abp. Mokrzycki o rezygnacji papieża: To wielkie zaskoczenie

Redaktor Obywatelski2

Rezygnacja papieża Benedykta XVI była dla mnie wielkim zaskoczeniem, lecz następca św. Piotra odchodzi ze stanowiska wiedząc, że traci siły – powiedział w poniedziałek  arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki, były sekretarz Jana Pawła II i Benedykta XVI.

„Dla nas wszystkich jest to zaskoczenie, zwłaszcza dla mnie, jako jego byłego sekretarza. Ojciec Święty podjął tę decyzję z wielką odpowiedzialnością, ale myślę, że w sytuacji, kiedy siły nie pozwalają mu na spełnianie codziennych i niecodziennych zadań tak, jak by tego pragnął czy sobie wyobrażał, podjął decyzję o zakończeniu swojej posługi na stanowisku biskupa Rzymu”

– stwierdził.

W ocenie arcybiskupa lwowskiego decydując się na opuszczenie Stolicy Piotrowej, Benedykt XVI nadal będzie służył Kościołowi.

„Ojciec Święty wiedział zawsze, że oczekiwania wobec następcy św. Piotra są bardzo duże, i nigdy nie uchylał się od służby, ale też uważał, że sprawowanie każdego urzędu wymaga oddania mu proporcjonalnych do jego wagi sił. Żałujemy, że w tej ocenie różnimy się od Ojca Świętego, bo niezwykła wartość jego wypowiedzi w sprawach Kościoła, jak również publikowanych dokumentów, jest do nie przecenienia”

– podkreślił.

„Ale właśnie Ojciec Święty widząc, że traci siły, w sposób szczególny siły fizyczne, nie może być wszędzie tam, gdzie wierni i Kościół go oczekują. Podjął taką decyzję, lecz myślę, że swoją mądrością, doświadczeniem i modlitwą będzie dalej służył Kościołowi”

– zaznaczył abp Mokrzycki.

Pytany, kto może zostać następcą Benedykta XVI, arcybiskup lwowski odpowiedział:

„Ja myślę, że tutaj musimy się posłużyć poezją Jana Pawła II, który powiedział: ”On wskaże”. Trudno mi jest wypowiadać się w tej kwestii, bo było to dla mnie wielkim zaskoczeniem i jakoś nigdy o tym nie myślałem”.

SI, gp

 1. | ID: c2fa0e48 | #1

  Takie jest zycie,W wieku prawie 86 lat Papiez powinien tylko siedzieć we Watykanie,A że,Jego poprzednik góral z krwi i kości nie poddał się to też o czymś świadczy.Mało tego .Rozkręcił spotkania z wiernymi na całym świecie – a ta forma „Turystyki” nie jest łatwa. Żadnego zdziwienia u mnie nie ma. Za wszystko co uczynił dla Kościoła Rzymsko-Katolickiego składam serdeczne Bóg zapłać!!

 2. | ID: 6c10c914 | #2

  A moze to jakaś zazdrość przemawia?
  Z naszych kardynałów tez może być wybrany papież.
  Prawo udziału w wyborze papieza bedzie mieć czterech polskich kardynałów a to :ks. ks. -.Stanisław Ryłko
  – Zenon Grocholewski,
  – Kazimierz Nycz,
  – Stanisław Dziwisz.

Komentarze są zamknięte