Szykuje się wzrost akcyzy na gaz do samochodów

Redaktor Obywatelski5

Na rynku paliwowym wciąż duża niepewność w sprawie akcyzy na gaz ziemny. To powoduje niechęć do inwestycji w stacje tankowania sprężonego gazu do samochodów (CNG), mimo że jest to obecnie najtańsze paliwo. Ceny mogą jednak wzrosnąć już w listopadzie.

 Gaz CNG jest perspektywiczny dla rynku paliw, ale ta perspektywa będzie realna, gdyby były określone i przewidywalne uwarunkowania prawne. Mam tu na myśli obciążenia podatkiem akcyzowym. To, co przeszkadza rozwojowi tej branży gazu do samochodów, to jest przede wszystkim niepewność, co do regulacji prawnych w zakresie akcyzy

– mówi  analityczka BM Reflex Urszula Cieślak.

Do 2007 roku CNG był obłożony akcyzą w wysokości 0 proc. Potem Ministerstwo Finansów planowało wprowadzić podatek w wysokości 695 zł za tonę, czyli tyle, ile na LPG. Po protestach resort zgodził się pozostawić zerową stawkę akcyzy na CNG na pięć lat, co było możliwe w świetle prawa europejskiego. Jednak w tym roku, 1 listopada mija też okres ochronny, na który zgodziła się wcześniej Unia Europejska. Niezależnie od tego szykują się zmiany systemowe w naliczaniu akcyzy od wszystkich paliw.

W Komisji Europejskiej trwają już prace nad nową dyrektywą dotyczącą podatków, w tym podatku akcyzowego, która niestety na końcu daje nam bardzo gwałtowny wzrost obciążeń podatkowych, jeśli oczywiście ten projekt w kształcie, w którym teraz znajduje się pod pracami Komisji, zostałby przyjęty

– tłumaczy Urszula Cieślak, gość konferencji Nafta Chemia 2013.

Komisja Europejska chce, aby opodatkowanie paliw, w tym gazu CNG, było uzależnione od emisji CO2 i ich wartości energetycznej. Polska sprzeciwia się proponowanym zmianom. Wprowadzenie tych rozwiązań oznaczałoby praktyce, że państwa członkowskie będą zmuszone podnieść preferencyjne stawki akcyzy na gaz. Dotyczy to zarówno gazu CNG, jak i bardzo u nas popularnego LPG.

Dzisiaj minimum unijne dla gazu to jest 125 euro na 1000 kg, natomiast projekt docelowo zakłada, że akcyza mogłaby wzrosnąć do poziomu 600 euro za tonę. To powoduje, że ten rynek, który osiągnął pewien stopnień nasycenia, przestał się rozwijać. Podwyżka oznacza, że nie ma zachęt do dalszego rozwoju rynku 

mówi analityczka BM Reflex.

Z danych PGNiG wynika, że obecnie w Polsce jest około 1700 pojazdów, w których paliwem jest sprężony gaz ziemny. Są to m.in. autobusy komunikacji publicznej. Najwięcej jeździ ich w Rzeszowie (40), Tarnowie (32), Radomiu (25) i w Tychach (19). Gaz CNG jest używany także we flotach pojazdów m.in. Poczty Polskiej, jak również w firmach taksówkowych.

Z danych koncernu gazowego wynika także, że na terenie kraju działa obecnie 28 ogólnodostępnych stacji tankowania, gdzie można nabyć CNG. Koszt tego paliwa to 2,89 zł brutto za m3. Przeciętnie samochód spala tyle m3 CNG, co litrów benzyny czy diesla.

Newseria, gp

 1. | ID: c91ffd00 | #1

  Ale „świetna” prognoza. Zaś podwyżka cen.! A kiedy płace wzrosną aby dogonić podwyzki?
  Może ktos wskaze droge do wyższych zarobków.????????

 2. Polak
  | ID: 5859998e | #2

  @Irena

  Znowu szmaciarze ludzi pracujących okradają.

