Obraza uczuć religijnych a prawo

Niezależna Gazeta Obywatelska3

Społeczeństwo katolickie bardzo często zachowuje się obojętnie” – z Andrzejem Jaworskim, posłem na Sejm RP, pełnomocnikiem okręgu gdańskiego PiS rozmawia Paweł Czyż

Panie Pośle, Komisja Europejska skrytykowała polski Sąd Najwyższy za odpowiedź na pytanie prawne dotyczące sprawy Adama „Nergala” Darskiego, który publicznie podarł Biblię. W ostatnim czasie wymiar sprawiedliwości odmówił wszczęcia postępowań w sprawie art. 196 kk (obraza uczuć religijnych) w Bielsku – Białej i Płocku. Jak ocenia Pan Poseł stosowanie prawa w zakresie ochrony praw obywatelskich osób wierzących?

Niestety od czasu kiedy premier Donald Tusk ogłosił swoisty system zachowań członków PO w stosunku do hierarchów Kościoła katolickiego, możemy wprost mówić o prześladowaniu katolików niekoncesjonowanych. Chcemy na ten temat zrobić dużą konferencję na początku przyszłego roku. Polskie sądy ale też niektórzy prokuratorzy niestety często nie widzą potrzeby ochraniać prawa obywatelskie osób wierzących.

W 2006 roku w Rezolucji 1510 Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy dokonało interpretacji art. 9 Konwencji Praw Człowieka uznając, że szowinizm i nietolerancja religijna powinny być ścigane przez krajowe instytucje państw członkowskich UE powołane do walki z przestępczością. Co Pana zdaniem spowodowało zmianę w podejściu instytucji europejskich do kwestii ochrony praw obywatelskich w sprawach dotyczących religii?

Należy zapytać o to co było powodem Rezolucji z 2006 roku i jak jest z jej stosowaniem? Niestety większość ekspertów z którymi rozmawiałem podkreśla, iż była ona robiona pod środowiska niechrześcijańskie. Zresztą nie znam ani jednego przypadku ścigania przez europejskie instytucje kogokolwiek kto dzisiaj dyskryminuje katolików.

Z inicjatywy NGO zostało złożone zawiadomienie o przestępstwie z art. 196 i 256 kk, które mógł dokonać Ruch Palikota poprzez nawoływanie do „palenia Biblii” na zamieszczonym na oficjalnej stronie internetowej zdjęciu. Prokuratura oraz lokalny sąd rejonowy odmówiły ścigania. Czy zdaniem Pana Posła nawoływanie do niszczenia przedmiotu kultu religijnego przez rysunki i zdjęcia niesie za sobą jakieś zagrożenia w czasie, gdy tysiące osób korzysta z internetu?

Oczywiście widzimy doskonale jak łatwo jest dzisiaj wpływać na podświadomość odbiorców telewizji, radia i internetu. Nad pewnymi treściami szydzącymi z religii i jej wyznawców pracują wręcz specjalistyczne zespoły PR-owców. Internet coraz częściej staje się światem bardziej realnym dla wielu ludzi niż świat, który ich otacza.

Brak działania prokuratury i sądów przeciwko językowi nienawiści kierowanemu do katolików bez wątpienia można nazwać zezwoleniem na prześladowanie.

Panie Pośle, w VI kadencji Sejmu RP poseł Łukasz Zbonikowski złożył interpelację poselską nr 21570 w sprawie stosowania art 196 kk. W odpowiedzi Ministerstwo Sprawiedliwości przesądziło, że sytuacje podobnego siania nienawiści religijnej podlegają odpowiedzialności karnej z art 196 kk. Czy korzystanie przez posłów z instrumentu interpelacji jest sensowne, gdy nie mają żadnego wpływu instytucje państwowe?

Dzięki interpelacjom możemy w mniejszym lub większym stopniu uzyskać potrzebną nam wiedzę. I tak naprawdę to jest ich główny cel.

