Parlamentarzyści apelują do Owsiaka o sprostowanie wypowiedzi o eutanazji

Redaktor Obywatelski23

Niech Pan powie naszej młodzieży: „Stawianie pytań w sumieniu jest częścią naszej ludzkiej kondycji. Jednak zabijanie ludzi nigdy nie jest odpowiedzią” – apelują do Jerzego Owsiaka czterej parlamentarzyści z różnych klubów. Zarazem dziękują mu za sprostowanie wypowiedzi o eutanazji.

Senator Krzysztof Jaworski z Solidarnej Polski wraz z kolegami z innych klubów – Markiem Sawickim z PSL, Jackiem Żalkiem z PO oraz Przemysławem Wiplerem z PiS zaapelował do inicjatora Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy żeby przed 13 stycznia, kiedy to odbędzie się kolejna zbiórka pieniędzy, wycofał się z wypowiedzi, że „eutanazja to «pomoc starszym w cierpieniach»”. W ocenie sygnatariuszy jest to „mocny zgrzyt”.

Tajemnica ludzkiego cierpienia jest samym rdzeniem człowieczeństwa, wielkim tematem pokoleń filozofów, teologów i mistyków. Jesteśmy tylko politykami i nie z takich pozycji pozwoliliśmy sobie zwrócić się do Pana. Chodzi nam o aspekt, który obecnie bardzo celnie zdefiniował Pan jako „prywatne opinie, prywatne rozterki”. Prosimy Pana o wzięcie pod uwagę, iż dzielenie się nimi publicznie przez osobę o Pana pozycji społecznej, ma, chcąc nie chcąc pewne konsekwencje. Jak rozumiemy, nie chciał ich Pan spowodować

– czytamy w liście parlamentarzystów z dnia 5 stycznia br.

Słusznie zwrócił Pan uwagę, że bardzo wiele rozwiązań w obszarze służby zdrowia jest co najmniej dalekie od doskonałości. Jednoczy nas jednak wspólny pogląd: rozwiązaniem nie jest eutanazja. Zabijanie ludzi starych i chorych jest sposobem reperowania budżetów państw, bo zmniejsza wydatki. Taka jest prawdziwa przyczyna, dla której w wielu krajach manipulując hasłami humanitarnymi, wprowadza się dopuszczalność takich działań, ich społeczną akceptowalność. Jak widać, wielu chciałoby, by tą drogą poszła również Polska

– przestrzegają sygnatariusze tego listu.

My chcemy Polski innej, trwającej przy przekonaniu, iż jak to słusznie Pan napisał: «życie dla mnie i dla nas wszystkich jest wartością najwyższą i jest celem działań od samego początku. Dlatego jeszcze raz dziękujemy Panu za sprostowanie poprzedniej, jak sam Pan widzi, nieszczęśliwie brzmiącej w życiu publicznym wypowiedzi. Pana autorytet wśród polskiej młodzieży jest niewątpliwy. Bardzo prosimy, niech Pan powie naszej młodzieży: Stawianie pytań w sumieniu jest częścią naszej ludzkiej kondycji. Jednak zabijanie ludzi nigdy nie jest odpowiedzią. Nie poddawajcie się pokusie budowania Polski, idąc na łatwiznę. Tak naprawdę zniszczycie w ten sposób to, co najistotniejsze. Tkankę najważniejszych dla każdego człowieka relacji rodzinnych i solidarności z każdym bliźnim. Szczególnie z tym najbardziej potrzebującym pomocy drugiego

– czytamy w liście.

oprac: ŁŻ

KAI

 1. | ID: 153ec044 | #1

  A gdzie są te wszystkie urządzenia kupione za uzbierane pieniądze?Kto nimi zarządza?A ile urządzeń komornik za długi sprzedał? Długi były wobec wielkich firm farmaceutycznych.Więć popierajmy lokalne zbiórki np.”Nysa Dzieciom” i na swoim terenie wspomagajmy nasze dzieci.Bo tutaj puszki z pieniędzmi zostaną dokładnie policzone i podzielone.Jakże ta inicjatywa byłego burmistrza z Ligi Nyskiej była madra już w 2001 roku.??
  Nie wierzę w przeproszenia p.Owsiaka.Powiedział co wiedział i co myślał o Polakach.Skrócić zycie dziadkom. !!!? Czekać aż ZUS zadeklaruje podobną inicjatywe.Zastanawiam się ile trzeba mieć złej woli aby skracać życie,które Bóg dał a nie p.Owsiak,ani szef jakiegoś nierządu .

