szefem gdańskiej „Solidarności” złożą na ręce wojewody Ryszarda Stachurskiego petycję do premiera Donalda Tuska. W Krakowie, Warszawie, Kielcach, Szczecinie i Olsztynie uczestnicy manifestacji rozpoczną akcję o 9.00 rano. W Zielonej Górze o 9.30. W Poznaniu dołączą manifestanci z regionu Wielkopolska Południowa, akcja rozpocznie się o 10.00. We Wrocławiu w samo południe protestować bedą wspólnie związkowcy z regionów Jeleniogórskiego, Dolnego Śląska i Zagłębia Miedziowego. O 13.30 w Rzeszowie. Do protestu pod Urzędem Wojewódzkim dołączą związkowcy z regionów Podkarpacie, Ziemia Przemyska i Ziemia Sandomierska. W Bydgoszczy o 14.00 do manifestantów dołączą związkowcy z Torunia. W Bielsku- Białej i Łodzi protest odbędzie się późnym popołudniem, o 15.00 i 15.30.

Solidarność domaga się podniesienia płacy minimalnej, działań zmniejszających bezrobocie oraz zaniechań działań względem wprowadzenia elastycznego czasu pracy. Komisja Krajowa NSZZ Solidarność żąda realizacji następujących postulatów:

1 – Zaniechania likwidacji rozwiązań emerytalnych przysługującym pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnych i o szczególnym charakterze.

2 – Uchwalenia przez Sejm RP ustaw ograniczających stosowanie tzw. umów śmieciowych

3 – Zaprzestania likwidacji szkół i przerzucania finansowania szkolnictwa publicznego na samorządy

4 – Stworzenia osłonowego systemu regulacji finansowych oraz ulg podatkowych dla przedsiębiorstw utrzymujących zatrudnienie w okresie niezawinionego przestoju produkcyjnego.

5 – Podwyższenia wysokości płacy minimalnej zgodnie z projektem złożonym przez NSZZ „Solidarność”

6 – Stworzenia ustawy o systemie rekompensat dla przedsiębiorstw energochłonnych.

2Związkowcy oczekują od rządu przedstawienia harmonogramu realizacji swoich postulatów do dnia 17 kwietnia 2013 r. w przeciwnym razie zorganizują ogólnopolską, narodową manifestację protestu. Manifestacja taka zostanie przeprowadzona do końca września.

Na temat strajku SOLIDARNOŚCI rozmawiali także politycy w niedzielnej Loży Radiowej Radia Opole.

Sławomir Kłosowski (PiS) nie postrzega Platformy Oburzonych w kategoriach konkurencji, mówi, że sumują się społeczne odruchy niezadowolenia. Dodaje, że bunt, który aktualnie ma miejsce w kraju jest odruchem naturalnym. Wskazuje również, że na miejscu rządzących nie kpiłby z tego, kto stanął na czele ruchu niezadowolonych. Poseł stawia twardą hipotezę, że jeśli rządzący będą lekceważyć społeczeństwo to za pół roku dojdzie do wybuchu społecznego – niekontrolowanego ! Marcin Rol (SP) krytykuje sprawę wyrzucenia do śmietnika ponad dwóch milionów podpisów sprzeciwu przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego do 67 roku życia. Stwierdza, że w wyniku POdwyższonego wieku emerytalnego wielu może pracować aż do śmierci !

Na sam koniec programu Poseł Kłosowski znokautował Ryszarda Zembaczyńskiego (jeszcze ! urzędującego Prezydenta Opola – PO) za jego wypowiedź. „Panie Prezydencie ja proszę pana, nieużywać tego typu argumentacji, którą ja naprawdę słyszałem w latach minionych. Urban to samo mówił , anarchizowanie państwa do Solidarności. Co im nie pasowało, w związku z tym mówili o warchołach, o anarchizowaniu państwa i tak dalej. Nie tędy droga Panie Prezydencie”

Młodzież, przede wszystkim ta studiująca powinna się obowiązkowo ! zjawić na jutrzejszej manifestacji pod Urzędem Wojewódzkim, tym bardziej że nowy wiek emerytalny będzie ich w pełnym wymiarze obejmował, no chyba że się szybko i konkretnie obali się rządy PO-PSL. Mało tego ! wielu młodych pracuje na tzw. UMOWACH ŚMIECIOWYCH.  Zachętą mogą być słowa Piotra Dudy

Opolszczyzna rozpoczyna manifestację jutro (26 mraca) w samo południe – o godzinie 12.00 pod Urzędem Wojewódzkim przy ulicy Piastowskiej.

Zatem solidaryzujemy się ze Śląskiem i jutro w południu przychodzimy ! pod Urząd Wojewódzki. O lepsze jutro należy walczyć ! Polska Zjednoczona Platforma Obywatelska sama się nie obali !  Bułgarzy pokazali nam drogę!

Autor: Jarosław Toporowski

 

 1. opolski
  | ID: 0cde9a3e | #1

  Brawo Solidarność, Brawo Piotr Duda. Pora dać odpór rządom neoliberałów. Dość niesprawiedliwości i wyzysku!!!

 2. Irena
  | ID: e1868738 | #2

  Módlmy sie za bezpieczeństwo Rodaków.To trudna sprawa.Czy tak musi być?? Czy nie mozemy normalnie pracować,cieszyć się krótkim życiem i Rodzina? Boję się rozlewu krwi.Niestety, niesprawiedliwość i wyzysk mają sie dobrze.Wprost – kwitną !!!!!

 3. Jarek Toporowski
 4. Bartłomiej Gajos
  | ID: 3a304b3c | #4

  Ograniczenie stosowania „umów śmieciowych” to dwa skrajnie głupie i skrajnie szkodliwe postulaty, których realizacja tylko obniży jeszcze bardziej poziom zatrudnienia.

 5. Jarek Toporowski
  | ID: ea3142eb | #5

  @Bartłomiej Gajos

  SICK ! ! !

  Jeżeli pracodawca na stanowisku „X” ( powiedzmy odbieranie jogurtu z taśmy) potrzebuje pracownika, to i tak musi go tam ztrudnić -„mieć” , bo gdy go tam nie będzie jogurty będą z taśmy spadać. (jogurty same się nie zapakują do kartonu)

  Troszkę logicznego myślenia nie zaszkodzi !

  Do PO i sekty JKM z otwartmi rękoma przyjmują

  AJ WAJ Piramida Kapitalizmu !

Komentarze są zamknięte