Przegląd tygodników: Konserwatyści z PO chodźcie z nami

Niezależna Gazeta Obywatelska1

W Sieci marzec 2013W Sieci: Tusk stawia katolików pod ścianą. Nieubłaganie zbliża się czas próby – publicyści tygodnika „wSieci” prześwietlają konserwatyzm Platformy.

Ludzie o konserwatywnych poglądach w Platformie Obywatelskiej spełniali rolę pozytywną, hamując radykalną rewolucję obyczajową i światopoglądową. Tyle że ten czas się kończy. Pozostaje im jedno: chronić własne sumienia. A to oznacza konieczność rozstania się z PO

– pisze Piotr Zaremba.

O tym, że „Konserwatyzm Platformy Obywatelskiej odchodzi do świata baśni i legend”  przekonują Jerzy Kubrak i Marcin Fijołek.

Z kolei Kazimierz Michał Ujazdowski, w rozmowie z Piotrem Zarembą, namawia: „Konserwatyści z PO, chodźcie z nami”.

Ponadto:

Jacek i Michał Karnowscy rozmawiają z Januszem Zaorskim o jego najnowszym dziele „Syberiada Polska”.

Marek Pyza rozlicza z zaniechań smoleńskich uciekającego do Madrytu ministra Tomasza Arabskiego.

Dorota Łosiewicz rozmawia z  Dorotą Gawryluk o macierzyństwie i kobiecości.

Do Rzeczy

— JOHN GODSON W ROZMOWIE Z MARIUSZEM STANISZEWSKIM: Trzeba pokazać, że pewne wartości są niezmienne. W sprawie rodziny nie można negocjować. Jeżeli będziemy stale przesuwać granicę tego, co jest rodziną, to nie znajdziemy miejsca, w którym będziemy mogli się zatrzymać. Dzisiaj związki partnerskie, jutro małżeństwa homoseksualne z prawem do adopcji dzieci. A pojutrze? Może związki zoofilskie…”

— GODSON O KULISACH KLUBU PO: “Na tym spotkaniu ostre słowa padły nie tylko pod adresem konserwatystów. Premier mocniej niż nas skrytykował na przykład Iwonę Śledzińską-Katarasińską, która jest w liberalnym skrzydle. Ona starała się przekonywać, że wszystko jest w porządku. Donald Tusk zdenerwował się i pytał: skoro wszystko jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle? Rolą lidera jest łączyć wszystkie skrzydła. Rozumiem, że on uznaje sprawę „przeprowadzenia” związków partnerskich jako element swojego przywództwa, choć sam tego zdania nie podzielam. To jest kwestia światopoglądowa i tu nie może być dyscypliny. To nie jest podważanie jego autorytetu, bo uważam, że dziś w PO nie ma innego lidera, który byłby takim spoiwem.”

— GODSON O SWOICH PRETENSJACH DO GOWINA: “Dlatego miałem pretensje do Jarosława Gowina za stwierdzenie, że to premier „podrzuca nam takie szczury”, czyli ustawy światopoglądowe, które doprowadzają do napięć. To przecież nie szef rządu, ale władze klubu decydują o tym, który projekt trafi pod głosowanie.”

— GODSON O SYTUACJI W PO: “W Platformie Obywatelskiej są politycy, którym zależy na tym, byśmy przegrali wybory. Wtedy będą mogli powiedzieć, że premier Donald Tusk powinien odpocząć i potrzebne jest nowe rozdanie.”

— GODSON O ULEGANIU ‘LOBBY HOMOSEKSULANEMU’: “Przycinanie skrzydeł spowoduje, że Platforma Obywatelska zostanie partią z 18 proc. poparcia. Musimy tworzyć silne centrum, a uleganie lobby homoseksualnemu sprawi, że stracimy kontakt z rzeczywistością.”

— WOJCIECH WYBRANOWSKI O NARODOWCACH: “1 czerwca młodzi narodowcy zorganizują kongres mający połączyć kilka ogólnopolskich i kilkanaście lokalnych organizacji narodowych – dowiedział się tygodnik „Do Rzeczy”. Za kilka dni ogłoszą swoją deklarację ideową. To może być początek nowej siły politycznej albo gwiazda, która błyśnie na chwilę i zniknie szybciej niż LPR.

— GURSZTYN I GOCIEK: “Miller to mały wróg, a Kaczyński to wielki przyjaciel”. Kto to powiedział? Aleksander Kwaśniewski. Dlaczego? Bo wielki wróg Olka ma na imię Donald.”

— JESZCZE GURSZTYN I GOCIEK: “Pewna uboga spółka medialna, skromnie wegetująca na poddaszu, a związana ze SKOK-ami, wystąpiła o koncesję telewizyjną. Czy szykuje się konkurencja dla TV Trwam albo TV Republika? Cóż za oburzające podejrzenie – na pewno nie! Po pierwsze będzie wydawana w trybie dwutygodniowym, a nie tygodniowym, po drugie taka bardziej tabloidowa i inaczej pozycjonowana, po trzecie w innym formacie, po czwarte będzie zawierać teksty głównie z Internetu… Aaa nie, przepraszamy, to akurat z tłumaczeń na temat innej w pełni oryginalnej i niekonkurencyjnej dla nikogo inicjatywy medialnej tej samej ubogiej spółki. Przynajmniej tak uwarzamy.”