 2. swojak
  | ID: dda2d7c2 | #2

  Szkoda mi jest co roku tego entuzjazmu i zdrowia tysięcy młodzieży i dzieci.W deszczu czy mrozie ganiają cały dzież z puszkami po miastach i miasteczkach.A ten pan twierdzi,że poglądy na temat eutanazji to jego prywatne zdanie,a więc tegoroczna zbiórka dla seniorów nie musi koniecznie być przeznaczona na ratowanie życie a pomoc w cierpieniu poprzez eutanazję.Głos zabrała już p.wicemarszałek sejmu od palikota i domaga się wpisania eutanazji do podstawowych praw człowieka.Dobra jest akcja na stronie:
  https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/c22.0.403.403/p403x403/200607_464165880313011_291755059_n.jpg

 3. kajtek
  | ID: 74952fb7 | #3

  To koniec Zbieracza. Brakowało Czystości wewnętrznej i tak musiał skończyć.

 4. | ID: 153ec044 | #4

  @P.kajtek ! Trafnie oceniłeś.

 5. akumulator
  | ID: 4679907c | #5

  Czystość wewnętrzna? a proszę:
  http://www.wosp.org.pl/fundacja/rozliczenia_finansowe

  Czy ktoś kiedykolwiek zakwestionował te zestawienia?

  I odpowiedź wywołanego do tablicy:
  http://www.wosp.org.pl/fundacja/aktualnosci/odpowiedz_jurka_owsiaka_na_list_otwarty_parlamentarzystow

  Tylko proszę najpierw przeczytać, dobrze.

 6. | ID: dead54c2 | #6

  @P.akumulator ! Jak myslisz,Czy zakupione przez p.Owsiaka sprzety naprawdę jeszcze służą pacjentom, czy też w upadajacych szpitalach zostały sprzedane przez komornika aby pokryć długi wobec firm farmaceutycznych i innych kontrahentów..? Dzieki za linki. Ale one nie rozwiewaja moich watpliwosci.Nie tylko moich.

 7. organic
  | ID: 2a8c56ab | #7

  Irena, skoro tak bardzo ciąży Ci akcja Owsiaka i sprzęt kupowany przez WOŚP to po prostu omijaj szpitale i oddziały w których się takowy znajduje. Żyjemy w kraju demokratycznym, jesteśmy dorosłymi ludźmi i każdy ma prawo wyboru czy chce tą akcje wspierać czy nie. Ja ją co roku wspieram i mam w głębokim poważaniu, że komuś się to nie podoba. A to, że szpital popada w długi i komornik licytuje sprzęty WOŚP to według Ciebie wina Owsiaka? Twoje rozumowanie jest co najmniej zastanawiające.
  Znam ludzi, których dzieci były ratowane sprzętem kupionym przez orkiestrę i to sie najbardziej liczy.
  A orkiestra to nie tylko sprzęt szpitalny:
  http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100112/WOSP/444019641

  PS. U mnie budzą wątpliwość legendarne zbiórki na stocznie, ale nie brałem w niej udziału więc nie mój problem, że ktoś się dał na to nabrać i nie marnuje czasu na wypisywanie na ten temat komentarzy.

