Inicjatywa JOW na Opolszczyźnie

Niezależna Gazeta Obywatelska11

W imieniu inicjatywy na rzecz JOW, którą rozpoczął Paweł Kukiz pod hasłem Zmieleni.pl chciałem zaprosić Państwa czytelników NGO na Happening który odbędzie się na Placu Wolności w Opolu 10.11.2012 o godziny 13.00.

 JOW – Jednomandatowe Okręgi Wyborcze to najprostszy i najprawdopodobniej najlepszy sposób wybierania parlamentarzystów.

Najprostszy ponieważ trudno wyobrazić sobie bardziej naturalną zasadę niż ta, że zwycięzcą zostaje osoba, która uzyskała najwięcej głosów.

Co prawda w dziedzinie polityki nie sposób stwierdzić, że jedno rozwiązanie jest zawsze lepsze niż inne, jednak empirycznym dowodem na skuteczność JOW jest to, że stosują go najważniejsze państwa Europy: Wielka Brytania i Francja, najpotężniejsze mocarstwo świata – USA oraz najludniejszy kraj demokratyczny – Indie.

Najlepszym przykładem kraju, gdzie funkcjonują JOW jest Wielka Brytania. Kraj podzielony jest na 659 okręgów wyborczych liczących średnio ok. 90 tys. mieszkańców (dla porównania w Polsce na jeden powiat przypada średnio ok. 100 tys. mieszkańców). Wyborcy w każdym okręgu wybierają do Izby Gmin (odpowiednika polskiego Sejmu) swojego jednego przedstawiciela (posła). Zostaje nim osoba, która uzyskała najwięcej głosów. Kandydaci mogą być zgłaszani przez partie polityczne lub startować jako niezależni.

Dlaczego zależy nam na wprowadzenie zmian w ordynacji wyborczej ? Przede wszystkim jest to wprowadzenie osobistej odpowiedzialności posła przed obywatelami w jego okręgu wyborczym – jego okręgu a nie „zrzut” z innego regionu : to od nich zależy jego polityczna przyszłość – do tej pory odpowiedzialni są jedynie przed Szefem Partii układającym kolejność na liście wyborczej.

Drugi bardzo ważny efekt to stabilny rząd, dzięki temu, że JOW prowadzą do dwubiegunowej sceny politycznej (prawo Duvergera).

Warto również zwrócić uwagę, że JOW eliminuje z parlamentu ugrupowania o poglądach skrajnych.

Chyba każdy obserwując życie polityczne naszego kraju zauważy, że coś jest nie tak. Mimo, że każde wybory budzą nadzieję, że teraz będzie już lepiej, po jakimś czasie okazuje się, że coś zupełnie innego: jakość polityki nieustannie spada. Niektórzy nawet mówią, że to taka polska specyfika. Z pewnością! Trzeba przecież przezwyciężyć dwustuletnią tradycję walki z państwem, musi wymrzeć pokolenie wychowane w komunizmie, należy pokonać układ, a może zmodyfikować genetycznie Polaków? Coraz więcej osób zauważa jednak, jak ogromną rolę odgrywają czynniki systemowe z ordynacją wyborczą na czele.

Jan Nowak-Jeziorański pisał: „Zacząłbym od reformy ordynacji wyborczej, a więc od wprowadzenia Jednomandatowych Okręgów Wyborczych. Usunęłoby to podstawową słabość obecnego systemu, jaką jest przerost partyjniactwa.”

Wady tzw. ordynacji proporcjonalnej dostrzegli również tak znakomici myśliciele jak Karl Popper: „Ordynacja proporcjonalna odziera posła z osobistej odpowiedzialności. Czyni zeń maszynkę do głosowania, a nie myślącego i czującego człowieka.”

