„Inwestycje Polskie” – jak rząd zamierza to zrobić [wideorelacja]

Niezależna Gazeta Obywatelska3

Jacek Rostowski na wczorajszej konferencji z ministrem Skarbu Państwa powiedział m.in: „Nasza strategia rozwoju oparta jest na zwiększeniu, pobudzaniu i stymulowaniu inwestycji i zatrudnienia. Przed nami lata, które będą najtrudniejsze na skutek kryzysu. (…) W 2009 roku na skutek zaniechań poprzedniego rządu mieliśmy coś na kształt nie wejścia smoka, ale wejścia ślimaka. (…) Rząd w nadchodzącej perspektywie finansowej skupi się na szybkiej i efektywnej mobilizacji środków unijnych, tak abyśmy mogli je wydawać w roku 2014 i 2015.”

Wejście smoka fajnie brzmi, no zobaczymy na początku 2013 roku.  To że rentowność 5 letnich obligacji jest najniższa w historii to prawda 4,3% to nie dużo. Niemcy za 5 latki płaca 2,0% czyli poniżej inflacji. Ale pan minister nie raczył wspomnieć o wysokości stóp procentowych w Polsce, które są za wysokie, 4,75 % stopa referencyjna.

 

Mikołaj Budzanowski minister Skarbu Państwa o podsumowanie ostatnich miesięcy

 

Mówi o dywersyfikacji dostawców energii, czyli o drogim gazie, który zafundował nam minister Pawlak (umowa z Gazpromem). Dalej mówi o dynamizacji prywatyzacji, chodź ciężko nazwać to uczciwą prywatyzacją. Odchudzanie administracji i na koniec o likwidacji rad nadzorczych, ciekawe rozwiązanie.

Mikołaj Budzanowski minister Skarbu o „Inwestycjach Polskich”

„Co najmniej dwanaście strategicznych projektów inwestycyjnych, w tym inwestycje w energetykę będzie finansowanych przez nowy mechanizm, przy współudziale BGK i spółki Inwestycje Polskie. Najważniejszych projektów strategicznych będzie co najmniej dwanaście i będą sukcesywnie uzupełniane przez projekty z samorządów (…) Najważniejszą platformą będzie BGK, do którego będą wnoszone wybrane aktywa (…) który w wyniku sprzedaży kilku procent akcji spółek, również przez GPW, będzie pozyskiwać kapitał i z tego kapitału zwiększone będą możliwości kapitałowe, poręczeniowe”

Chcemy zacząć już w 2012 roku, uruchomić program w ramach BGK, jak i spółki inwestycyjnej, stworzyć mapę projektów i rozpocząć w 2013 roku na poziomie samorządów – powiedział minister. – W 2013 roku chcemy sukcesywnie dokapitalizować BGK, w zależności od potrzeb inwestycyjnych i projektów. W pierwszym kwartale 2013 roku chcemy rozpocząć akcję kredytową na najlepsze projekty, by były uruchomione w 2013 roku”

Narzędzie inwestycyjne słowo klucz i pieniądze z poza budżetu. Piękne, ale czy możliwe. Wkrótce wywiad na NGO z prof. Żyżyńskim, który skomentuje te zmierzenia.

Oprac. Maciej Wilk

 1. ellly
  | ID: 3991c1d2 | #1

  Konferencja prasowa obu Panów przypominała występ magików w cyrku, zabrakło tylko cylindra i króliczka !!!!!!!

 2. | ID: 8b5e5f49 | #2

  Miłościwie nam panujący p.Tusk wygłosił referat – expose wręcz magiczne.
  Nie rozwinął myśli ,tylko zdał się celowo na wszechstronnych ministrów i dlatego głosy miał na plus.
  A jego ministrowie to arena cyrkowa z klaunami.
  Faktycznie, zabrakło króliczka z czarnym kapeluszem.
  Tylko rozgonić na cztery strony świata to towarzystwo i to jaknajszybciej.

 3. Ozi
  | ID: 72deb15d | #3

  Bajki,mrzońki,frazesy i obietnice.
  Jak ich przyciska to nie do toalety, lecz pleść kolejne dyrdymały.
  Dosyć zielonych wysp, autostrad, igrzysk – czas na śmietnik historii!!!!!

Komentarze są zamknięte