Studenci spotkali się z kombatantem

Autor Obywatelski2

OLYMPUS DIGITAL CAMERAW środę, 13 marca br., odbyło się drugie spotkanie z płk. Edwardem Głowackim, zorganizowane przez Harcerski Krąg Akademicki „HAKI” im. Bohaterów spod Monte Cassino działający przy Uniwersytecie Opolskim.

W spotkaniu, które miało miejsce w jednej z sal Instytutu Nauk Pedagogicznych UO uczestniczyło ponad 30 osób, niemal wyłącznie studentów i ludzi młodych.

Tematy poruszone przez pana Głowackiego dotyczyły wielu zagadnień, m.in. sytuacji międzynarodowej i sprawy polskiej po wybuchu konfliktu między III Rzeszą a Związkiem Sowieckim, osoby gen. Andersa oraz jego kontrowersyjnego sposobu dowodzenia podległymi oddziałami, zasadności toczenia bitwy o Monte Cassino.

Pan pułkownik wyraził ubolewanie nad niskim poziomem znajomości historii u większości Polaków, szczególnie młodych. Historiografię polską określił jako jedną z najbardziej zakłamanych w świecie. Wskazał, że patriotyzm nie polega na romantycznej śmierci, ale na umiejętność poświęcenia poprzez codzienną pracę dla wspólnego, narodowego dobra. W końcu, zwrócił uwagę, aby nie ulegać mitom i nie uważać za bohaterów niezasługujących na to miano osób. Jako ludzi zapomnianych i godnych przypomnienia wskazał m.in. gen. Rozwadowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Na koniec trwającego blisko 3 godziny spotkania pan pułkownik zwrócił się do zgromadzonych osób, aby interesowały się dziejami swojego państwa i narodu.

Autor: Marcin Żukowski

 

Pan Edward Głowacki urodził się w 1923 r. w kresowym, podkarpackim Kałuszu. W 1940 r. trafił na syberyjską zsyłkę. Po zawarciu paktu Sikorski-Majski przedostał się do powstającej armii polskiej pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Był przydzielony do 4 Pułku Pancernego „Skorpion”. Uczestniczył w kampanii włoskiej, w tym w działaniach na Monte Cassino. Po zakończeniu wojny mieszkał i uczył się we Włoszech, następnie wyjechał do Wielkiej Brytanii. W tym czasie, jako przedstawiciel handlowy, wielokrotnie odwiedzał państwa bloku wschodniego. W latach 90. związał się z Opolem, gdzie stacjonowała 5 Brygada Pancerna „Skorpion” kontynuująca tradycje 4 Pułku Pancernego „Skorpion”.

Każdego roku, 18 maja, w rocznicę zdobycia klasztoru na Monte Cassino obchodzone jest święto pancerniaków ze „Skorpiona”. Informacje na temat uroczystości w Opolu zostaną zamieszczone na stronach NGO.

  1. Irena
    | ID: 32c86b0f | #1

    Brawo Studenci.Tak trzeba szanowac Polak -Polaka.!!!!!!!

  2. Anonim
    | ID: dbb209f7 | #2

    Interesujące. Te potepieńcze oceny bitwy o Monte Cassino, sanacji i gen. Andersa… No, i interesująca przeszlość pana Edwarda Glowackiego. Niewątpliwie obok chwalebnych zasług bojowych ciekawe są jego powojenne losy, zwlaszcza kontakty biznesowe za czasów głębokiej komuny. Podobno wizytowal PRL i ZSRR w tamtych latach okolo 350 razy. To wyjątkowo ciepłe przyjęcie, jak na żołnierza potępianej wówczas przez reżim komunistyczny armii gen. Andrsa.

Komentarze są zamknięte