Na Piśmie Świętym opiera się kilka religii monoteistycznych. Koran również jest przedmiotem kultu religijnego. Czy ma Pan wiedzę na temat ścigania przez polski wymiar sprawiedliwości znieważenia osób wierzących, które nie należą do Kościoła Katolickiego?

Pseudoartyści i pseudointelektualiści doskonale zdają sobie sprawę, że zaatakowanie Islamu lub podarcie Koranu spowoduje od razu protesty nie tylko prawne, dlatego nie pozwalają sobie na to. Społeczeństwo katolickie bardzo często zachowuje się obojętnie lub wręcz zawsze znajdzie się zwichrowany kapłan jak ks. Boniecki czy bp Pieronek, którzy wręcz będą bronić sprawców ataków na Kościół katolicki. Zresztą minister Donalda Tuska publicznie nazwał osobę która darła Pismo Święte i bluźniła przeciw Najświętszej Maryi Pannie swoim ziomalem. Wracamy więc do początku naszej rozmowy jest na to przyzwolenie obecnych władz. Nie można wspomnieć tutaj także o swoistym prześladowaniu urzędniczym kilku milionów obywateli którzy protestują przeciwko dyskryminacji TV TRWAM. Członkowie KRRiT z przewodniczącym Dworakiem na czele mogą to robić ponieważ mają ochronę prezydenta Komorowskiego.

 Dziękuję bardzo.

 1. kajtek
  | ID: 0421e220 | #1

  Panie pośle. skończył pan wywiad , pewnie tysięczny z kolei ale co z tego wynika? Nic.

  …….Czy to jest obraza uczuć religijnych? Kto może powiedzieć?

  ……….mam relikwie ŚwietegoIP: *.internetdsl.tpnet.pl
  Gość: święty 06.04.08, 19:54

  Odpowiedz

  Jestem osoba przewidująca i jak całowałem w pierścień przyszłego
  Świetego przyszła mi myśl, koniecznie muszę zdobyc jaką relikwię,
  tak na przyszłość na wieki. Nie dało się za życia uciąć ręki albo
  innego członka, ale przecież chodzi o to aby ta rzecz od Świętego
  pochodziła.
  Powiem krótko, wykradłem podstepem Gó.. tego Swiętego i mam
  relikwię, a przyjdzie czas że nabierze znacznej wartości, odsprzedam
  wtedy za dobrą cenę, mogę nawet teraz sprzedać.
  […]IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  ile pan jeszcze chce zobaczyć? 50 czy 100.
  Dlaczego pan przegłosował Prawo , że pisma Obywatela nie mogą dojść do np . ministra , Marszałka , premiera itd Czy to pan przegłosował , że Skarga na policjanta , prokuratora, napisana do ich zwierzchników…..wraca z Mocy Prawa do tego na którego Obywatel się skarży

  i on sam w swojej sprawie ocenia sam siebie? I wie……………co trzeba zrobić?

  Czy pan o tym wie?

 2. kajtek
  | ID: 0421e220 | #3

  Dziękujęl

  Od kilku dni piszą non stop o naszym Biskupie ..jak chcą. Prosiłem POMOC AGORA o likwidację tematu ..ale mi odpisano;

  ………..Witam,

  Cały wątek nie łamie regulaminu. Proszę o przesłanie bezpośrednich
  linków do wpisów, które według Pana są niezgodne z regulaminem forum.

  Pozdrawiam,

  Karolina Sobota
  Specjalista ds. Obsługi Klienta

  Niniejsza wiadomość pochodzi z domeny @agora.pl, należącej do Grupy……

  Stawiam pytanie; co by się stało gdybym na wszystkie wpisy, gdzie piesze KK i biskup,……wstawił judaizm i rabin> i tak 90 razy?

  Potraficie to rozpatrzyć?

  A co powiecie na to?

  ……….……„kto dał ci prawo tytułowania się Polakiem”….

Komentarze są zamknięte