Protest głodowy: „Chcę pokazać, że po drugiej stronie jest człowiek”

Niezależna Gazeta Obywatelska6

Pan Sławomir Ficenes protestuje już ósmy dzień pod gmachem Sądu Okręgowego w Opolu. Odlicza dni na kartce. Śpi w samochodzie i głoduje manifestując w ten sposób swoją determinację. Na transparentach wypisał kilka haseł: „Panie ministrze Gowin. Polska czeka na zmiany”, „Stop „Sitwie”, „Prawo proste, jasne i przejrzyste. Etyka”, „Już dość państwa prawników. Czas na państwo prawa”.

O swojej sprawie na początku nie chce mówić. Po chwili jednak się przełamuje i opowiada o tym, że nie ma najlepszych doświadczeń z wymiarem sprawiedliwości – głównie z sądami i komornikami. Kiedyś był przedsiębiorcą. Pisał wielokrotnie skargi do sądu na czynności komornicze. – „Miałem dosyć tego kraju pomimo tego, że wcześniej prowadziłem firmę” – zaczyna swoją opowieść. Dowiaduję się z niej, że wyjechał za granicę. Tam mu się nie poszczęściło. – „Wróciłem – opowiada, ale nie chce zdradzać szczegółów, gdyż jak podkreśla – „ to prywatne sprawy”. Sąd go nie wysłuchał. Po pięciu latach przychodzi do komornika. – „Bajzel w papierach, nie było moich wniosków, złożyłem więc skargę na czynności komornicze do sądu” – opowiada. Wygrał w sądzie sprawę na przewlekłość postępowania, jak twierdzi.

„Czy ktoś podchodzi do Pana z sądu?” – pytam. – „Nie przychodzą. Mogę to zrozumieć, jeśli chodzi o niezawisłość sędziowską” – komentuje brak zainteresowania jego protestem przez sędziów Sądu Okręgowego w Opolu. – „Moim zamierzeniem jest pokazanie, że po drugiej stronie jest człowiek, którego trzeba widzieć a nie przepisy, które można dowolnie interpretować” – wyjaśnia motywy swojego protestu pod sądem w Opolu. – „Masa ludzi za to tu przychodzi, dodają mi otuchy” – dodaje po chwili pan Sławomir, którego odwiedziły osoby pokrzywdzone przez polski wymiar sprawiedliwości, a który jak podkreśla od ponad 20 lat nie jest zmieniony i zlustrowany.

Rozmowie przysłuchuje się wysportowany mężczyzna z tatuażami: – „Popieram tego pana” – mówi Krzysztof Fornalski, który sam miał wiele doświadczeń z sądami. Pan Sławomir podbudowany słowami otuchy odniósł się do niedawnych słów ministra Gowina o sitwie prawniczej:- „Wszyscy na niego usiedli w całej Polsce, cała sitwa prawnicza. Ja kibicuje tym którzy, chcą cokolwiek zrobić w Polsce” – stwierdza i wierzy w uczciwość działań ministra Gowina.

Ktoś by mógł się zastanawiać, czy aby przypadkiem pan Sławomir Ficenes nie robi polityki tą akcją. Pytam na wszelki wypadek o to: – „A czy Platforma, czy PiS, to dla mnie jest bez różnicy, czy to jest gangrena czy cholera. Przyjdzie PiS to będzie cholera, może trochę lżejsza” – uśmiecha się zdesperowany człowiek, który przez półtora roku był bezdomny w wyniku działań sądu, który – jak twierdzi – celowo mylił jego adres zameldowania z adresem korespondencyjnym, który przekazał do sądu. Na koniec pokazuje stojący naprzeciw sądu samochód, w którym od tygodnia śpi i okazuje papiery dotyczące jego sprawy.

 

Autor: Tomasz Kwiatek

 1. | ID: 501393be | #1

  Opierając sie na relacjach Pana, i uznanie je za prawdziwe, należy tylko poprzeć Jego stanowisko.
  Pomyłki adresu w sądach to rzecz nagminna, a błąd ten skutkuje na wyrażną niekorzyść strony danego procesu najczęściej pozwanego .
  Niestety, ale mimo zwracania się do sądu z interwencją o błędnym adresie,to nieskutkuje.
  Więc jest to działanie celowe,jakby na to nie spojrzeć.
  Prawnicy ze swoją korporacją to „Państwo w państwie”.
  Chcąc naprawić Państwo, minister p.Gowin musi być odważny.
  Czytałam w Nowinach Nyskich artykuł p.Sanockiego pt.”Odwagi panie ministrze Gowin”, jakże dogłębny. Na rezultaty czekamy.
  Wytrwałości życzę w tym desperackim kroku jakim jest głodowanie , ale sprawa słuszna jest.
  Choroba na jaką zapadł tzw. wymiar sprawiedliwości i prawnicy to jest jeszcze gorsza niż dżuma.

 2. Rafał
  | ID: 405eeb2d | #3

  Kibicuję Panu Panie Sławomirze. Gdybym był bardziej odważny stałbym tam z Panem. To państwo nie funkcjonuje a tacu wielcy ludzie jak Pan maja odwagę to pokazać. Jest Pan bohaterem myślących uczciwych Polaków Niech Pan Trwa

 3. Anonim
  | ID: b4df6792 | #4

  jeśli ktoś walczy z niezawisłoscia sędziowska w trybunale konstytucyjnym to go zgnoją

 4. Anonim
  | ID: b4df6792 | #5

  system ludzi powiązanych ze soba by doić finansowo nie tylko obywateli a nawet panstwo bo panstwo też doja poprzez sprawy zusowskie

 5. Sławomir Ficenes
  | ID: 26cce1e8 | #6

  witam serdecznie
  Pragnę powiadomić Panstwa,iż na czas mojego protestu wziąłem urlop wypoczynkowy i po jego powrocie w 15 minucie od jej rozpoczęcia otrzymałem wypowiedzenie z pracy.Czysty totalitaryzm bis. Od stycznia 2013r. podejmuje następny i bez wątpienia dużo dluzszy protest glodowy w siedzibie Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie. Jednocześnie oczekiwał będę na przyznanie mi obywatelstwa Białorusi.Pozdrawiam jedyną gazetę ktora nie przeksztalciła moichg słów.
  Sławomir Ficenes

Komentarze są zamknięte