19. Dni Xaverianum – z ojcem Marcinem Pietrasiną SJ rozmawia Maciej Wilk

Niezależna Gazeta Obywatelska

Skąd pochodzi nazwa Xaverianum?

Sama nazwa faktycznie jest trudna do wymówienia, a jest to nazwa łacińska wywodząca się od św. Franciszka Ksawerego, patrona naszego ośrodka.

Kiedy powstał Jezuicki Ośrodek Formacji i Kultury Xaverianum i jak kształtuje się jego historia?

Sam ośrodek pod tą nazwą powstał w 1993 roku kiedy to my, jezuici otrzymaliśmy pozwolenie na budowę 3 grudnia, czyli we wspomnienie liturgiczne św. Franciszka Ksawerego i naturalnie został patronem naszego ośrodka. Ale trzeba też powiedzieć, że wcześniej przed 1993, już 25 lat istniało duszpasterstwo akademickie.

Kościół i ośrodek znajduje się na ulicy Ojca Czaplaka. Co to była za postać?

Ojciec Czaplak był charyzmatycznym duszpasterzem akademickim, przybył tutaj w 70 latach. To były troszeczkę inne czasy niż teraz i tu w Opolu proponował studentom drogę wzrostu duchowego. Były czasy PRL-u, i nie było to takie oczywiste i łatwe. Ale działał nie zniechęcał się, i rzeczywiście przychodziły tłumy. Miał też taki dar od Pana Boga towarzyszenia młodym i prowadzenia ich po ludzku i duchowo. Do teraz jeszcze absolwenci, którzy pamiętają się spotykają. Za niedługo w grudniu będzie właśnie takie spotkanie absolwentów połączone z mszą święta za śp. Ojca Józefa. I co roku przyjeżdża dużo ludzi z wielu stron, starszych, młodszych podziękować ojcu Czaplakowi za jego posługę.

Wczoraj odbył się koncert piosenki poetyckiej i autorskiej. Jakie jeszcze inne formy proponujecie tutaj studentom oprócz: muzyki, śpiewu, teatru?

Od niedzieli trwają u nas „Dni Xaverianum”. To jest doroczne święto ku czci św. Franciszka Ksawerego. Trwa około tygodnia, i jest to taka kwintesencja działalności naszego ośrodka, prezentowanie dorobku artystycznego działających u nas grup artystycznych. W niedzielę będziemy mieli tego przykład w formie koncertu gospel, większość występujących będą to ludzie śpiewający w zespołach działających w Xaverianum. Oczywiście zapraszamy również gości z zewnątrz: wykonawców, artystów.

Wczoraj koncert piosenki poetyckiej i autorskiej a dzisiaj bal pierwszaka wieczorem.

Tak dzisiaj bal pierwszaka gdzie twórczo trzeba podejść do tematu. Nie tylko się bawić ale rzeczywiście zaangażować się w przygotowanie tej zabawy w stylu country. W środę o 19 przyjedzie do nas pan Ireneusz Krosny znany mim. Jako artysta jest naprawdę genialny, każdy gest ma przemyślany. Będzie to godzina nieprzerwanego śmiechu, takiej ekspresji. Zastanawiania się czasem jak on to robi, że prostym gestem, bez słów potrafi w jednym momencie rozbawić całą widownię. Ale też, co nie często się zdarza, pan Ireneusz przemówi do nas i da świadectwo swojego życia i wiary. Powie co to dla niego znaczy żyć wiarą  i z czym nieraz trzeba się zmagać. Myślę, że to będzie bardzo wartościowe spotkanie.

A w tygodniu co oferuje ośrodek Xaverianum?

Jest kilka propozycji, np. dwa działające zespoły muzyczne, które mają tu swoje próby. Jest grupa „spotkanie z poezją”, która w tym roku przygotowuje przedstawianie oparte na wierszach  Wisławy Szymborskiej. Oczywiście też są propozycje religijne, duchowe taką nowością jest fitness ignacjański.

Na czym polega ten fitness ignacjański?

Jest oparty na doświadczeniu św. Ignacego Loyoli, założyciela jezuitów, który napisał taką niewielką książeczkę „Ćwiczenia Duchowe”. Jest to takie wprowadzenie w świadome, dojrzałe życie religijne, taki bezpośredni osobisty kontakt z Panem Bogiem. Ale do tego potrzeba własnego zaangażowania. Klasycznie się to nazywa ćwiczeniami, a tutaj daliśmy nazwę fitness ponieważ również duchowo potrzeba regularnych ćwiczeń alby móc się rozwijać.

W czwartek mamy Festiwal Piosenki Studenckiej…

Jest to już kolejna edycja nocnego śpiewania, gdzie każdy student opolskich uczelni może zaprezentować swoją twórczość, swój talent. Są oczywiście nagrody do wygrania, trzy gitary a za pierwsze miejsce gitara elektroakustyczna dobrej marki. Jest to także zachęta do rozwijania swojego talentu. Możliwość pokazania się przed publicznością. Do dzisiaj do wtorku można się zgłaszać do udziału ale oczywiście zapraszamy wszystkich w czwartek do posłuchania. W weekend będą warsztaty gospel. Miejsc na te warsztaty niestety już nie ma, już są dawno zajęte ale w niedzielę po tych warsztatach zapraszamy na koncert gospel. Chór 50 osobowy wraz z zespołem przedstawią to, czego nauczyli się na tych weekendowych warsztatach. Myślę, że będzie mocny śpiew w stylu gospel. Oczywiście w poniedziałek wydarzenie kulminacyjne „Dni Xaverianum” Wielka Gala Żaru Serca, podczas której wręczamy statuetki, nagrody żaru serca trzem osobom, które wyróżniają się tak jak św. Franciszek pasją i zaangażowaniem w działaniu dla innych. Są tu trzy kategorie: pracownik akademicki, student i osoba spoza środowiska akademickiego. Po wręczeniu tych statuetek będzie miał miejsce koncert zespołu Mai Sikorowskiej z zespołem Kroke.

Dziękuję za rozmowę.

Czytelników zapraszamy serdecznie na „Dni Xaverianum”

Komentarze są zamknięte