Wspomnienie o jednym z żołnierzy wyklętych, którego grób jest w Prudniku

Niezależna Gazeta Obywatelska1

W Prudniku na cmentarzu komunalny w kwaterze nr 10 jest grób Stanisława Pelczara ps. Majka byłego dowódcy jednego z oddziałów Narodowej Organizacji Wojskowej. Jego oddział wraz z innymi ugrupowaniami NOW walczył w zwycięskiej bitwie z NKWD pod Kuryłówką w maju 1945 roku. Kuryłówka to miejscowość nad Sanem k. Leżajska na rzeszowszczyźnie. Po wojnie szukał miejsca na Opolszczyźnie w Prudniku gdzie pracował jako farbiarz we Froteksie. Był pod stałą obserwacją SB.

 

Tak we wspomnieniach opisał go ppor. AK Władysław MATIAS Przydział: Kedyw, okręgi Lwowski oraz Krakowski Armii Krajowej

 

Pelczar Stanisław ps. „Majka”, ur. we Lwowie były podoficer KOP, żołnierz AK z ugrupowania „Ojca Jana”, dowódca małego oddziału, dobry Polak i człowiek. Popełnił samobójstwo w 1977 roku wyskakując z okna własnego mieszkania na czwartym pietrze.

Autor i fot.: Stanisław Skakuj

  1. Endek
    | ID: 7ad82cd9 | #1

    Na tym cmentarzu spoczywa również prof, Bronisław Lenartowicz ( Orzeł) Żołnierz KEDYW . (wnuk Kazimierza członka Rady Głównej Ligi Narodowej, prezesa tarnopolskiego Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego), doktorant na wydz. Historii Uniwersytetu Łódzkiego, w 1952 usunięty z Uniwersytetu wraz z grupą tz rewizjonistów do 1968 miał zakaz nauczania czegoś co się nazywało wtedy Wiadomości o Polsce i Świecie Współczesnym ( Patrz AKOWIEC numery od 1997 do 2006 )
    Z dokumentów IPN wynika, że jeszcze w roku 1986 do SB trafiały raporty na jego temat

Komentarze są zamknięte