Zapora na zbiorniku w Nysie zostanie zmodernizowana

Redaktor Obywatelski1

Umowę ws. modernizacji zapory zbiornika Nyskiego podpisali w czwartek Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu z konsorcjum Hydrobudowa Gdańsk. Wartość całej inwestycji wynosi 411 mln zł i ma zostać zrealizowana do 2015 r.

Jak poinformowała w czwartek Magdalena Łońska, rzeczniczka prasowa Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu projekt „Modernizacja zbiornika wodnego Nysa w zakresie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego – etap I” podzielony jest na dwa przedsięwzięcia. Chodzi o przebudowę i udrożnienie przeciwpowodziowe rzeki Nysy Kłodzkiej od zbiornika wodnego Nysa do rejony Kubic wraz z rozbudową istniejących obwałowań. Przebudowa ruszyła w czerwcu ubiegłego roku.

„Natomiast umowa na drugie przedsięwzięcie na modernizację budowli i urządzeń zbiornikowych wraz z budową innych obiektów niezbędnych dla zbiornika została podpisana w czwartek. Wartość tej części inwestycji to 217 mln zł, w tym 85 proc. stanowią środki unijne”

– mówiła Łońska.

Zakres prac na zbiorniku obejmuje m.in. przebudowę budowli zrzutowej wraz z dolnym stanowiskiem i mostem; budowę przelewu bocznego kontrolowanego z zamknięciami ruchomymi, wypadem i mostem; modernizację zapory czołowej; modernizację zapory bocznej Siestrzechowice wraz z pompownią i obiektami towarzyszącymi; modernizację pompowni Zwierzyniec wraz z wałami oraz siecią rowów i dróg wałowych; modernizację części wlotowej do zbiornika Nysa w rejonie Otmuchowa; budowę ośrodka zarybieniowego.

Rzeczniczka wyjaśniła, że modernizacja budowli zrzutowej jest konieczna, ponieważ obecnie pełna wydajność urządzeń spustowych jest osiągana dopiero przy maksymalnym napełnieniu zbiornika.

„Oznacza to, że możliwości zrzutów wody ze zbiornika są ograniczone i nieadekwatne do możliwego maksymalnego dopływu w czasie katastrofalnych opadów na terenie zlewni. Rozwiązaniem problemu jest zastąpienie przelewów powierzchniowych upustami dennymi”

– mówiła Łońska.

Wyjaśniła, że budując upusty denne można odpowiednio wcześniej zgodnie z prognozami meteorologiczno-hydrologicznymi przygotować zbiornik na przyjście fali powodziowej dokonując tzw. zrzutów wyprzedzających do 400 m sześc./s nie powodując żadnych ubocznych skutków poniżej zapory. Obniżenie progów na pozostałych trzech przęsłach pozwala na bezpieczny zrzut wody do 1400 m sześc./s.

„W przypadku większych dopływów do zbiornika będzie uruchomiony przelew boczny”

– mówiła rzeczniczka.

Poprzez modernizację budowli zrzutowej i budowę przelewu bocznego uzyskuje się pełne bezpieczeństwo zapory przed przelaniem się wody przez koronę zapory, a tym samym zwiększa się bezpieczeństwo przeciwpowodziowe obszarów położonych poniżej zbiornika.

Zapewniła, że jeżeli w trakcie prowadzenia robót wystąpi zagrożenie powodziowe, wówczas w zależności od przewidywanego zrzutu wody kierownictwo budowy podejmie działania wskazane w specjalnie przygotowanej „Instrukcji przeciwpowodziowej na czas prowadzenia robót”.

PAP, gp

  1. | ID: f52e58b5 | #1

    Jasnowidz przepowiedział w Nysie wielką wodę i powódż co spowodowało,że postanowiono wybudować zaporę, budowle przelewu – boczne, budowle zrzuty,itp. potrzebne przepusty.
    Więc mieszkańcom Nysy możemy pogratulować spokojnych snów ale dopiero w 2015r.
    dobrze ze fundusze się znalazły w tej wirtualnej ksiegowosci ministerstwa finansow.

Komentarze są zamknięte