  Ja wskażę :

  1 -Zdelegalizować Lewiatan

  2 – Niwelować „Umowy śmieciowe” > Jak prywaciarz na dane stanowisko w fabryce rzeczywiście potrzebuje pracownika – to weźmie go na normalną umowę i zapłaci ZUS. MUS TO MUS. Oczywiście Gebelsowska propaganda POstkomunistów plecie BULLSHITY że pracodawca jak potrzebuje to nie weźmie – sami sobie zaprzeczają
  Zero dyskusji anulować umowy śmieciowe – od ręki.
  Mam głebokie wrażenie że POjebusy służą wyzyskiwaczom. Nie tyle co wrażenie tylko widzę to na własne oczy.
  Ten kryzys został stworzony po to by wyzyskiwać pracowników.

  2 -Obniżyć podatki zarabiającym najniższą krajową do 18%,

  3 – podnieśc podatki do 25% wszystkim którzy zarabiają powyżej 2500 netto.

  4- minimum 50% 13 wypłaty dla osób zarabiających najniższą krajową oraz tych zarabiających nieco więcej

  5 wprowadzić DYWIDENDĘ u przedsiębiorstwach, fabrykach -dywidenda u tych prywacirzy którzy zatrudniają 70 i więcej pracowników -czyli u średnich, dużych i wielkich

  6 – obowiązkowy dodatek za lata pracy

  7 -zmniejszenie liczby urzędników. Podatki pracownika fiżycznego zatrudnionego u prywaciarza idą na syte wypłaty i na 13 wypłaty urzędników.

  8 – tylko 50% 13 wypłaty dla urzędników państwowych.

  9 -zabrać 40% dodatku mundurowego służbom mundurowym – kundel i klawisz co roku munduru nie kupują a co roku dostają około 2500 netto dodatku mundurowego

  10 -z budynkami Lewiatanu robić to co robiło się z budynkami PZPR ;) Jedynie młodzież z WZZ Sierpień 80 należycie traktuje biblijnego potwora morskiego. SZACUN !

  11 -rozliczać burmoli za ich ułomność i kalectwo . barszką z Nysy i krowę z Głubczyc za brak inwestorów i brak zbrojenia terenów pod inwestycję. W D..ie mam nowe chodniki. Ja chcę nową fabrykę i nowe miejsca pracy.

  p s idiotyczne komentarze często w Wiadomościach dodaje Paweł Gadomski – widocznie brakuje mu zdolności elementarnego logicznego myślenia, chyba że Lewiatańczycy dają mu siano na lody ;)

 3. Polak
  | ID: 5859998e | #3

  12 -ulgi podatkowe dla rodzin wielodzietnych

  13 – Obowiązkowe Bykowe dla niezamężnych mundurowych przed 30 rokiem życia

 4. Polak
  | ID: 5859998e | #4

  13 – poprawka – nieżonatych

 5. | ID: 7bcc9888 | #5

  @Polak ! Wybralismy posłów.W ich rękach jest nasz los.Oni mogą zagłosować za zmianą ordynacji wyborczej , Oni mogą wprowadzić JOW-y i inne ustawy zmienić.Tylko inwestowanie we fabryki,jak słusznie zauważasz przyczyni się do utworzenia miejsc pracy. Co do ulg ?! Wiele grup zawodowych korzysta z ulg.Przyznam się,że nawet nie byłam świadoma,że prawie kazda grupa zawodowa ma obnizki.W chwili obecnej to należy wszystkie ulgi znieść i przywileje i będzie sprawiedliwie.Mało tego, „Rozhula” sie gospodarke.Jestem tego pewna.Ale sam zauważyłeś,że za „Nic” marszałkowie otrzymali premie po 40 tys.zł.To jest draństwo.Więc Twoje wyliczanki popieram,Ale nalezy je złozyc w biurach poselskich.kazdej opcji politycznej.Posłom w biurach jest cieplutko,dostatnie,cisza i spokój.Właśnie widzę konieczność zaburzenie im tego spokoju i składanie setki pism i ciagłe wizyty,Może by zaczęli myśleć o Rodakach,którzy im mandat powierzyli. Pozdrawiam..

Komentarze są zamknięte