Oficjalne wyniki wyborów na Ukrainie: opozycja coraz silniejsza, choć przegrywa

Redaktor Obywatelski19

Przedstawiamy oficjalne wyniki wyborów na Ukrainie: zwyciężyła(tu chyba bez zaskoczenia) rządząca Partia Regionów zdobywając 30,5% głosów. Na drugiem miejscu jest Zjednoczona Opozycja z partią Ojczyzna Julii Tymoszenko, którą poparło 25,3% wyborców. 

Trzecie miejsce zajmuje Uderzenie Witalija Kliczko(UDAR, Ukraiński Demokratyczny Sojusz na rzecz Reform) z rezultatem 13,9% a na czwartym miejscu znalazła się Partia Komunistyczna na którą głosowało 13,5% wyborców. Nacjonalistyczna Swoboda zajęła piątą pozycję z wynikiem 10,3%.

Powyższe wyniki są danymi zebranymi po podliczeniu 97,4% głosów. Przypomnijmy, że wstępne wyniki (30% głosów) pokazywały znacznie większe zwycięstwo Partii Regionów(około 40%), jednak z każdym kolejnym oświadczeniem komisji wyborczej, ta przewaga malała. Obecnie pozycja opozycji na Ukrainie znacznie wzrosła.

Obserwatorzy wyborów (OBWU, USA) mają jednak zastrzeżenia do przebiegu głosowań. Również ordynacja wyborcza budzi wielkie zastrzeżenia ekspertów. Jak twierdzą obserwatorzy, ordynacja uprzywilejowuje partię rządzącą, co w znacznej mierze pomogło jej zwyciężyć.

oprac: ŁŻ

 1. Endek
  | ID: afd66ba0 | #1

  Zastanawiające jest to że nikt nie widzi grozy wyniku Swobody, że nikogo to nie obchodzi. ponad 10% wyznawców idei Doncowa na Ukrainie i to w większości ludzi b.młodych 20-35 lat, to powinno budzić obawy.

 2. Eleonora
  | ID: 66bdc70a | #2

  @Endek

  Proszę pana Endeka.
  Otóz hasło ” Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie” niestety- już się zdeaktualizowało :(
  Powie to panu każdy neo-endek.
  Od Ziemkiewicza począwszy.

  Polecam:

  Rafał Ziemkiewicz do Szewacha Weissa: „Mamy dziś nie tylko wspólne interesy. Mamy także wspólnych wrogów”

  Nie ma dość słów potępienia dla chuliganów profanujących pomniki, ale chcę też zauważyć, iż pewne opiniotwórcze ośrodki – nie tylko w Polsce ochoczo przydają niewspółmiernego znaczenia ich ekscesom, by poniżać Polaków i propagować stereotyp narodu antysemitów. Nie wiem, czy się pan ze mną zgodzi, ale zbyt rzadko się zauważa, iż są to te same ośrodki, które równie wrogo jak nas traktują żydowskie państwo. Zdarzają się sytuacje, gdy te same media i osoby upowszechniają określenie „polskie obozy zagłady” i frazy typu „Polacy byli gorsi od Niemców” oraz zrównują Izrael z III Rzeszą, interwencję w Gazie z Holokaustem, a mur wokół Autonomii Palestyńskiej z murem warszawskiego getta.
  Panie Ambasadorze, mamy dziś nie tylko wspólne interesy. Mamy także wspólnych wrogów.
  ( Nie wiedziałam, że opiniotwórcze ośrodki są w rękach palestyńczyków, a pan Gross jest muzułmaninem, hehhheh!)
  „List do Szewacha Weissa”, „Rzeczpospolita”, 18 września 2011 r.

  Nasze dzisiejsze obowiązki należą do amerykańskich, izraelskich czy europejskich.
  Nie zauważa pan tego?
  Że po pamiętnej Pawłokomie ( zorganizowanej na rozkaz naszego ” sojusznika” USA) gdzie grzecznie przeprosilismy ukraińskich sąsiadów za „nasze zbrodnie” nie wolno nam już o nich wspominać.
  Jest nawet taki trend pośród historyków, powiedzmy opcji niepodległościowej, że Bandera to nie Donców. A sam Doncow nie chciał źle…

  Polecam:

