Największa żywa szopka w Europie powstaje w Portugalii

Redaktor Obywatelski1

Największa żywa szopka w Europie powstaje w portugalskiej miejscowości Priscos. 30 tysięcy metrów kwadratowych i ponad 90 scen to scenariusz dla setek uczestników żywej szopki. W Opolu powoli kończą się pracę przy szopce w Szczepanowicach.

Parafia św. Tadeusza w Priscos w archidiecezji Braga na północy kraju organizuje od IV niedzieli Adwentu do 6 stycznia żywą szopkę bożonarodzeniową, w której uczestniczy od 600 do 800 osób. Szopka jest tak zorganizowana, aby ukazać w święta Bożego Narodzenia centralną rolę narodzonego Jezusa.

„Na terenie około 30 tysięcy metrów kwadratowych zostanie przedstawionych 90 scen przedstawiających kulturę żydowską, egipską, rzymską, asyryjską, grecką i babilońską” – tłumaczą organizatorzy. Ceremonii otwarcia szopki będzie przewodniczył przedstawiciel Benedykta XVI, kard. Manuel Monteiro de Castro, pochodzący z diecezji Braga, penitencjarz większy Stolicy Apostolskiej. Udzieli on „apostolskiego błogosławieństwa Ojca Świętego”.

Szopka jest organizowana przez mieszkańców Priscos, którzy ofiarują swój czas i umiejętności aby odtworzyć narodziny Jezusa. Nowością tegorocznej szopki jest „Plac narodów”, który chce ukazać jedność wszystkich narodów i Jezusa jako jedyną osobę, która może rozwiązać aktualne problemy. Inna nowością są „Twarze wiary” z archidiecezji Braga, przedstawiające osoby, które nie wstydziły się podążyć do betlejemskiej groty, aby zaprosić Jezusa do swojego życia. Zostaną przedstawione postacie św. Marcina Dume, św. Fruktuoz, św. Geralda, bł. Alexandre’a Balasara, ks. Abilio Correia, br. Bernardo Vasconcelosa, bp. Antonio Barrosa.

Opolskie Betlejem 

W Opolu powoli końca dobiegają prace przy szopce w Szczepanowicach. Jak co roku będzie to największa szopka w regionie.

Kończymy powoli elementy techniczne. Stroimy szopkę gałązkami i tujami. Od soboty (22.12) będziemy sukcesywnie przywozić zwierzęta. Wszystkie szopki i zagajniki, gdzie będą ptaki, koniki czy osiołki, są wybudowane i ocieplone- mówi Andrzej Toczek kierujący zespołem budowlanym.

Szopkę będzie można oglądać od niedzieli (23.12), a na środę (26.12) czyli drugi dzień świąt zaplanowano już tradycyjnie wspólne kolędowanie, w którym weźmie udział ks. biskup Andrzej Czaja.

oprac: ŁŻ

za: gość.pl, radio opole

  1. | ID: 1f7b1a51 | #1

    Dobry przykład z Portugalii. widać zaangażowanie,chęć tworzenia i przezywania historycznych zaszłości teologicznych.Złób jest ołtarzem.Złób wskazuje na stół Pański. W naszym kraju,złóbek jest w kazdym kosciele ale jak z artykułu wynika stajenka betlejemska budowana jest w terenie.W 1981r,podziwiałam stajenke w Rzymie, w 1982r w Bingen, ostatnio w Bratysławie i Pradze.Ale najbardziej podoba mi sie stajenka w polskiej – Kalwarii Zebrzydowskiej. Zachęcam do odwiedzania poszczególnych kościółków i podziwiania tych nadzwyczajnych miejsc a przede wszystkim kunsztu wykonania i wielkiego zaangazowania lokalnej społecznosci w tym dzieci i młodziezy.

Komentarze są zamknięte