Okrutna bezmyślność: wycięli ponad stuletnie dęby, by zbudować „Orlika”!

Niezależna Gazeta Obywatelska20

Niedawno Gmina Lewin Brzeski rozpoczęła oczekiwaną inwestycję budowy terenów rekreacyjno-sportowych dla uczniów Gimnazjum Publicznego w Lewinie Brzeskim. Na miejsce inwestycji (kilka boisk sportowych) wybrano teren lewińskiego parku położonego niedaleko gimnazjum, które mieści się w budynku pałacu. W celu przygotowania kompleksu boisk wycięto stare dęby, z których niektóre – sądząc po średnicy – mają około 200 lat!To pomnikowe okazy! Wycięcie takich drzew – nawet jeśli się uzyskało stosowne pozwolenia – to barbarzyństwo ze strony PSL-owskich władz Lewina Brzeskiego, dla których natura podobno ma znaczenie. Przechodnie nie kryją oburzenia. Wstrząśnięty jest też radny Ludwik Juszczak (startował z listy PO), który już zapowiedział, że złoży w tej sprawie interpelację. Pan Ludwik powiedział NGO:

– „Budowa boisk sportowych na potrzeby lewińskiego gimnazjum, to inwestycja oczekiwana od lat. Ucieszyłem się gdy otrzymałem informację, że Ministerstwo Sportu i Turystyki dofinansuje gminną inwestycję „Moje boisko –Orlik 2012” kwotą 820 000 zł., co z deklarowanym udziałem gminy w wysokości 450 000 zł., a także dopuszczeniem przez Burmistrza miasta robót dodatkowych w nieograniczonym zakresie-pozwoli zrealizować nasze marzenia o boisku dla lewińskiego gimnazjum. Mój entuzjazm, i co tu ukrywać euforia z niebywałego sukcesu gminy, w niedzielę 21 października przerodziły się w przerażenie. Osłupiałem gdy zobaczyłem miejsce, w którym zlokalizowano inwestycję!!! Okazuje się, że budowę boiska do piłki nożnej o wymiarach 30×62 m, boiska wielofunkcyjnego 19×32 m oraz budynku sanitarno-szatniowego podjęto w PARKU MIEJSKIM i to w miejscu, gdzie występował najbardziej dorodny drzewostan!!! Kilkadziesiąt wiekowych, pięknych i rozłożystych dębów, którym udało się oprzeć wielu powodziom, nie udało się oprzeć ludzkiej głupocie i bezmyślności. Zostały powalone – by stać się drewnem opałowym albo materiałem na deski.

Niektóre z nich – jak ten oznaczony przez pilarzy numerem 7 – miał średnicę 150 cm. i obwód pnia 450 cm, oznaczony numerem 9 – miał średnicę 120 cm. i obwód pnia 350 cm, a oznaczony numerem 38 – miał średnice 70 cm i obwód pnia 210 cm. Pozostałych kilkadziesiąt, o średnicy 50 do 55 cm czeka w kolejce na wywiezienie do pieca albo tartaku. Patrząc na te bezpowrotnie zniszczone pomniki przyrody, nie potrafię znaleźć wytłumaczenia dla tej okrutnej bezmyślności. Jeśli w lewińskim ratuszu zdecydowano, że najlepszym miejscem na budowę boisk w Lewinie Brzeskim jest PARK MIEJSKI, to można było inwestycję zrealizować kilkadziesiąt metrów dalej, na polanie – gdzie przed wojną było boisko do koszykówki, siatkówki, muszla koncertowa. Teren obok zarastają krzaki i samosiejki drzew. Dlaczego wybrano właśnie skupisko dorodnych dębów? Sądzę, że na to pytanie i jeszcze kilka innych odpowie Burmistrz Lewina Brzeskiego oraz osoby których decyzje doprowadziły do zaistniałej sytuacji”.

Przykre jest zwłaszcza to, że drzewa można było oszczędzić lokalizując boisko ok. 200 metrów dalej na miejscu starego boiska, założonego jeszcze przed wojną przez Niemców. Najgorsze jest jednak to, że poświęcono drzewa, które rosły ponad 100 lat po to, aby wybudować boisko, które będzie funkcjonować tylko kilka lat, co pokazuje przykład inwestycji w Przeczy, gdzie podobny kompleks oddano do użytku 16 września 2011 r., a obecnie kwalifikuje się do remontu. Koszt budowy tego boiska to 470 tys. zł.