Obowiązująca obecnie tzw. ordynacja proporcjonalna powoduje selekcję negatywną polityków. Ponieważ wybór do parlamentu zależy – w dużej mierze – od miejsca na liście wyborczej, działacze partyjni są zależni od lidera partii – wodza, który ustala kolejność kandydatów. Chcąc zachować swoją pozycję preferuje on BMW: biernych, miernych, ale wiernych; nieposłuszny może dostać co najwyżej odległe, „niebiorące” miejsce na liście. Przez litość nie przytaczamy przykładów z polskiego życia politycznego.

Sytuacja zmieni się diametralnie, kiedy zastosujemy ordynację opartą o JOW. W tym przypadku znacznie bardziej liczy się poparcie dla polityka w jego okręgu. Nawet „dobry” szyld partyjny może nie uratować słabego kandydata. Jeśli jednak władzom partii zabraknie instynktu samozachowawczego i nie poprą osoby docenianej w regionie, to taki polityk może wystartować samodzielnie i zdobyć mandat. Takie sytuacje miały już miejsce w bezpośrednich wyborach prezydentów, burmistrzów i wójtów.

Stosując JOW z jedną turą wyborów – czyli zasadę zwycięzca bierze wszystko – uruchamiamy tym samym selekcję pozytywną. Inaczej:

Po pierwsze. JOW ukróci selekcję negatywną, która polega na forowaniu przez wodza partii działaczy biernych, miernych ale wiernych (BMW) . Nie będzie układanych przez partyjne wierchuszki list wyborczych, a więc zniknie podstawowa metoda egzekwowania lojalności. Co więcej, stosując JOW z jedną turą wyborów – czyli zasadę zwycięzca bierze wszystko – uruchomimy selekcję pozytywną!

Po drugie. JOW przywróci odpowiedzialność osobistą posła przed wyborcami w jego okręgu. W tzw. ordynacji proporcjonalnej poseł najpierw zależy od szefa partii, który decyduje o listach wyborczych, a dopiero w dalszej kolejności od wyborcy. A od kogo polityk zależy, wobec tego jest lojalny. W małym jednomandatowym okręgu wyborczym poseł będzie podlegał nieustannej, skrupulatnej kontroli.

Po trzecie. JOW otworzy system polityczny umożliwiając wymianę elit. Wskutek obowiązywania tzw. ordynacji proporcjonalnej zmieniają się w Polsce rządy, ale u władzy pozostaje wciąż ten sam krąg ludzi. A przecież trudno zaprzeczyć, że władza zużywa… JOW oznacza wybory w małych okręgach, a więc daje szanse ludziom, którzy sprawdzili się lokalnie.

JOW jest skierowane przeciw partyjniactwu, a nie partiom politycznym, bez których trudno wyobrazić sobie współczesną demokrację. Natomiast rzeczywiście obecne partie polityczne, chcąc funkcjonować w ramach ordynacji z JOW, będą musiały przejść mniejsze lub większe zmiany. Partie wodzowskie (zw. także leninowskimi), w których liczy się przede wszystkim dostęp do szefa, zostaną zastąpione partiami obywatelskimi, w których o pozycji działacza decyduje poparcie w okręgu wyborczym (do Sejmu, czy rady miasta lub gminy). Dlatego dobrzy politycy nie mają powodu obawiać się JOW.

Dodatkowe informacje :

[email protected]