  „Bandera nie jest odpowiedzialny za mordy na Wołyniua przywoływanie jego nazwiska w tym kontekście stanowi marną próbę ukazania nazwisk prawdziwych organizatorów tej masakry. Natomiast ideologia Doncowa nie przewidywała mordowania mniejszości narodowych tylko usuwanie ich z ziem ukraińskich. Skoro uważa Pani że przywódcy OUN kierowali sie ideologią Doncowa, to proszę uprzejmie wytłumaczyć różnice pomiędzy okresem działalności UWO przed opublikowaniem przez Doncowa broszury o nacjonaliźmie integralnym(1926) a okresem działań UWO/OUN po jej opublikowaniu. Moim zdaniem różnicy nie ma żadnej. Co wskazuje że fakt aprobowania tej ideologii przez przywódców OUN nie miał żadnego znaczenia przy podejmowaniu działań terrorystycznych. Podobnie jak nie musieli naczytać się Doncowa by posługiwac się terrorem działacze PPS-u czy IRA pod wodzą Michaela Collinsa. Pomijam juz fakt, że Doncow jak na ukraińskich polityków i ideologów był zwolennikiem współpracy z Polską czego szermierze tezy o przemoznym wpływie jego ideologii jakoś nie chcą pamietać. Zbrodnie popełnione w czasie II wojny też nie wynikały z faktu naczytania się Doncowa przez dowódców UPA tylko z tego iż uznali oni że konflikt terytorialny można rostrzygnąć za pomocą eksterminacji polskiej ludności cywilnej. Jesli kierowali by sie wskazaniami Doncowa o usunięciu mniejszości etnicznych to eksterminacja dotyczyła by również innych mniejszości np. czeskiej a nie dotyczyła. Warto zauwazyć że niebezpiecznie duża grupa w Polsce ma skłanności do absurdalnego tłumaczenia zbrodni OUN/UPA ideologią Doncowa. Zapewniam że gdyby nie przeczytali ani jednego zdania z jego publikacji i tak do rzezi na Wołyniu by doszło. Prosze zatem przestać usprawiedliwiać owe zbrodnie Doncowem bo sa to tłumaczenia nieuprawnione. Na koniec widzę że Bieszczady z Wołyniem sie Pani pomyliły. Zbrodnie popełnione przez UPA na Wołyniu nie dają się w skali i sposobie ich dokonywania nawet porwnac z Bieszczadami. Okrucieństwo na Wołyniu nie miało swego dalszego ciągu w Bieszczadach i tam zbrodnie UPA w zestawieniu z Wołyniem po pierwsze miały znacznie mniejszą skalę. Po drugie w ludność cywilna uderzały one w powaznym stopniu w latach 1944/1945. W poźniejszych latach były to przypadki incydentalne.Podbnie jak fakt iz znacząca wiekszość zamordowanych przez UPA w Biszczadach zgineła z broni palnej uzywanie siekiertudziez innych narzędzi miało miejsce rzadko. Serdecznie pozdarwiam Arkadiusz Karbowiak

 3. Endek
  | ID: afd66ba0 | #3

  Panie Arkadiuszu Karbowiaku kochany!
  Nie czytał Pan mojego postu!
  Dopiero po ponownym przeczytaniu proszę o komentarz :))

 4. Endek
  | ID: afd66ba0 | #4

  I jeszcze jedno, jestem Kresowianinem doskonale znam nie tylko opinie historyków, vide pan Motyka, ale bezpośrednie relacje z ust tych którzy umknęli spod banderowskiej siekiery, sugeruje też wizytę na portalach kresowych w tym na najlepszym opolskim portalu kresowym http://kresykedzierzynkozle.home.pl/page120.php

 5. Eleonora
  | ID: 66bdc70a | #5

  @Endek

  Powyższy komentarz pana Karbowiaka znajduje się tu:

  http://ngopole.pl/2012/10/04/karbowiak-o-estonii-w-xx-w/

 6. Endek
  | ID: afd66ba0 | #6

  Przepraszam Panie Arkadiuszu . Rozpędziłem się. przeczytałem podpis pod ostatnim zdaniem. Raz jeszcze przepraszam.
  Zatem Eleonoro,
  A dalej to już Pani wie :)

 7. Endek
  | ID: afd66ba0 | #7

  Przeczytałem uważnie Eleonoro Pani komentarz.
  „Proszę pana Endeka.
  Otóz hasło ” Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie” niestety- już się zdeaktualizowało :(
  Powie to panu każdy neo-endek.
  Od Ziemkiewicza począwszy. … ”
  I zastanawiam się co ma piernik do wiatraka. Ja komentowałem wyniki ukraińskich wyborów!
  Czyżby ukłuł w oczy mój nick?

 8. Eleonora
  | ID: 66bdc70a | #8

  Nic mnie nie ukuło.
  Powiadam, że pańskie zaniepokojenie wyborami na Ukrainie, nie znajdą zrozumienia.
  Bo dziś wszelkie typy polityczne bardziej zamartwiają się siniakami pani Julii nad porządnymi badaniami zbrodni na narodzie polskim.
  Tylko tyle.
  Mam nadzieję, że to juz pan rozumie?