O szczegóły inwestycji w Lewinie Brzeskim i sprawę wycięcia dębów zapytaliśmy urząd Miasta i Gminy Lewin Brzeski. – Sporo drzew zostało wyciętych, a szczegółowa lista drzew do wycinki jest określona w decyzji wydanej przez Starostwo Powiatowe w Brzegu – powiedziała nam Magdalena Oborska z Wydziału Budownictwa i Inwestycji w Lewinie Brzeskim. Dowiedzieliśmy się również, że nie rozważano innych lokalizacji, gdyż : „wcześniej był robiony projekt na boisko w tym miejscu, który był adoptowany pod kątem Orlika. Co do wyciętych drzew, to była wybrana oferta, w której Przedsiębiorstwo Wielobranżowe H-P-U Antoni Wieczorek z Rasek zaproponowało wycinkę za możliwość dysponowania drewnem. Cała inwestycja ma się zamknąć w okolicach 1,3 mln a wykonawcą jest firma Usługi Brukarskie Jarząbek z Brzegu” – poinformowała nas pani Magdalena Oborska.

Autor: Tomasz Kwiatek

 1. Kajtek
  | ID: 44f4ea6a | #3

  Saznowni mieszkańcy, dziwie się wam i waszej naiwności. To byla celowo przygotowana operacja finansowa. To nie bezmyślomość , tylko praktyczny połów pieniędzy. Czy wiecie ile trzeba placic za 1 cm średnicy? Żal, ogromny Żal.
  Pilnujcie reszty.

 2. | ID: b0cb80ac | #4

  Wycinka drzew jest modna .W beskidzkich lasach pod trasy narciarskie i drogi – tez wycięto zdrowe drzewa, chociaz leśnicy mówili że kornik występuje.
  Ale drzewa były zdrowe, kumulowały wodę.
  / obecnie wody w studni nie ma./
  Praktyczny połów pieniędzy- trwa.
  POdzieli zyski, buduje ,buduje,buduje …tu brakuje 30 mb drogi,…….. tam most do nikąd,
  albo stadion z dachem, …. lub bez… dachu gdy pada deszcz…. to basen… i tak się….kreci lody..

 3. | ID: ad104a0f | #5

  Jest jeszcze sprawa opłat za wycięcie drzew – za dąb o średnicy 200 cm licząc obowiązującą stawkę, to jakieś 17 tys zł! Tyle drzew, ciekawe czy gmina zapłaciła!! Na pewno to sprawdzimy! Sprawdzimy też miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i decyzję Starosty Powiatu Brzeskiego, członka PiS!

 4. Gandalf
  | ID: ad104a0f | #6

  Liczę na to, że poczytam dobry tekst, a gnoje zapłacą za głupotę, to im się odechce interesy na boku robić i niszczyć przyrodę. Nikt nie pomyślał o tym ile tam ptaków żyło!

 5. | ID: b0cb80ac | #7

  [email protected] ! To będą ciekawe informacje. A kto pieniądze skasował ?
  Czy nie było innego miejsca na boisko?
  Faktem jest.że u nas jest dziwna gospodarka lesna. A Ta dziwność polityki blisko, niezależnie co to znaczy.

 6. Maria
  | ID: ad104a0f | #8

  Straszna sprawa, głupota do granic! I pewnie nikt za to nie odpowie…

 7. | ID: 22647a18 | #9

  Sprawą zainteresowała się TVP tu od 9 minuty i 45 sekundy materiał video w „Kurierze Opolskim” http://www.tvp.pl/opole/informacja/kurier-opolski/wideo/23-pazdziernika-2012-r/8887972 oraz notatka na stronie TVP http://www.tvp.pl/opole/aktualnosci/spoleczne/w-obronie-debow/8887742

 8. Teksas
  | ID: 9d537747 | #10

  Proponuje przyjrzeć się obszarowi leśnemu pomiędzy Lewinem Brzeskim, a Kantorowicami. Tam zostało wyciętych kilkadziesiąt dębów. Rosły pomiędzy innymi gatunkami drzew „w zwarciu”. Nie kolidowały z planowym przebiegiem wałów, nie przylegały bezpośrednio do strefy „wolnej od drzew”. Zastanawia mnie wybiórczość wycinki. Same dorodne i zdrowe dęby.

