Związki Zawodowe szykują wielki strajk na Śląsku

Redaktor Obywatelski5

Założony w październiku ubiegłego roku komitet strajkowy domaga się zmian korzystnych dla dużych przedsiębiorstw – czytamy w na zielonych stronach dziennika „Rz”

Jak pisze dziennik: Międzyzakładowy Komitet Protestacyjno Strajkowy skupia wszystkie śląskie centrale większych związków zawodowych. Komitet domaga się ulg dla przedsiębiorstw, które w czasie kryzysu utrzymują zatrudnienie pracowników na wysokim poziomie. W proteście wezmą udział również górnicy.

– Jeżeli do rozmów nie dojdzie, będziemy zmuszeni walczyć na ulicy. Jeżeli rządzący chcą tej ulicy, będą ją mieć, ale jesteśmy przygotowani na merytoryczne rozmowy, chcemy rozmawiać, chcemy ratować nasze miejsca pracy – mówi Rzeczpospolitej szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.

Strajkującym chodzi o takiej zmiany jak: wsparcia tych firm, które odczują skutki pakietu klimatycznego, ograniczenia umów śmieciowych, likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia i utrzymania przywilejów emerytalnych dla zatrudnionych w szczególnych warunkach.

Mam nadzieję, że do protestów nie dojdzie i będzie prowadzony dialog w Komisji Trójstronnej – mówi „Rz” Janusz Steinhoff, szef rady Krajowej Izby Gospodarczej, były wicepremier i minister gospodarki.

Steinhoff dodał, że rozumie obawy związków w przypadku likwidacji NFZ, czy obawy przed wprowadzeniem pakietu kimatycznego. Jednak jego zdaniem związki muszą zrozumieć, że najlepsza dla rynku pracy jest elastyczność.

Uczestnictwo w strajku potwierdzili m.in. hutnicy, koksownicy, kolejarze czy pracownicy zbrojeniówki. Teraz dołączą do nich m.in. górnicy i energetycy(grupa Tauron, Enea).

Protestującym nie podoba się również powołanie w zeszłym tygodniu przez ministra Budzanowskiego, planu Inwestycje Polskie. Rozmowy mają toczyć się podczas posiedzenia Komisji Trójstronnej.

Cały artykuł można przeczytać na zielonych stronach dziennika Rzeczpospolita.

lz

 1. Jarek Toporowski
  | ID: 3129a759 | #1

  BIĆ POstkomunę !

  „Raz sierpem raz młotem POmarańczową Hołotę”

  „A na drzewach zamiast liści będą wisieć PeOwiści”

  „Lance do boju szable w dłoń POstkomucha goń goń goń”

 2. Jarek Toporowski
  | ID: 3129a759 | #2

  Żadnej komisji trójstronnej – walić twardo zdecydowanie i merytorycznie. Nie ustępować !

  ULICA ULICA ULICA

  http://jakwkinie.pl/F.I.S.T.-(1978)-Lektor-PL,24154f.html

  Ten film jest dobry – ale z mafią nie trzeba i nie można się wiązać

  3 strony :

  1- Lewiatan – ich już pracownikom przedstwaić nie trzeba-napsuli krwi Polakom,
  2 -strona POstkomuchów i 3 – strona związków zawodowych-pracowników…

  … suma sumarum 2 do 1 —- > 2 złodzieji , 1 dobry

 3. | ID: 0b180a1b | #3

  Żadnych protestów nie bedzie. To straszenie ludu. Rozmontowany jest układ solidarnościowy a obecni zwiazkowcy branżowi maja wysokie apanaże i pójda na kazdy układ,który im będzie odpowiadał. Jako przykład wskażę kursowanie pociągów. Są tory,są pociągi,wagony a dlaczego autobusami swiadcza usługi??Dlaczego zgodzono się na takie pomieszanie z poplątaniem.????Tego nie rozumie. Ale uważam,że w szeregach związkowych rośnie ciemny trend rozliczeń. .Trudno zmienić myślenie w relacji związkowcy a społeczeństwo,.Najsłuszniej byłoby zmontowac PKP w jedną całość podobnie jak w ościennych państwach .Zachęcam do podrózowania w panstwach unijnych,gdzie tez należymy,płacimy wysokie składki .Koleje u sąsiadów są panstwowe, ciepłe czyste,punktualne.A nasi” Związkowcy” zlikwidowali wygodne połaczenie np.Katowice do Żyliny. Bielsko-Biała -do Białegostoku.Decyzje są szkodliwe dla Rodaków. Rozum zatracono,głupota rozsiewa sie jak barszcz wschodniego sasiada.

 4. Prawy
  | ID: 3129a759 | #4

  @Irena

  Nieprawda – pani tekst świadczy o bierności. „S” odzyskuje swą siłę, ludzie się buntują.

  BĘDĄ PROTESTY

 5. | ID: 0b180a1b | #5

  @P.Prawy ! . W Niebo podnieś myśl,w oczach usmiecha się Bóg,zostawia dla Nas otwarte drzwi,nie moze ich zamknąć Nikt! Nie przeczę,że „S” odzyskuje swą siłę.Wręcz życzę jej. A niemoc niech idzie w niebyt.Ale moja tresc wypływa własnie z biernosci i wręcz poddaństwu i zgodę na likwidowanie polskich usług kolejowych w tym zwalnianie z pracy kolejarzy..Bo jakże to zwać.A pasażerowie w tym ja, czujemy,że już jest przejęcie linii kolejowych przez obcy kapitał i to za” Czyjąś” ? zgodą.Być może,ze jest decyzja Ministerstwa Skarbu Państwa,które nie liczy się z zadnymi opiniami społeczeństwa.Podobnie jak z cichą,niepozorną likwidacją
  FSM-u.Nadzieja umiera ostatnia.

Komentarze są zamknięte