Państwo dużych dzieci

Niezależna Gazeta Obywatelska10

Prawie 3 mln dorosłych Polaków w wieku między 25 a 34 – tym rokiem życia mieszka wspólnie z rodzicami. Takie dane wynikają z badań GUS za rok 2011.

Przyczyną owego stanu rzeczy jest nie tylko obecna sytuacja gospodarcza, lecz również wzrost bezrobocia wśród absolwentów wyższych uczelni. Są nimi też duże koszty związane z funkcjonowaniem własnego biznesu, które bynajmniej nie zachęcają do tworzenia nowych podmiotów gospodarczych. Są też z tym powiązane zbyt wysokie koszty funkcjonowania państwa, które miast kreować warunki do rozwoju gospodarki, nowe miejsca pracy, inwestować w przebudowę nieefektywnego modelu polskiej edukacji podtrzymuje rozwiązania prawne oraz stosunki społeczne stanowiące bariery rozwoju biznesu. Osobiście znam wielu dobrze wykształconych młodych ludzi, których nie stać nawet na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych.

Wielu młodych ludzi i w średnim wieku nie stać dziś na zakup mieszkania czy też jego wynajem z pobudek ekonomicznych. Przeszkodą jest tu nie tylko brak zdolności kredytowej, lecz przede wszystkim obawa przed zaciągnięciem kredytów w związku z potencjalnym zagrożeniem utratą pracy bądź możliwości utraty płynności finansowej, a tym samym uregulowania zaciągniętych zobowiązań w konsekwencji dużych kosztów życia.

Wiele osób pracuje poniżej swoich kwalifikacji za stosunkowo niewielkie wynagrodzenie. W administracji publicznej bądź samorządowej (i instytucjach powiązanych) najczęściej owe kwalifikacje nie mają w ogóle większego znaczenia, bo tu o zatrudnianiu decydują związki partyjne, konotacje rodzinne bądź towarzyskie w dużej mierze.

Na naszych oczach rodzi się nowe społeczeństwo ludzi bardziej sfrustrowanych i mniej niezależnych. Sytuacja ekonomiczna, problemy rynku pracy wpływają negatywnie też na ilość gospodarstw rodzinnych, systematycznie maleje ilość zawieranych związków małżeńskich, spada ilość urodzeń, ponieważ z przyczyn, o których mowa wyżej wydłuża się znacznie okres wchodzenia ludzi w prawdziwie dorosłe życie. Są to ważne z punktu widzenia państwa kwestie. Sprawy, którymi pilnie winny zająć się siły polityczne skoncentrowane dziś na zupełnie innych rzeczach. I to bynajmniej nie zawsze takich, które rzeczywiście mają jakiekolwiek realne znaczenie dla dalszego rozwoju gospodarki narodowej oraz podnoszenia stopy życia obywateli.

 

Autor: dr Rafał Zgorzelski

 1. Pracownik
  | ID: 667c1a7a | #1

  Ten tekst jest życiowy i najlepszy jaki pan do tej pory napisał. Najlepszy a zarazem najkrótszy. Krótki ale oddaje bezpośrednio to jak nam dwudziestokilkulatkom i tym zaraz po i przed 30 się żyje.

  Precz z Kapitalzmem. Zdelegalzować Lewiatan

  Dziękuję bardzo ża mądry i życiowy artykuł.

  Ten artykuł powienien być w ramce jako „jedynka”

  Trzeba mówić prawdę o życiu i jak najczęściej przypominać o przykrości jakie PSL Palikot PZPO i Lewitan wyrządziły Polskim Kobietom -podwyższenie wieku emerytalnego o 7 lat ! ! !

 2. | ID: 4c6493f7 | #2

  Tak faktycznie jest,jak autor napisał.Po likwidacji kopalń,na Śląsku doszło do strasznej biedy z powodu utraty miejsc pracy przez głowy rodzin tu mieszkających.I juz w 2003 roku,hołubione były i otaczane niebywałą opieką tzw.Matki Kwoki.Słyszałam to określenie od profesora na uczelni sląskiej.Otóż, te Panie, najczęściej wdowy po górnikach, wówczas miały 4.500zł emerytury i karmiły całe rodziny.Minęło 10 lat i zapewne co niektóre juz nie zyja,więc gdy nie mają pracy młodzi, pogorszył się stan finansowy rodzin w tym wnuków ,kolejnego pokolenia
  Nie można podjąć działalności gospodarczej bez kapitału. Banki są w obcych rękach.a SKOK Stefczyka, nie wychodzi na przeciw młodym,chociaż się reklamuje. Odsetki od kredytu w ich wydaniu to 21,5%.930zł przygotowanie,1400złubezpieczenie kredytu.Sprawdziłam.Zważyć jeszcze trzeba, ze to ubezpieczenie obejmuje tylko 6 rat,co oznacza,ze w przypadku zgonu mający do spłacenia większą ilość rat /np.10/ to bank będzie żądał spłaty od członków rodziny.To powinno być zmienione,ale póki co czytamy w prasie o toczących się sprawach w sądzie na wniosek m.in.banku.Tutaj jest potrzebna pomoc młodym.A pracodawcy, cóż nawet umów o pracę nie dają,płacą marnie a na kontach mają niebotyczne sumy,czytaj zyski,których odsetki pracują tylko i wyłącznie dla nich.

