Upamiętnienie zbrodni UB pod Barutem w najbliższą sobotę

Niezależna Gazeta Obywatelska1

Wójt Gminy Wielowieś oraz Przewodniczący Rady Gminy Wielowieś  zapraszają na Uroczystą Mszę Polową, która odprawiona zostanie z ceremoniałem wojskowym dnia 29 września 2012 r. o godz. 11.00, w rocznicę masowej zbrodni dokonanej we wrześniu 1946 r. przez NKWD i UB na żołnierzach polskich konspiracyjnych organizacji niepodległościowych – na polanie leśnej „Hubertus” pomiędzy wsiami Barut a Dąbrówka w gminie Wielowieś, powiat gliwicki, woj. śląskie.

Program Uroczystości

11.00 Powitanie uczestników

11.15 Msza św. koncelebrowana w intencji pomordowanych

Uroczysty apel poległych

Składnie kwiatów

Przypomnijmy: 66 lat temu, we wrześniu 1946 r., na tej polanie zginęło ok. 200 partyzantów Narodowych Sił Zbrojnych z Podhala, a także żołnierzy wracających z Zachodu, zwabionych obietnicą wyjazdu na Zachód przez agentów UB i NKWD. Umieszczono ich w baraku, który został wysadzony w powietrze i spalony. O tej sowieckiej zbrodni przez lata nie można było mówić. Miejsce to upamiętnione mogło zostać dopiero po polskich przemianach ustrojowych w 1989 r. – stoi tu postawiony przez miejscową ludność krzyż, pod którym co roku właśnie w każdą ostatnią sobotę września odprawiana jest msza św. i odbywa się Apel Poległych. Pamięć o pomordowanych ocalił od zapomnienia Światowy Związek Żołnierzy AK Oddział w Gliwicach.

Oprac. TK

 

  1. edmund listonosz
    | ID: 199aad98 | #1

    Jakby nie ta informacja to nawet nie wiedziałbym, że coś się w temacie dzieje… 0 informacji, nigdzie o tym nie piszą, ciekawe czy jakieś media się tam pojawią, albo choćby MARSZAŁEK, STAROSTA, WÓJT HIMEL… fakt uroczystość na pograniczu śląskiego,no ale to nikogo nie zwalnia z poinformowania społeczności, tek opolskiej.
    W jakim to kierunku wszystko idzie to ja nie wiem…

Komentarze są zamknięte