Noc Styczniowa 1863-2013 w Kluczborku [relacja]

Niezależna Gazeta Obywatelska1

W miniony piątek, 18 stycznia br., z inicjatywy Organizacji Harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w różnych miejscach Polski zapłonęły powstańcze ogniska. W ten sposób uczczono 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Wydarzenie „Noc Styczniowa 1863 – 2013” zostało zorganizowane z myślą o harcerzach i osobach spoza Organizacji w wieku powyżej 16 roku życia.
Obchody dla Śląska przygotowało środowisko kluczborskie ZHR. Kilkanaście osób wzięło udział w zajęciach przybliżających czasy i warunki, w jakich półtora wieku temu przyszło bytować powstańcom.

Bazę stanowiło gospodarstwo agroturystyczne Barbary i Witolda Stodoła w Bogdańczowicach k/ Kluczborka. W piątkowy wieczór uczestnicy wzięli udział w zajęciach z jazdy konnej, a następnie zasiedli przy watrze, aby wzorem poprzedników sprzed lat złożyć przysięgę i śpiewać powstańcze pieśni. Po spędzeniu mroźnej nocy w stodole, sobotni poranek rozpoczął się od zgłębienia tajników władania szablą. Następnie, dzięki wizycie rekonstruktorów z Legii Polsko-Włoskiej z Nysy, przeprowadzono zajęć z musztry i strzelania z broni czarnoprochowej. Kolejnym punktem programu było przekuwanie kos u kowala w Praszce – jedynym mieście na Opolszczyźnie, w którego okolicy toczyły się powstańcze boje. Przedsięwzięcie zakończyła modlitwa i zapalenie znicza przy pomniku Powstańców Styczniowych na praszczańskim cmentarzu.

Autor: Marcin Żukowski

  1. Faulkner
    | ID: 9db198bf | #1

    a w Oppeln co? bida jak zwykle

Komentarze są zamknięte