Centralne obchody 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

Niezależna Gazeta Obywatelska6

Centralne obchody 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego odbędą się w Szydłowcu, Suchedniowie, Bodzentynie i Wąchocku. Honorowy patronat objął prezydent Polski Bronisław Komorowski. W 1863 roku w Wąchocku mieściła się kwatera główna pułkownika Mariana Langiewicza, naczelnika wojska województwa sandomierskiego, a w klasztorze, który wcześniej uległ kasacie, mieściły się oddziały powstańcze.

Trzydniowe obchody rozpoczną się 18 stycznia. Jednym z ich elementów będzie Marsz Strzelców ze Związku Strzeleckiego z Szydłowca do Wąchocka.

Pierwszą stacją rocznicowych obchodów będzie Szydłowiec, gdzie odsłonięta zostanie tablica poświęcona 150. rocznicy zbrojnego zrywu Polaków. Uroczystość rozpocznie się o godz. 15.00 na Rynku Wielkim. Pół godziny później zostanie odprawiona Msza św. w szydłowieckiej farze w intencji Ojczyzny i Powstańców 1863 roku.

W sobotę miejscem obchodów będą: Suchedniów i Bodzentyn, gdzie przy tzw. Organistówce zostanie odsłonięta tablica ku czci uczestników powstania. Natomiast w niedzielę dalsze uroczystości odbędą się w Wąchocku. To tam w 1863 roku mieściła się kwatera główna pułkownika Mariana Langiewicza, naczelnika wojska województwa sandomierskiego, a w klasztorze, który wcześniej uległ kasacie, mieściły się oddziały powstańcze. Przy mogile powstańczej zostanie odsłonięty pomnik generała Langiewicza, nastąpi również podpisanie aktu upamiętniającego rocznicę wybuchu powstania przez burmistrzów i przewodniczących rad miejskich Szydłowca, Suchedniowa, Bodzentyna i Wąchocka.

Podczas obchodów, w opactwie cysterskim będzie można zwiedzić Muzeum „Walk narodowo-wyzwoleńczych”. Eksponaty pochodzą z bogatej kolekcji ks. ppłk. Walentego Ślusarczyka. Wystawa w barwny sposób dokumentuje polskie zrywy niepodległościowe. Na szczególną uwagę zasługuje bogaty zbiór rękopisów m.in. Jana III Sobieskiego, Augusta Poniatowskiego, Adama Mickiewicza, Elizy Orzeszkowej i Marii Konopnickiej.

Warto dodać, że władze carskie za udział w Powstaniu Styczniowym odebrały Wąchockowi w 1869 roku prawa miejskie, degradując go do stopnia osady. Wielu mieszkańców zesłano na Sybir. W 1927 roku, w setną rocznicę urodzin gen. Mariana Langiewicza, wmurowano w kościele pamiątkową płytę marmurową. 23 maja 1927 r. odbył się w Wąchocku zjazd weteranów powstania.

Powstanie Styczniowe było zbrojnym wystąpieniem przeciwko Rosji i największym polskim powstaniem narodowym. Przyczyną wybuchu był nasilający się rosyjski ucisk narodowy na Polaków. Zakończyło się klęską. W powstaniu zginęło około 20 tys. Polaków, kolejne kilkadziesiąt tysięcy zostało zesłanych na Sybir.

 

KAI/mall/wpolityce.pl

 1. kajtek
  | ID: 63fe4fad | #2

  WSTYD CZYTAĆ.
  Udawanie .

 2. | ID: 8d6d3134 | #3

  Wszyscy mamy swietowac.Dzieciom opowiadac.Wieczornice organizowac.Tylko aktywnosc. Tutaj widze wielka role nauczycieli.Nie powinno tu być politycznych podziałów.Wprawdzie prezydenta my wybralismy ,nie zawsze zgadzamy się z nim ale to On powinien dążyc do wspólnego swietowania. Ale jakoś nie widac tej zgody.A szkoda.Zgoda buduje, niezgoda rujnuje.

 3. Piotr Rubas
  | ID: ce1d7603 | #4

  Irena idz do psychiatry albo lepiej do ortopedy bo na leb chyba faktycznie za pozno!

  Ostra utrata kontaktu z rzeczywistoscia skoro pacholka moskiewskiego Szczynukowa nazywasz „kims kogo my wybralismy”

 4. | ID: 1e44fa48 | #5

  @P.Piotr Rubas! Obserwując Rodaków, widzę że mężczyżni,mimo iż są mocniejsi fizycznie to nie przewyższają kobiet psychicznie.Kierowanie do psychiatry.ortopedy ja na odwyrtke kieruje do madrego przyjaciela,który uświadomi kto faktycznie wybrał pana prezydenta.A że życiorys prezydent ma taki jaki ma, ja na to wpływu nie miałam i nie mam. Rosjanie wywierają wielki wpływ na nasze życie , to ja wiem jw..Kultura wymaga odpowiednich słów, przynajmniej na tym forum.Chyba się zapomniałeś.Rozumie.Pozdrawiam.

 5. Jacek
  | ID: e97f6fa2 | #6

  Jeśli serwery w Moskwie to wynik wiadomy…wcześniej dokonano zamachu stanu i teraz ten zdrajca patronem POWSTAŃCÓW Z 1863… PRZECIEŻ TO wielbiciel moskwy .co porobiło się z moim Krajem…a kto ustanowił go tym patronem???

Komentarze są zamknięte