 9. Endek
  | ID: afd66ba0 | #9

  ok. dzięki i sorki

 10. Piotr Rubas
  | ID: 55d02860 | #10

  A to nie wiecie kochani że Ziemkiewicz to także kosher oddelegowany do „opieki” nad budzącym sięruchem narodowym?

  Pozdrawiam wszystkich narodowców

 11. Eleonora
  | ID: 66bdc70a | #11

  @Piotr Rubas

  Wiemy, wiemy :)
  Pan Rafał- odwieczny tułacz, od liberała po kabareciarza
  ( jego słynne i prześmiewcze tytułowanie pana Pietrzaka ” Ojciec dyrektor”)
  Blog o nazwie ” Pomiedzy Michnikiem a Rydzykiem”
  i na końcu- endek!
  (W 1995 jako stypendysta National Forum Foundation pracował w krajowym biurze kongresowym partii republikańskiej i wydziale prasowym stanowej partii republikańskiej w Seattle)
  (Od 2007 występuje z Kabaretem Pod Egidą, głównie w Ośrodku Kultury Ochoty w Warszawie)
  Uff… ciekawe jakie zmiany jeszcze przed nim/ nami :)

  Aha, zapomniałam dodać, że pan Rafał bywa także Tradycjonalistą ( inaczej, „lefebrystą przebrzydłym” :)

  Proszę:

  „Inaczej niż większość osób żyjących w związku niesakramentalnym Ziemkiewicz pozostał katolikiem i nie jest zainteresowany zmianą nauczania katolickiego (tak by kościół uznał prawowierność jego związku). Publicysta sam deklaruje „Wole mieć przerąbane w prawdziwym Kościele, niż być chwalonym przez jakiś ekumeniczny projekt”. „Wole być ekskomunikowany (…) przez kościół z prawdziwego zdarzenia” niż być hołubionym przez heretyków. „Wiem że Jezus dał Kościołowi (…) depozyt wiary i ów skarb ma być przechowywany w niezmienionej postaci”.

  Wzór cnót wszelakich.

 12. svatopluk
  | ID: db5de966 | #12

  Warto dodać że tylko połowa miejsc w Radzie Najwyższej Ukrainy przypada partiom. Druga połowa to JOWy. Warto poczekać na rzeczywisty obraz parlamentu naszego wschodniego sąsiada. Mimo tego i tak te ok. 50% dla partii opozycyjnych cieszą. No może poza „Swobodą.

 13. Endek
  | ID: afd66ba0 | #13

  A czym różni się Swoboda od Batkowczyny ( Ojczyzny ) ?

 14. svatopluk
  | ID: cea359e9 | #14

  Gloryfikacją UPA. Poza tym partia Tymoszenki nie ma tak na prawdę żadnego profilu ideologicznego. Mimo że należy do europejskiej federacji partii ludowych i chadeckich.

 15. Endek
  | ID: afd66ba0 | #15

  svatopluk :
  Gloryfikacją UPA. Poza tym partia Tymoszenki nie ma tak na prawdę żadnego profilu ideologicznego. Mimo że należy do europejskiej federacji partii ludowych i chadeckich.

  No wiesz! Różnią się gloryfikacją UOA?
  No tak nigdy nie byłeś na Kresach!
  Tak różnią się w tempie gloryfikacji!

 16. svatopluk
  | ID: baf3b605 | #16

  Byłem na Kresach. Ale jako turysta.
  Dla Swobody UPA to mit założycielski.
  Dla Tymoszenki to tylko środek do celu (władzy).
  Jak będzie bezużyteczny to go odłożą.

 17. Endek
  | ID: afd66ba0 | #17

  svatopluk :
  Byłem na Kresach. Ale jako turysta.
  Dla Swobody UPA to mit założycielski.
  Dla Tymoszenki to tylko środek do celu (władzy).
  Jak będzie bezużyteczny to go odłożą.

  Juszczenko „zaprzestał” polityki probanderowskiej i jaki los go spotkał?

 18. svatopluk
  | ID: baf3b605 | #18

  ale nie z tego powodu.

 19. Kazimierz
  | ID: 64b4f65c | #19

  svatopluk :
  Gloryfikacją UPA. Poza tym partia Tymoszenki nie ma tak na prawdę żadnego profilu ideologicznego. Mimo że należy do europejskiej federacji partii ludowych i chadeckich.

  Czyli jak nasza PO.

Komentarze są zamknięte