— TOMASZ WRÓBLEWSKI: RZĄD UDERZY W NAS ŚMIECIAMI: “Nowe prawo o gospodarce odpadami spowoduje, że prywatne firmy będą masowo bankrutować. A brak konkurencji doprowadzi do tego, że ceny wywozu śmieci wzrosną o kilkadziesiąt procent”

Wprost

— GRILLOWANIE GOWINA. Jak pisze Anna Gielewska o potencjalnym następcy ministra: „Kandydat na następcę Gowina jest już wytypowany – wynika z nieoficjalnych informacji. Propozycję może jednak usłyszeć dopiero w niedzielę – jeśli nic się nie zmieni. Kto to jest? Jak usłyszeliśmy, „niekontrowersyjny poseł”. Jednak wcale niekoniecznie Krzysztof Kwiatkowski, o którego ewentualnym powrocie do resortu huczy w Platformie w ostatnich dniach. Charakterystyce podanej przez naszego rozmówcę odpowiadają choćby dwa nazwiska: Marek Biernacki i Sławomir Piechota. Gdzieniegdzie słychać też o nieco już zapomnianym wicemarszałku Sejmu Cezarym Grabarczyku, który przed laty był przecież kandydatem na ministra sprawiedliwości w gabinecie cieni Platformy”.

— GIELEWSKA O SCHETYNIE. Gielewska pisze także o planach Grzegorza Schetyny: „ Z naszych informacji wynika, że może ogłosić, iż nie startuje na szefa PO. Chce być za to „wsparciem dla Tuska” w partii i zostać jej sekretarzem generalnym. Wybieranym… również w wyborach bezpośrednich (…)Na razie Schetyna zgłosił propozycję, by wybory odbywały się nie tylko za pośrednictwem internetu (co proponował Tusk), ale także w okręgach wyborczych (na wzór prawdziwych wyborów, z lokalami itd.)”

— PDT MA POWER. „Dawno nie widziałem tego zawadiackiego spojrzenia. Najwyraźniej czuje polityczny power” – mówi cytowany w tekście zwolennik premiera.

— KOMOROWSKI O PLANACH NA PRZYSZŁOŚĆ :”Pan mnie pyta tak, jakbym podjął już decyzję w sprawie następnej kadencji. A mnie się wydaje, że dzisiaj absolutnie przedwczesne byłyby jakiekolwiek deklaracje w tej kwestii. Dzisiaj jest czas ciężkiej pracy przez następne dwa i pół roku, ważny dla Polski. Czas przygotowań do naszego uczestnictwa w pogłębionej integracji europejskiej, czas obrony przed kryzysem, który w moim przekonaniu w Polsce jest raczej czasowym spowolnieniem gospodarczym. To też czas na przełamanie kryzysu demograficznego”.

— SIWIEC O WYBORACH 2015. W rozmowie z Jarosławem Kuźniarem, zapytany czy Europa Plus będzie trampoliną do wyborów w 2015 Mare Siwiec odpowiada: „Oczywiście, że tak. Nie da się zatrzymać w pół kroku. Jeżeli to ma mieć sens, to musi być partia.

— SIWIEC O PRZEPISIE NA SUKCES:” Pierwszy to pomysł. Drugi to centrolewica, o której w tak ofensywny sposób nikt nie mówił od wielu lat. Trzeci element to nowoczesność”.

— MATA HARI KACZYŃSKIEGO. Jak pisze Magdalena Rigamonti o sprawie Łuszczek-Klejnowska : „W zeszłym tygodniu na moim biurku ląduje koperta z plikiem kartek. Na pierwszej wielkimi literami „Mata Hari Kaczyńskiego” i krótki opis, jak to pewna pani zwerbowała pewnego pana z konkurencyjnego obozu partyjnego (…)Z zeskanowanych dialogów jasno wynika, że Łuszczek był zafascynowany urodą skądinąd bardzo atrakcyjnej szefowej biura prasowego PiS, Klejnowska zaś nie wykazywała żadnego zainteresowania prywatną sferą życia Łuszczka. Była miła, dziwiła się prawionym przez Łuszczka komplementom i umiejętnie podpytywała. (…)Na koniec mówi, że odchodzi z pracy w PiS i przechodzi do prywatnej firmy, że chce zrobić studia MBA i za pięć lat wrócić do Prawa i Sprawiedliwości. Z boku wygląda to jednak tak, że kierownictwo PiS zażądało, by Klejnowska zniknęła na jakiś czas i przeczekała oskarżenia o werbowanie agentów w innych partiach”

Oprac. TK, wpolityce.pl, 300polityka.pl

  1. Irena
    | ID: 11021421 | #1

    Polubiłam tygodnik „W Sieci”. Tematy są super.Opracowanie treści wnikliwe. Zapewne kolejny numer kupie i dokładnie,kilka razy przeczytam.redaktorom dziękuje.

Komentarze są zamknięte