 8. | ID: dead54c2 | #8

  @P.organic ! Proszę,przeczytaj moje posty ale dokładnie.Ja popieram kazdą mądrą,przemyślaną akcję.Akcje p.Owsiaka pozytywnie oceniałam i z serduszkiem dumnie chodziłam wraz z moimi dziećmi.Ale to czas przeszły.Słysząc lekkomyślna wypowiedż p.Owsiaka o pozbawianiu życia dziadków,to nie potrafie milczeć.Może sie Panu nie podobać.A faktem jest,że sprzęty kupione za uzbierane grosze juz ze szpitali wyfrunęły.Niestety przez nie gospodarność. Nie obwiniam tutaj p.Owsiaka Mam dobre myślenie, to raczej Pan ma mysli ze znakiem zapytania. Własnie,przez układy przez partie miłosci,która opanowała rządy a nie dba o nas o Polaków. Przyszło nam żyć w strasznych czasach,gdzie
  lekarze,prawnicy,komornicy sedziowie sa bezwzgledni wobec Rodaków.Cieszę się z kazdego uleczonego dziecka polskiego ale to się kończy,gdy widze ograniczony dostęp do Centrum Matki i Dziecka,co nie jest tajemnicą.Gdy widzę ceny lekarstw.Gdy widze sztab urzedników NFZ.Boga proszę o zdrowie albo szybka śmierć.Na lekarzy w dzisiejszym wydaniu nie liczę bo ich zamierzenia są takie jak w wypowiedzi p.Owsiaka.Wybacz,ale tak to widzę.Pozdrawiam

 9. organic
  | ID: 2a8c56ab | #9

  Charyzmatyczni liderzy, a za takiego uważam Owsiaka, mają to do siebie, że czasami potrafią powiedzieć coś więcej niż inni, zakładam, że to co Owsiak powiedział trochę palnął w złym kontekście, ma już swoje lata, niejedno cierpienie już widział więc zaczyna się głośno zastanawiać, ale to, że coś takiego powiedział, nie oznacza, że już heja ma orkiestrę, cały ten WOŚP jest zły, najgorszy i w ogóle to najlepiej bojkotować ta orkiestrę. Dla mnie takie zachowanie jest dziwne, najważniejszy jest efekt końcowy, czyli dobro dzieci a w tym roku również seniorów.
  Pozdrawiam

 10. stefan, zaodrze
  | ID: 2c77316a | #10

  do wszystkich oszołomów: moje dziecko żyje i jest zdrowe ale ciężkie dni po urodzeniu spędziło na oddziale intensywnej terapii noworodków uzbrojonej w nowoczesny sprzęt z czerwonymi serduszkami WOŚP. Możecie nie dawać na WOŚP ani grosza, – ja dam, miliony innych też i odwalcie się od człowieka, który to rozkręcił. Zróbcie więcej niż J.O. wtedy szczekajcie. Dzięki za uwagę

 11. kajtek
  | ID: 74952fb7 | #11

  Ireno, popieram ciebie w pełni. LEKI to śmierć dla Polaków , wymyślony system b,daleko a blisko. Oni nas nienawidzą.

 12. | ID: 4a937038 | #12

  @P.stefan zaodrze !Gratuluje,ze dziecko masz zdrowe za przyczyna sprzetu z WOSP.Jestes małej wiary – Bóg dał życie.Szkoda ze nie przeczytałes dokładnie moich wypowiedzi.Kultura tego wymaga.Zapewne bys użył słów mniej agresywnych.Cóz taka Twoja i @organica uroda.Zdrowia zycze .

 13. kajtek
  | ID: 74952fb7 | #13

  Ireno, dobrze , że dziecku pomogło ale można też zadać pytanie; władze są świadome pieniędzy od Orkiestry..i tyle samo mnie dadzą na leczenie. Jednak Instytucje KK w ciągu roku zbierają więcej na pomoc ludziom, jak Owsiak.

 14. | ID: 4a937038 | #14

  @P.kajtek Tak się zastanawiam,dlaczego musimy żebrać skoro na kontach NFZ -u sa nasze pieniadze,które winno sie przeznaczyc na pomoc chorym.Nie jest tajemnica,że ta akcja ma bezpłatną pomoc w mediach,ludzi ze swiecznika,róznych podmiotów gospodarczych.Gdyby ta bezpłatna pomoc zliczył, to ona przewyzsza wszelkie zbiórki i jest suma sumarum deficytowa.Zakup sprzetu winno zapewnic państwo.A państwa ubywa.I tutaj jest ból.Brakuje dobrego finansisty,brakuje mądrości.Jest 10% niby Polaków,którzy świetnie żyja z naszych podatków, składek.To korporacje,które minister p.Gowin obiecał rozwiązać.Ale się ich po prostu boi. Odwagi brakuje polskim mężczyznom.Niemniej, widze jeden plus tej orkiestry a to mobilizacja dzieci do pomocy innym dzieciom.Ja nie licze ze na starosc mi p.Owsiak z orkiestra pomoże żyć Jego Słowa w haśle „pomoc seniorom” wpisują się w niechlubną politykę naszego rządu i oznaczają śmierć.Ja jeszcze nie chce umierać,chce kochac ,cieszyc sie,tanczyc,spiewac i zachecam wszystkich Rodaków do radosci płynącego z daru życia od Boga i zastanowienia sie co jest w życiu najważniejsze i Kto jest najważniejszy.Tylko Bóg.

