Komentarz: Powinnien być nowym konkurs na klub studencki w Opolu

Niezależna Gazeta Obywatelska2

Na 24opole.pl pojawił się artykuł o postępowaniu Samorządu Studentów Uniwersytetu Opolskiego przy wyborze klubu studenckiego. Mimo lepszych finansowo konkurencyjnych ofert wybrano Cina Club. Poproszony o komentarz przez portal napisałem:

Na wstępie pogratuluję władzom samorządu studentów UO, że po kilku latach zdecydowały się wybrać klub studencki w drodze konkursu. Dzięki temu studenci mogą mieć tańsze usługi, wejściówki i wsparcie finansowe dla samorządu na organizację Piastonaliów.

Z zapytania konkursowego na lokal studencki wynika brak znajomości i doświadczenia w konstruowaniu zapytań o cenę. Kryteriów wyboru nie podano choćby procentowo np: wprowadzenie „wsparcie finansowe na Piastonalia – kryterium oceny 80%”, co pozwoliłoby uniknąć nieporozumień przy rozstrzygnięciu.

Tłumaczenie się doświadczeniem z wcześniejszej współpracy z lokalem w sytuacji wadliwego zapytania nie wytrzymuje próby, bo nie było takiego kryterium oceny. Zresztą lokal od 2007 r. nieprzerwanie jest lokalem studenckim i jako jedyny postawił – mimo mniejszej sumy wsparcia – oczekiwania, których pozostali konkurenci nie postawili.

Najlepsza decyzja w tej sytuacji, to powtórzenie zapytania przez SSUO. Niektórzy z zarządu samorządu UO sami stwierdzili, że zabrakło precyzji przy konstruowaniu oferty.

Można to przecież szybko naprawić, rok akademicki dopiero się zaczął. Choć zawsze ktoś będzie niezadowolony z rozstrzygnięcia. Jedna uwaga: przecież nikt nie zabrania studentom chodzenia do pozostałych lokali, w końcu jest wolny rynek więc nic nie stoi na przeszkodzie, by lokale, które przegrały wprowadziły ulgi dla studentów.

Reasumując, jeśli młodsi koledzy chcą wyjść z twarzą i nie chcą być posądzani przez studentów o nieetyczne zachowanie i stronniczy wybór proponuję powtórzyć konkurs. 

Autor: Tomasz Kwiatek, Stowarzyszenie „Stop Korupcji”

 1. | ID: c7f87697 | #1

  Autor ma rację.
  Żyjmy w kraju prawdy.
  To od nas zależy.Też proponuję powtórzenie konkursu.
  Młodzież powinna to przyjąć jak dobrą monetę.

 2. cozakoles
  | ID: 06470b57 | #2

  Powtórzenie konkursu jest wręcz oczywiste, ale jak widać nie dla wszystkich. Może Samorząd Studencki czeka, aż ktoś zgłosi do Prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Komentarze są zamknięte