NGO Bielsko-Biała: wspólne kolędowanie Polaków, Czechów i Słowaków

Redaktor Obywatelski1

Modlitwa księży – polskiego, czeskiego i słowackiego – o jedność i odnalezienie przez młodych gwiazdy, jaką jest Jezus Chrystus, zakończyła 5 stycznia w Bielsku-Białej Kolędę Młodych Polski, Czech, Słowacji „I Ty możesz znaleźć swoją gwiazdę”.

Spotkanie w Sali Redutowej „Pod Orłem” zgromadziło około 250 osób. Na koniec przy dźwiękach „Rydwanów ognia pojawił się orszak osób przebranych za symboliczne postaci m.in. Mieszka I i Dąbrówki oraz świętych Cyryla i Metodego – osób, które wybrały w przeszłości „swoją Gwiazdę”.

Organizatorem sobotniego spotkania, na które złożyły się koncerty, wigilijna wieczerza oraz zabawa taneczna, były „Komnata Małego Księcia” w Bielsku-Białej oraz Instytut Communio ze słowackiej Żyliny. Gościem był bp Tadeusz Rakoczy, który skierował do uczestników Kolędy pozdrowienie i udzielił specjalnego błogosławieństwa.

Jak wyjaśnia s. Teresa Biłyk, założycielka „Komnaty Małego Księcia” w Bielsku-Białej i inicjatorka tego oraz wielu innych przedsięwzięć edukacyjnych, Kolęda Młodych to kontynuacja projektu, który rozpoczął się w sierpniu ub. roku, kiedy w ośrodku rekolekcyjnym Jaworzynka-Zapasieki niedaleko Trzycatka – miejsca, gdzie łączą się granice Polski, Czech i Słowacji – spotkali się młodzi Polacy, Słowacy ze wspólnoty ks. Zdeno Pupika z Krasnej nad Kysucou i Czesi z parafii prowadzonej przez ks. Pawła Kukiołę z Olbramic. Odbyły wtedy warsztaty muzyczne i teatralne oraz powstała idea „Arki Młodych”.

„Arka Młodych to gwiazda, która zaświeciła nam w Komnacie. Zaświeciła w nas i poszliśmy za nią przez Bielsko, Trójstyk, Żylinę, Olbramice, Jaworzynkę, Zapasieki. A dokąd nas ta gwiazda zaprowadzi? To zależy od tego, jak wiele się spodziewamy. Celem jest droga, ważne jest to, żeby iść” – podkreśla siostra felicjanka, zaznaczając, że jest przekonana, iż w tym poszukiwaniu można kontaktować się ze wszystkimi ludźmi, wierzącymi, niewierzącymi, agnostykami, ateistami.

Ks. Marcin Mendrzak z parafii w Kaczycach przypomina, że w całym projekcie chodzi także o zbliżenie narodów, które mają wspólny fundament historyczny kulturowy i religijny. „Chodziło o to, by w świątecznej atmosferze przeżyć czas wspólnego spotkania” – dodaje.

Sabina Janica-Wojaczek, nauczycielka języka polskiego i wolontariuszka „Komnaty” wyraziła nadzieję, że Kolęda Młodych nie będzie ostatnim tego typu spotkaniem. „Mamy nadzieję, że będzie to szansa, by się wzajemnie dzielić tym, co mamy, tworzyć przestrzeń do spotkań. Bo każdy naród ma swoje bogactwo i specyfikę” – dodaje.

W roku 2011 „Komnata” rozpoczęła współpracę ze Słowacją i Czechami, na rzecz tworzenia „Arki Młodych”. Ideą Arki, która w swojej materialnej formie ma być budowana na Trójstyku, symbolicznym miejscu, gdzie spotykają się granice, jest odkrywanie chrześcijańskich korzeni Polski, Słowacji i Czech.

„Komnatę Małego Księcia” powołało do życia Stowarzyszenie Forum Edukacyjne i Forum Wspomagania Katechetów.

oprac: ŁŻ

KAI

  1. | ID: 59aad120 | #1

    Piękna,mądra inicjatywa Siostry zakonnej.Chętnych do współpracy nie brakuje .Należy kontynuować wspołpracę ze Słowakami i Czechami.Oni lubią śpiewać,tańczyć.Kochają sztukę.W Nowym Roku życzę pomysłów na jednoczenie i budowanie porozumienia międzynarodowego na niwie chrześcijańskiej.

Komentarze są zamknięte