 15. kajtek
  | ID: 74952fb7 | #15

  Ładnie Ireno napisałaś. Jest tylko jedno a jest ono tam gdzie Służby? , skasowały linki. Trzeba zrobić miejsce dla 3 mln. Osadników. Ny jestesmy zbędni.

 16. | ID: 4a937038 | #16

  @p.kajtek Już prymas Wyszynski mówił, ze Polska jest bardzo bogata i na tyle obszarowo duża,że osiemdziesiąt milionów może tutaj żyć.Mylisz się. Jesteśmy tutaj niezbędni.Bądż optymistą.Ciesz się każdym dniem.Zobacz ile ciekawych wiadomości masz na NGO i dzięki redaktorom za ich trud.Czasem mamy odmienne zdanie,ale delikatnie można napisać a Ktoś będzie polemizował,co ja baaardzo lubię i tym sposobem jeszcze się uczymy.A mądrych na tym forum nie brakuje.Pozdrawiam.

 17. kominiarz
  | ID: 114173dd | #17

  Oj widać,że krucjata przeciwko Owsiakowi się rozpoczęła…. Pani Ireno, proszę się nie obawiać – Pani eutanazja jeszcze nie dotyczy ;) Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia,żeby nie musiała pani korzystać ze sprzętu z naklejonymi serduszkami :P

 18. | ID: 4a937038 | #18

  @P.kominiarz ! Widzisz jak to czasy sie zmieniaja.Kiedys krew mroziła kosa z duchem a dzisiaj wystarczy orkiestra.Pozdrawiam

 19. kominiarz
  | ID: 114173dd | #19

  @Irena
  No cóż…. czy się to komuś podoba czy nie, to orkiestra i tak zagra do końca. Dobrej kwi nawet żmii jad nie zatruje:P

 20. kominiarz
  | ID: 114173dd | #20

  @Irena
  No cóż…. czy się to komuś podoba czy nie, to orkiestra i tak zagra do końca. Dobrej krwi nawet żmii jad nie zatruje:P

 21. | ID: e87fea21 | #21

  @p.kominiarz ! Jest demokracja.Mozna mówić , ale nie mozna słowami zabijać.A to p.Owsiak zrobił. Pod szczytnym hasłem „pomagamy seniorom:” tym razem zbiera pieniadze na ” uspienie dziadków i babci ” – czego Nie ukrywa.I za tą prawdę , jego najszczerszą prawde jemu dziękuję.Odsłonił swoje prawdziwe oblicze.

 22. kominiarz
  | ID: 114173dd | #22

  No i w tym momencie niczym to nie różni się od komunistycznej propagandy. Nie to,żebym bronił Owsiaka, czy też był jego idolem. Nie dam po prostu robić z siebie idioty ani propagandzie w czerwonych krawatach, ani tej w czarnych sułtannach. Tutaj jedni są warci drugich w praniu mózgów. A ponoć Polacy nie gęsi, swój jezyk mają…. Odnoszę wrażenie,że jest inaczej: nie ma gęsi,które po swojemu gęgają, tylko stado baranów – jedno pomalowane na czarno, drugie na czerwono. Od czasu do czasu przegoni je tylko piesek pasterski i wtedy czerwony baran klęka na cztery racice, a czarnemu odbija i przechodzi na czerwone pastwisko. Wniosek? Wszystko zależne jest od psa i tego jak szczeka na barany.

 23. | ID: e87fea21 | #23

  @ kominiarz! .Ja podsumuję delikatnie tak :Wart Pac Pałaca.!!!

Komentarze są zamknięte