Facebook: Jow Województwo Opolskie

Zmieleni.pl

Autor: Piotr Purul, koordynator JOW na Opolszczyźnie

 1. NuNioser
  | ID: e2c4ff47 | #1

  Nie podoba mi się inicjatywa p.Kukiza z prostej przyczyny.Kukiz w pełni swych sił popierał PO i bardzo angażował się w jej kampanię.Teraz ,gdy został odstawiony na bok po wygranych przez PO wyborach,nagle otrzeźwiał.Przejrzał na oczy i zrozumiał prawdziwe przesłanki jego KOLEGÓW ?Partia wypromowała się już na popularności celebrytów i teraz ma go w poważaniu.Nie należę do naiwnej grupki baranów,których kupują „dobre uczynki” zhańbionych ludzi z pierwszych stron gazet.Ten wieśniak,opój i prymityw z bogatej rodzinki lekarskiej, zawsze lubił być na topie.Szukał wszędzie swojego audytorium.Sam fakt,że jest lewakiem,grającym w punkowej kapeli ,która mocno udzielała się w Jarocinie ,dyskredytuje go w moich oczach.
  Przecież w jego tekstach uprawiał nagonkę na Kościół Katolicki,używał ogromnej ilości wulgaryzmów aby oczarować nimi zagubioną punkową młodzież. Jak teraz może grać na prawicową nutę?Nagrywać słabiutką płytkę z rzekomo patriotycznymi przesłankami.Przecież on wychwalał PO!!! Do czego doprowadziła nas ta partia ,każdy kto interesuje się polityką wie.Teraz będzie obłudnie wmawiał ,że kupili go tym,iż obniżą podatki?Że zrobią jednomandatowe okręgi wyborcze?Oczywistym jest,że przy takim ogromnym,ciągle rosnącym długu publicznym,mogliśmy liczyć raczej na podniesienie podatków.Z resztą,dobrze widział po sondażach,jak wysokie poparcie ma PO i chciał dzięki ich wygranej uszczknąć coś dla siebie.Kukiz znów chce być w centrum uwagi.Po nagrywaniu płytek z Borysewiczem,żałosnych mini rolach w gniotach, zwanych omylnie filmami fabularnymi i pchaniu się do kolorowych gazetek i programów typu Kuba Wojewódzki.Nie cierpię takich ludzi,którzy zmieniają poglądy jak wiatr zawieje,nie trzymają się żadnej idei,udając naszych przyjaciół.Spadł z piedestału i po trupach próbuje się znów na niego wdrapać.Establishment się na niego wypiął.Zróbmy to i my!!!

 2. | ID: cd021971 | #2

  @P.NuNioser ! Pokaż co uczyniłeś, aby nam się lepiej żyło.
  Dołączymy sie właśnie do Twojej propozycji.
  Napisz.
  Musimy myśleć o Polsce, ponad podziałami .
  Zgoda buduje.
  Pozdrawiam.

 3. PiotrekP
  | ID: 6f77a6f2 | #3

  Oczywiście wypnijmy sie na Kukiza ze względu na to kim był i kim jest, wypnijmy sie na akcje nawet jeśli jest jedyna nadzieja na jakiekolwiek zmiany w Polsce na lepsze. Promujmy Komunistów którzy ciagle sa u władzy !!! Promujemy Kolesi u władzy niech dalej obsadzają swoją rodziną i kumplami urzędy i stanowiska !!! Niech zostanie jak jest bo jest naprawdę dobrze a wszystkie znaki mówią ze będzie lepiej !!! Wałączmy TV i program TVN i poczytajmu GW tam przecież mówią ze jest Dobrze że jesteśmy lubiani i szanowania w Europie :) Jest super ! I w Opolu tak dobrze sie dzieje jest tyle nowych miejsc pracy dla młodych ze bedą do nas przyjeżdżać z Warszawy nawet !!! To ja trener III stopnia … Pamiętajcie macie w sobotę o 13.00 zostać w domu :)

