Razem dla Opola zbroi się na wybory samorządowe

Redaktor Obywatelski

Powołanie stowarzyszenia „Razem dla Opola” jest pierwszym etapem uzbrojenia koalicjanta PO w naszym mieście. Jakie będą następne kroki? Czy RdO ma szansę na sukces w wyborach samorządowych za dwa lata? 

Prezesem stowarzyszenia został oczywiście wiceprzewodniczący Rady Miasta Opola Marcin Ociepa. Napisałem, że oczywiście, ponieważ podobny plan obserwowaliśmy cztery lata temu, gdy ten młody polityk, wówczas pracownik biura posłanki PiS Leny Dąbkowskiej- Cichockiej oraz prezes stowarzyszenia Horyzonty, rozpoczął swoją aktywność polityczną.

Ociepa doskonale wie, że wybory, a dokładnie kampania wyborcza, to nie tylko ostatni miesiąc wyborczy, ale bardzo długa praca, ustawiona często na dwa lata wstecz. Tak właśnie było w na przełomie lat 2008-09, kiedy Ociepa ogłosił, że będzie ubiegać się o fotel prezydenta miasta Opola. Na bazie tej wiadomości, która wywołała wielkie zamieszanie(Ociepa musiał zrezygnować z pracy w biurze posłanki) pytano: jak to taki młody człowiek? Nie ma szans na dobry wynik. Wówczas prezes „Horyzontów” mówił: można mówić, że jestem za głupi, ale na pewno nie za młody.  

Stało się inaczej. Ostatecznie do wyborów prezydenckich komitet wyborczy Razem dla Opola wystawił Alojzego Drewnika, który osiągnął czwarty wynik w mieście, zdobywając kilkanaście procent głosów, co na skalę miasta było dobrym wynikiem, jednak to wcześniejsza praca Ociepy doprowadziła do tego małego sukcesu. Sam Ociepa został radnym, a RdO, które wprowadziło do Rady Miasta trzy „szable” podpisało umowę koalicyjną z PO, na kształcie której Ociepa został wiceprzewodniczącym rady, a Drewniak doradcą prezydenta. Udało się? Udało.

Bardzo ciekawy i bardzo konkretny manewr „Razem dla Opola” wykonało teraz. Powołanie stowarzyszenia, które oficjalnie ogłoszono jako nową i świeżą siłę polityczną w Opolu, jest zapowiedzą ciekawych wydarzeń. Ociepa, Drewnika, Drynda, Kirstain, to nazwiska, które będą się pojawiać coraz częściej w mediach lokalnych. Politycy RdO rozumieją, że „trzeba być”, ale konkretnie. Bez dziwnych tandetnych akcji, choć też często grają populistycznie, choćby wręczając w imieniu „Horyzontów” nagrodę marszałkowi Sebeście…

Za dwa lata będzie ciekawa walka w Opolu. PiS, PO, RdO, Solidarna Polska, SLD, Ruch Palikota, może ktoś jeszcze wystawi swoje siły do walki? Ociepa to doskonale wie, dlatego chce ponownie wyprzedzić wszystkich rywali. Tym razem  powinien sam wystartować w wyborach prezydenckich, jako ten, który przez ostatnie cztery lata zdobył szlify.

Jedno jest pewne- będzie ciekawie.

autor: Łukasz Żygadło 

Komentarze są zamknięte