List ws. odwołania Tomasza Lisa z funkcji redaktora naczelnego tygodnika ”Newsweek”

Redaktor Obywatelski3

Tomasz Lis na żywo [wpolityce.pl]Ukazujące się na łamach „Newsweeka” artykuły i ilustracje dyskryminują i obrażają katolików, stojąc w konflikcie z zasadami etyki dziennikarskiej i kodeksu etycznego wydawcy tygodnika – uważają członkowie ruchów i stowarzyszeń katolickich archidiecezji katowickiej, którzy skierowali w tej sprawie list protestacyjny do prezesa Zarządu Ringier Axel Springer Polska.

Ich zdaniem, Tomasz Lis nie może dalej pełnić funkcji redaktora naczelnego „Newsweeka”, a „tak redagowany tygodnik (…) nie powinien być kupowany przez katolików”. Poniżej publikujemy tekst stanowiska Liderów Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich w Archidiecezji Katowickiej:

Katowice 4.03.2013 r.

Sz. Pani Edyta Sadowska
Prezes Zarządu
Ringier Axel Springer Polska
ul. Domaniewska 52, 02-672 Warszawa

Szanowna Pani Prezes

Od pewnego czasu na łamach tygodnika Newsweek Polska ukazują się artykuły i ilustracje obrażające i dyskryminujące katolików, czego szczególnym przykładem jest okładka tygodnika nr 9/13 z 25.02.2013.

Artykuły dotyczące katolików w piśmie redagowanym przez pana Tomasza Lisa są w konflikcie z zasadami etyki dziennikarskiej. Naruszają również „Kodeks etyczny Ringier Axel Springer” w punktach 15-18.

W tej sytuacji uważamy, że pan Tomasz Lis nie może dalej pełnić funkcję redaktora naczelnego tygodnika Newsweek Polska.

Uważamy, że tak redagowany tygodnik, w którym katolicy są obrażani i dyskryminowany, nie powinien być kupowany przez katolików, a katoliccy przedsiębiorcy nie powinni zamieszczać reklam w tym tygodniku. Ze względu na nierzetelność informacji podawanych w tygodniku, można mieć zastrzeżenia, czy ta nierzetelność nie przekłada się na produkty reklamowane w Newsweek Polska.

Prosimy o informację, jakie kroki zamierza podjąć wydawca w celu zaprzestania obrażania i dyskryminacji katolików w tygodniku Newsweek Polska.

Z poważaniem

Antoni Winiarski – Przewodniczący Rady Ruchów Katolickich Archidiecezji Katowickiej
Andrzej Grabarski – Zastępca Przewodniczącego RRKAK
Monika Owsianka – Sekretarz RRKAK
Liderzy Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich w Archidiecezji Katolickiej

za: niedziela.pl, gop

 1. Irena
  | ID: 0231580f | #1

  Bardzo dobrze,ze list został wysłany.Faktycznie tresci gazety nie odpowiadaja naszym zainteresowaniom.Dzieki

 2. Jarek Toporowski
  | ID: dd304a69 | #2

  Lisek to zoofil ;)

  Bardzo dobra inicjatywa !

 3. saga
  | ID: 4b28d2e8 | #3

  Popieram inicjatywę. Lisa trzeba wykurzyć.

Komentarze są zamknięte