 4. Piotr
  | ID: 6f77a6f2 | #4

  Witam zgadzam się z koleżanką Ireną Pan NuNioser raczej brzmi jako Wielki Niezrealizowany Pismak który oprócz przełączania programów pilotem nie zrobił nic dla Polski – no poza wypominaniem. Wielki Patriota i Katolik namawia nas żeby lepiej zostać w domu i pooglądać TVN lub poczytać GW ponieważ posługuje się taką retoryką – sięgnijcie po ostatnie arykykuły na temat Kukiza z GW ? nie są podobne ? nie mają osiągnąć podobnego celu ? A jego Katolicyzm pochodzi od słowa Kat czyli ze Starego Testamentu i filozofi oko za oko. NuNioser powinien również więcej trochę czytać ponieważ wiedział by że idee JOW są popularyzowane od 20 lat między innymi przez niedawno zmarłego prof Jerzego Przystawę a Paweł dołączył stosunkowo niedawno i sława mu za to ! Bo JOW-y nabrały rozpędu. Naprawdę dobija mnie prosta tępota … filozofia nie lubię Kukiza więc Idea możliwości pozbawienia po 20 latach stołków Komunistów, ich rodzin i kolegów niech idzie do kosza – nie popierajcie JOW-ów bo to zmusiło by was do działania ! Zróbcie sobie na złość – po co głosować na Posła z mojego okręgu lepiej niech wybierze go Szef Partii on lepiej wie czego mi trzeba !!! Niech zostanie jak jest jest przecież wspaniale i będzie jeszcze lepiej :) Opole kwitnie i się rozwija i jest tyle nowych miejsc dobrze płatnej pracy że niedługo studenci MBA z Warszawki będą tutaj przyjeżdzać !!! Ludzie Wypnijmy się na niego i na JOW-wy bo Kukiz przeklina i był Punkiem i jeździł do Jarocina !!! To prawdziwy Szatanista i pożre wasze dzieci ;) I jeszcze wybranym przez was nowym Patriotycznym posłom każe poooodnieść PODATKI Buuuu Ja już się wystraszyłem i przekonałem się merytoryczną wypowiedzią NuNioser – dla mnie jest autorytetem !

 5. | ID: cd021971 | #5

  @P.Piotr ! Witam ! Kazda inicjatywa – budująca Państwo , jest godna uwagi.
  A szczególnie pochodząca od mężczyzny.
  Nie potrafie zrozumieć sposobu myślenia @P.NuNioser.
  Wypadało by zawołać:
  „Obudż się i włącz myślenie a wyłącz zmysły”.

  Serdecznie pozdrawiam Pana Piotra

 6. Kolo
  | ID: 53aafe6c | #6

  Warto poprzeć

 7. Rafał
  | ID: a1596649 | #7

  Dobrze że Pawełek sie obudził. My obrońcy Polski walczymy od 2007r aby rządzil w niej uczciwi ludzie pokroju Jarosława „Jastrzębia” Kaczyńskiego. A w Dniu Niepodległości jak zwykle będe ochchodził ten dzień pod Pominikiem Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego

 8. factotum
  | ID: 03c8e6c8 | #8

  Może by tak Nuniosiorek ujawnił kim on był w latach mlodości i z jakiej rodziny pochodził,może chodził na pielgrzymki i po winie mszalnym podgladał koleżanki , oj nieładnia,nieładnie…..A Kościół Katolicki to nie księżą i budynki a przedewszystkim wierni, bo bez nich Kościół juz dawno by przestniał istnieć.Czyli jesteś miejskim abstynentem,bardzo wykształconym z biednej nie lekarskiej rodziny.Twoim ideałem zapewne jest poseł Niesiołowski ,wraz pewnym biskupem który przypadkowo coś wypił i stwierdzono u niego zaledwie 2,5 promila.Może jesteś wirtuozem i potrafisz grac ludziom na nerwach, a może poprostu jesteś członkiem jednej z opcji której nie podoba sie koncepcja zmian proponowana przez JOW-y,która odsunie od koryta wiecznie narzekających a jednocześnie pchających się do władzy „fachowców ” od wszystkiego którym nic nie wychodzi i sa tak zapatrzeni w siebie że tracą powoli kontakt z rzeczywistością.Czyżby już nerwy puszczały, jak posłowi Szejnfeldowi Adamowi , któremu aż nogi drżały na samą myśl że to juz nadchodzi początek końca i powoli zaczniecie tracić stołki o które tak zaciekle walczycie.Wszystkie opcje jakie do tej pory rządziły zawiodły i ludzie mają już tego dość dlatego nie chcą chodzić na wybory bo mówią że to i tak nic nie da.Bezwzględu na to na kogo głosują i tak wchodzą „jedynki” namaszczone przez jednego z 5-ciu I sekretarzy obecnie panujacych nam sił politycznych. JOW-y i Zmieleni .pl to ruchy niezależne od tego kto jaką opcje popiera, kto jakiego jest wyznania i jakiej muzyki słucha i jakiej jest orientacji..Można nie lubić Pawła czy też Kubę Wojewódzkiego ale sa to ludzie niezależni i napewno jakby tylko chcieli startowaliby z najwyższych miejsc na listach wyborczych . Paweł jest frontmanem który skupia wokół swojej osoby ludzi,którzy do tej pory nie byli poinformowani o takich rurach jak JOW ,a w krótkim czasie poparło tę inicjatywę ponad sto tysięcy ludzi.ą to dopiero początek , 10 listopada w sobotę o g.13:00 rusza cała machina pełną parą ,i wtedy sie przekonamy ilu jest zwolenników tego ruchu spolecznego.

