Opolszczyzna stanie się potentatem w uprawie soi?

Redaktor Obywatelski3

uprawa pole sojaStacja Doświadczalna Oceny Odmian w Głubczycach prowadzi badania, które mają upowszechnić uprawy soi na Opolszczyźnie. Opolskie może być pierwszym regionem, który wprowadzi uprawę soi na dużą skalę.

Popularność soi rośnie. Jeszcze dwa lata temu soję w Polsce uprawiano na zaledwie 300 hektarach. W ubiegłym roku było to już 5 tys. hektarów.

Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Głubczycach kontynuuje badania różnych odmian tej rośliny, sprawdzając m.in., jakie plony można osiągnąć z hektara.

Poza Głubczycami prowadzimy także doświadczalne uprawy soi w Łosiowie, Pągowie i Bąkowie. Chodzi o to, by sprawdzić warunki dla uprawy tej rośliny w różnych regionach

– powiedział dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Głubczycach Kazimierz Pyziak.

W tym roku będziemy badać kolejne 15 odmian tej rośliny. Aby odmiana soi upowszechniła się w regionie, stacja potrzebuje pieniędzy na prowadzenie doświadczeń. Te mamy otrzymać od Urzędu Marszałkowskiego w Opolu

– dodał.

info, pap, gop

 1. Irena
  | ID: f71ad935 | #1

  Ziiemia winna byc uprawiana.A coraz więcej mamy odłogów.Słuszną inicjatywe podjęto.Tylko czekać na plony.

 2. Opolanin
  | ID: f6dc70eb | #2

  Soja to najbardziej zmodyfikowana roślina. Spowoduje zniszczenie ziem głubczyckich, które powinny służyć uprawom pszeniczno-buraczanym, do której się nadają!

 3. Irena
  | ID: 2148d2c1 | #3

  P.Opolanin. Tak soja to GMO.To wystap pisemnie i zaproponuj uprawe pszenicy i buraków.Ciekawe,co odpowiedza i jak uzasadnia. Masz racje.

Komentarze są zamknięte