Wystąpienie Donalda Tuska… Czyli parę słów o liczbach

Niezależna Gazeta Obywatelska3

Premier Donald Tusk w Expose mówił między innymi:

Po pierwsze, przygotowaliśmy narzędzie bankowe i wymagające także dodatkowych instrumentów w postaci specjalnej spółki pod program zatytułowany Inwestycje Polskie. Operatorem będzie BGK.40 miliardów złotych do 2015 roku znajdzie się jako kapitał dla BGK po to, aby w tym przedziale czasowym, a więc do 2015 roku, uzyskać możliwości inwestycyjne na poziomie 40 miliardów złotych.

Premier obiecuje 40 mld złotych do roku 2015 na inwestycje przez poręczenia z BGK. Brak szczegółów w jaki sposób mają zostać sfinansowane te inwestycje. Minister Finansów w wieczornym programie w tvn24 powiedział „Pieniądze będą z poza budżetu”  Panie ministrze to już znamy, o tym mówił pan Prof. Rybiński w programie Młodzież Kontra.

http://ngopole.pl/2012/06/29/czy-zegar-dlugu-publicznego-pokazuje-prawde/

Komentarz Krzysztofa Bosaka z Fundacji Republikańskiej:

No dobrze, ale skąd te pieniądze? Minister Rostowski wyjaśnił, że one będą z „dokapitalizowania BGK akcjami spółek skarbu państwa”. Które BGK będzie sprzedawał. Czy to nie brzmi jak prywatyzacja? Oczywiście, to będzie prywatyzacja! A więc dlaczego przez BGK, a nie przez Ministerstwo Skarbu i budżet państwa? Po to żeby oficjalnie nie zwiększyć deficytu! A warto wiedzieć, że 40 mld, które rząd chce uzyskać i wydać to mniej więcej równowartość… wszystkich przychodów z intensywnej prywatyzacji z lat 2008-2011! Tak więc by uzyskać te 40 mld zł Minister Skarbu będzie musiał oddać do BGK do sprzedania to wszystko, co ma jeszcze rzeczywistą wartość: KGHM, PKP Cargo, Enea, PGE, Tauron. Być może także uważane dotychczas za strategiczne Lotos, Orlen, PGNiG czy Gaz-System? Rosjanie chętnie kupią.

Donald Tusk mówi dalej o autostradach:

„Chcę tu wspomnieć o latach 2012 do 2015, a więc latach, kiedy będziemy, jak sądzę, odpowiedzialni. Te 43 miliardy złotych powinniśmy zainwestować w kontynuację programu autostradowego i dróg krajowych. Dla przykładu powiem, że przetargi w 2012 ogłosimy dla obwodnicy Poznania, dla tej części brakującej w 2013 roku. Dla dalszego odcinka A1 Tuszyn-Pyrzowice. W 2013 ogłaszamy przetarg na obwodnicę Marek, na dokończenie S7 z Gdańska do Warszawy. Przetarg S19 Rzeszów-Lublin, a w latach 2014-2015 S5 Poznań-Wrocław i S7 Warszawa-Kraków”

Wykonanie projektów dróg do Euro 2012 zostało wykonane w 20-30 %. Nie zapłacone faktury na kilkanaście mld złotych. Jak to możliwe? Może odpowiem nam szczery senator z PO.

Donald Tusk mówił o polityce pro rodzinnej:

Mówimy tutaj o potrzebie opieki nad małym dzieckiem także po to, aby dziecko trochę większe, a więc dziecko, które ukończyło rok mogło z dużo większą pewnością niż dzisiaj znaleźć miejsce w żłobku. Będziemy kontynuowali rozwiązanie odpowiedzialne finansowo, a więc będziemy proponowali matce, a precyzyjnie mówiąc matce i ojcu, rodzicom taką formę urlopu macierzyńskiego/tacierzyńskiego. Taką formę urlopu, w którym będzie można otrzymać 100 procent tak, jak do tej pory w przypadku półrocznego urlopu macierzyńskiego. A kiedy będzie decyzja o tym, że rodzice decydują się na roczny urlop macierzyński, będzie to wynosiło 80 procent tej wartości przez cały rok. To jest najwyższy pułap, jaki znamy w Europie, a równocześnie czyni ten projekt odpowiedzialnym.

Brak szczegółów kto ma sfinansować wydatki na urlopy. Brak realnych działań mających na celu politykę prorodzinną taka jak: zwolnienia z podatku dochodowego, zabezpieczanie w postaci programu socjalnego, mówiąc inaczej realnych pieniędzy a nie o obietnicach.

Janusz Szewczak w programie „Polski punkt widzenia” o expose premiera:

Komentarz profesora Glińskiego w Polsat:

 

Dziś też konferencja ministra finansów Jacka Rostowskiego, może dowiemy się czegoś nowego.

Autor: Maciej Wilk

 1. | ID: 4bd75d47 | #2

  ,Słuchając relacji pana Senatora – profesora Politechniki Sląskiej mam wrażenie, że leży Jemu na sercu prawda Widzi kiepskie ustawy i głośno o nich mówi,… / chociaż wyczuwa się obawe o możliwość pozbawienia pracy z młodzieżą która Go lubi ,a On studentów ceni/…
  W przeciwieństwie do posłów,którzy prawo stanowią, a właściwie to nie stanowią.!!!
  Prawnicy, wraz z korporacją mają w lukach i złym prawie – interes !!
  Wywiad z prof.Glińskim wskazuje,że to dobry kandydat na premiera.Nie dał się. p Gawryluk zapędzić w kozi róg !!!
  p.Tusk wygłosił stek bzdur.
  Jego dane, to o kant czterach liter …rozbić, bo w żaden sposób, żaden minister nie jest w stanie dokonać wirtualnych wyliczeń rachunkowych.
  To tylko p.Rostowski potrafi otumaniać,. a co smutne …posłowie te głupoty popierają.

  Tylko wprowadzenie obligatoryjnego podatku obrotowego może uratować budżet państwa

Komentarze są zamknięte