Sprawa Michała Tuska i Amber Gold przeniesione do Łodzi

Niezależna Gazeta Obywatelska1

Do łódzkiej prokuratury trafią dwa śledztwa związane z Amber Gold: prowadzone dotąd w Gdańsku śledztwo główne oraz postępowanie dot. Portu Lotniczego w Gdańsku i OLT Express. We wtorek w Prokuraturze Generalnej odbędzie się spotkanie śledczych z obu jednostek. Informuje o tym dzisiejsza (9.10))  „Gazeta Polska Codziennie„: – To dobra decyzja, choć spóźniona – twierdzą przedstawiciele Stowarzyszenia „Stop Korupcji”, które złożyło zawiadomienie w tej sprawie.

„Codzienna” informowała w piątek (5.10), że decyzją Prokuratury Generalnej śledztwo w sprawie afery Amber Gold zostanie przeniesione do Łodzi. Taki sam los spotka postępowanie w sprawie Michała Tuska. Syn premiera podejrzewany jest o działanie na szkodę spółki, w której pracował, czyli portu lotniczego w Gdańsku, poprzez równoczesną współpracę z liniami OLT Express

Jak doszło do zmiany prokuratury?

W zeszłym tygodniu jak ipodaje TVP Info Andrzej Seremet podjął decyzję o przeniesieniu śledztwa ws. Amber Gold do Prokuratury Okręgowej w Łodzi. Wcześniej Seremet poinformował w Radiu Zet (4.10), że w czwartek kilka godzin rozmawiał z gdańskimi prokuratorami na temat śledztwa ws. Amber Gold. – Zdano mi relację z czynności, które są podejmowane, zapoznałem się z planem śledztwa i ogólna moja ocena poziomu merytorycznego tego śledztwa jest trafna – powiedział.

Jednak – podkreślił prokurator generalny – prokuratorzy przedstawili wniosek o to, by sprawę przenieść poza prokuraturę gdańską. – Kierując się dobrem śledztwa, uważają, że atmosfera, która nagromadziła się wokół tego postępowania, wokół osób je prowadzących, stała się do tego stopnia nieznośna, że czynności tego śledztwa mogłyby być sabotowane przez niektórych uczestników tego postępowania, podważana wiarygodność prokuratorów, a to nie jest atmosfera, która sprzyja dobru śledztwa – argumentował prokurator generalny w Radiu Zet. Jak dodał, część zespołu, który dotychczas zajmował się śledztwem ws. Amber Gold zostanie delegowana do łódzkiej prokuratury, by „zapoznać prokuratorów z Łodzi ze zgromadzonym materiałem dowodowym, by sprawnie mogli przejąć prowadzenie tej sprawy”.

O przeniesienie śledztwa ws. Amber Gold poza prokuraturę gdańską apelowali przedstawiciele m.in. Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski. – Mówimy krótko: trzeba przenieść śledztwo i powołać komisję śledczą. Wtedy bylibyśmy przekonani, że nikt niczego nie chce ukryć ze strony władzy, ludzi wywodzących się ze środowiska gdańskiego – mówił w czwartek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Także lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro przekonywał, że wobec licznych doniesień wskazujących na to, że „za aferą Amber Gold i bezkarnością pana P. kryje się coś więcej niż nieudolność państwa, uzasadnione jest, aby prokurator generalny podjął decyzję o przeniesieniu śledztwa do innego okręgu, kierując się dobrem wymiaru sprawiedliwości”.

Co  będzie badać prokuratura w Łódzi

Oprócz głównego śledztwa w sprawie Amber Gold do Łodzi zostanie też przeniesione postępowanie prowadzone po zawiadomieniu organizacji „Stop korupcji”, która uważa, że Michał Tusk mógł działać na szkodę gdańskiego lotniska pracując równocześnie dla portu lotniczego i dla OLT Express. W śledztwie prokuratura bada działalność portu lotniczego w związku ze świadczeniem usług spółce OLT Express.

Gdańska prokuratura okręgowa prowadzi też cztery inne śledztwa powiązane ze sprawą, dotyczące m.in. pracy kuratora, który zajmował się sprawami Marcina P., sfałszowania notatki ABW oraz groźb pod adresem gdańskiego biznesmena, którego media powiązały z działalnością Amber Gold.

Możliwe, że zostanie  wszczete śledztwo, w którym miałaby zostać zweryfikowana prawidłowość postępowania organów podatkowych wobec Amber Gold. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożył wiceminister finansów jeszcze do gdańskiej prokuratury.

Przeniesienie tego śledztwa to operacja logistyczna

Przeniesienie do Łodzi głównego śledztwa jak podaje „Gazeta Prawna” za PAP w sprawie Amber Gold będzie sporą operacją logistyczną związaną m.in. z przewiezieniem ponad 50 tomów akt powstałych w toku postępowania prowadzonego w Gdańsku i dowodów, m.in. ponad 500 kartonów i 190 segregatorów z dokumentami finansowo-księgowymi firmy Amber Gold. Śledczy z Gdańska przekażą też do Łodzi 7 terabajtów danych w formie elektronicznej pochodzących z twardych dysków komputerów i innych urządzeń zabezpieczonych w czasie śledztwa.

Przeniesienie śledztwa do Łodzi może wiązać się ze zmianą miejsca pobytu podejrzanego w tej sprawie prezesa Amber Gold – Marcina P. Dodatkow na kilkutygodniową delegację, pojedzie z Gdańska jeden z prokuratorów oraz ekspert analityk finansowy, którzy mają płynnie wdrożyć łódzkich śledczych w wielotomowe akta sprawy.

Oprac. TK, źródło:  TVP, GPC, Gazeta Prawna

Komentarze są zamknięte