 9. NuNoiser
  | ID: e2c4ff47 | #9

  Witam wszystkich broniących w/w AUTORYTET moralny:) Typowe polskie myślenie.Zamiast prowadzić dialog,lepiej atakować.Obrażać mnie w mało wyszukany sposób i uprawiać prymitywną demagogię.Wyjaśnię, jedynie jeden z moich argumentów odnośnie Kukiza.Fakt,że ten „artysta” grywał w Jarocinie,świadczy o tym,że był potrzebny systemowi.W czasach,gdy Komunizm był już skazany na wymarcie,bezpieka stworzyła coś na wzór aktualnego Woodstock’u.Zagrały na nim wszystkie zespoły które „szły z prądem”,jednocześnie walcząc z ówczesnym systemem poprzez szeroko pojęty bunt.Gdyby komuchom tak zagrażały,nie pozwoliliby na istnienie tego festiwalu.Zaznaczam,że były to czasy cenzury,propagandy,Bolków i innych TW.Każdą anty-systemową inicjatywę można było szybko i bezboleśnie zakonczyć. Więc Paweł dla mnie był,jest i będzie Komunistom.W tych czasach,sprzyjających TW wypłynął.Absolutnie nie jestem katolikiem.Starałem się jedynie udowodnić Wam ,jak Wasz „autorytet” odnosił się kiedyś do Kościoła.Tak się składa,że wolę Uważam Rze od GW.Opinię,tworzy się oczywiście czytając różnego rodzaju prasę.Na tym polega pluralizm polityczny.Chyba o tym wiecie,skoro znacie styl artykułów GW.O zmarłym prof.Przystawie czytałem,zanim napisałem mój post.Rozpropagował i podłączył się ,pod tę nieznaną szerzej akcję Kukiz.Udało Ci się zabłysnąć Piotrze:) Jeżeli uważacie,że dzięki „Zmieleni.pl” nastąpi kres oligarchii i nepotyzmu,,to chyba o dobre 20 lat za późno.Stołków dla Was niestety nigdy nie będzie.Wierząc takim „farbowanym lisom” jak Kukiz,pretensje należy kierować pod własny adres.Podobnym „farbowanym liskiem” jest właśnie wspomniany przez factotum, ex Solidarnościowiec z UW i PO(sic!) Szejnfeld,więc nie wiem kto się we własnej retoryce zagubił.Tak na marginesie, Szejnfeld jest z wykształcenia prawnikiem.Mimo tego kim jest,intelektu i wiedzy,odebrać mu nie możesz panie factotum .Ciekawe jaki elitarny Uniwersytet i kierunek sam skończyłeś? ;)

 10. | ID: 8643f4ff | #10

  @P.NuNoiser ! Dziękuję, zrozumiałam .! pozdrawiam

 11. | ID: 7ad4c655 | #11

  Polecam film pt.” Pierwszy Zjazd -Zmieleni ” -Warto poświęcić 1.36 godz. na JOW-y.

Komentarze są zamknięte