 9. | ID: 22647a18 | #11

  Tak już wiem, wszystkim się zajmę. Mnie poraża nieznajomość ustawy o ochronie przyrody przez władze gminy i starostwo! Jestem w szoku!

 10. 25 października 2012, 00:37 | #1
 11. LEŚNIK
  | ID: 8ed0421b | #12

  Takie dorodne dęby kiedyś były uważane przez naszych pra-przodków ZA ŚWIĘTE!
  Teraz mamy czasy DONALDOWEGO BEZPRAWIA gdzie nikt nie patrzy tylko TNIE CO POPADNIE zaczynając od najgrubszych sztuk bo …ORLIKI TRZEBA BUDOWAĆ!
  Osoby najbliżej związane z tym miejscem powinny zawiadomić CBA lub prokuraturę (…o ile jest GODNA ZAUFANIA!) i doprowadzić do tego, aby za jaja powiesić na stojących tam gdzieś w okolicy tak pięknych dębach TYCH CWANIACZKÓW, KTÓRYM SZELEST LIŚCI DĘBOWYCH popieprzył się w ich pustym łbie z …szelestem banknocików!!!
  NIE PATRZEĆ CZY TO BURMISTRZ, RADNY, KOLEŚ POSŁA itp -tylko za jaja i powiesić WYSOKO na dębie a potem odpalić pilarkę i zapytać CWANIACZKA … no i jak ?! Ścinamy????!

 12. Rdosław
  | ID: 42a53d0b | #13

  Pozdrawiam z Suwałk. U nas przy posesji posła Zielińskiego z PIS wycięto dwie pomnikowe lipy, żeby poszerzyć dojazd do
  jego nowego domciu. Pozwolenie dostał w dwa dni. Nikt słowa nie powiedział. Poprzedni dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego stosował cięcia „sanitarne” w formie rębni gniazdowej właśnie na gniazdach dębowych. To nic, że jeśli już coś tu wypada, to zwykle świerk. Pewnie się nie znał, bo był po politechnice. Wiedział tylko jak tłuc kasę. Na szczęście jest już przeszłością. Powiedzcie jak walczyć z takim s…syństwem, bo inaczej tego nazwać nie można? Jak leśnicy starej daty walić cechówką po łbach, czy co? Mam pod domem trzy dęby. Jeden stary, ponad sto lat. Prędzej zabiję niż pozwolę ruszyć i gdzieś mam demokrację i „dobra wyższe” narodu wybranego.

 13. Anonim
  | ID: c76af42f | #14
 14. Lalima
  | ID: 959ff67a | #15

  To co się wydarzyło przekracza ludzkie pojęcie, bezduszność i podłość tego pana, oraz jego kliki chyba przerosła jego samego. Już dawno mnie nic tak nie zbulwersowało. Poświęcić te dęby dla orlika dla gimnazjalistów pfff to będą mieli gdzie gówniarze palić marihuanę i pić soczki z dodatkiem spirytu a siksy przesiadywać u nas są takie orliki i do sportu to w tych miejscach daleko to tym gimnazjalistą
  Gratuluje bezmyślności lub świetnego interesu owemu Panu!!!
  Mieszkam na jurze krakowsko – częstochowskiej i gdybym była mieszkanką tego miasta góry bym poruszyła żeby poniósł konsekwencje tej wycinki zrobiła bym wszystko, żeby tam wpadło cbś i cba na kontrole. Choć ukaranie go to mało ja bym go na taczce gnoju wywiozła z miasta.

 15. Anna
  | ID: 4ed674e7 | #16

  Drewno uzyskane ze ścinki jest więcej warte niż kara za scięcie. To tak tytułem wiedzy jak złodzieje z uni kanciarzy i kongresu pejsatych świń łupia Polskę na „inwestycje”.

  @Niezależna Gazeta Obywatelska

 16. | ID: 4c253db7 | #17

  Nasz temat na portalu leśników! http://www.pigipedia.blog.com/

 17. Leśnik
  | ID: 4c253db7 | #18

  Te drzewa to strata nie do powetowania, nie da się zrekompensować już środowiska!

 18. 5 listopada 2012, 00:27 | #2
Komentarze są zamknięte