 3. | ID: 4c6493f7 | #3

  @P.NGO.Filmiki trudne,ale jakze ciekawe.O rodzinie p.Tuleya, o wylocie do Smolenska p.Merta,wiadomosci.spotkanie z p.Ziemkiewicz, p.Zebrowskiego kulisy -polecam Dziękuje.

 4. Józef
  | ID: 667c1a7a | #4

  @Irena

  http://www.radio.opole.pl/2012/pazdziernik/wiadomosci/w-powiecie-glubczyckim-jest-juz-7-dps-ow.html

  Praca odpowiedzialna , praca z ludźmi

  Ireno zgadnij ile w tym nowym DPSie opiekunowie dostali na umowie? ? ?

  Możesz być w szoku

 5. Pracownik
  | ID: 667c1a7a | #5

  „Gargamel” Złodziej Rostowski przebrał się za FOTORADAR

  https://www.youtube.com/watch?v=d_FLhqgkUy4&feature=youtube_gdata

 6. | ID: 4c6493f7 | #6

  @P.Józef ! Wierz mi, mam wielkie doswiadczenie życiowe i mnie już Nic nie Zdziwi.Mam wielokierunkowe wykształcenie, i widzę,że tylko Zła wola rządzących i Korupcja rozkłada nasze Państwo. A co się tyczy umów,o które pytasz? Zapewne na pół etatu umowa wg najniższej stawki, a pracę świadczyć po 10 godzin dziennie wraz z sobotami.Po to wybieramy radnych na swoim terenie,po to mamy wójtów ,burmistrzów i prezydentów aby dbali o rozwój danego terenu.Ale óni, nie myślą.Rozum im odebrało.Działają często pod wpływem impulsów danej chwili.Nie patrzą w przyszłość.Doprowadzają do głodu dzieci,do grużlicy z powodu nie dożywienia.Więc przyszłość tej społeczności lokalnej też jest zagrożona.Społeczeństwo wymrze.Zostanie przy życiu tylko obecna lokalna Władza gdyż Na kontach mają oszczędności,bo z naszych podatków mają baaardzo i to bardzo wysokie wynagrodzenia..Ale ta władza, ona nie ma patentu na długowieczność a tym bardziej wieczność na Ziemi. Tutaj jest jedyna sprawiedliwość. Uważam,że należy podjąć rozmowy z radnymi,na temat miejsc pracy i tych pseudo-wynagrodzeń za rzetelną pracę.A może pisemnie posła powiadomić?Tylko działanie a nie „spasowanie”,ze nie mam wpływu na te czy inne sprawy,pomoże je skutecznie rozwiązać. Macie sporo światłych mieszkańców,więć działajcie.
  Pozdrawiam.

 7. | ID: 4c6493f7 | #7

  @P.Pracownik! Fotoradary to” cenny ” wynalazek”.Można i tak go wykorzystać -jak wskazałeś Czyli zastąpi ministrowi garnitur.Może służyć jako wolontariusz niedawnej orkiestry , czyli zbierania datków, jako też ozdoba przestrzeni z dziurami w tle na polskich drogach, może mundurowym „ujęć” przysporzyć, itd.Ciekawi mnie,czy je firmy polskie wyprodukowały ,czy też są importowane.? Ale ja widząc pędzące auto z szybkośćią 100km/1h w terenie zabudowanym,to uważam za słuszne wprowadzanie wszelkich ograniczeń,a już pijanym kierowcom zabieranie prawa jazdy dożywotnio.Może posunięcie drastyczne,ale najcenniejsze jest Życie i z tego nie zdają sobie rządzący panowie,bowiem nigdy nie dane im było urodzić dziecka.I tutaj się Pan Bóg pomylił! Pozdrawiam

 8. Pracownik
  | ID: 667c1a7a | #8

  @Irena

  Pewnie że tak pijusom zabierać dożywotnio prawko , ale w terenie zabudowanym są ograniczenia 50 i 60. Tylko matoł pędzi 100 km/h w mieście

  p s Matoł albo dresiarz z dyskoteki A4

 9. | ID: a29a0f8a | #9

  @P.Pracownik! Tak,niestety matołów mamy pod dostatkiem.Rozum wyprany.Głupota rozprzestrzenia sie szybciej niz mądrość.I jak tu normalnie jeżdzić? A foto-radary? Czesi i Niemcy,produkują kolejne partie. Nawet polskim podmiotom nie dano zlecenia, bo w przetargu nalezało wziąć udział.A one nie złożyły oferty.Piękna nasza rzeczywistość.Pozdrawiam.

 10. | ID: acd26b74 | #10

  @NGO.Dzięki za filmy.Ciekawe wiadomości z robotami przymusowymi -czytać też mozna nr 4/ 2013 Nowiny Nyskie- wywiad, polecam też rozmowe z ostatkim świadkiem Jedwabne i sesja w Ozimku. pozdrawiam.

Komentarze są zamknięte