Ciekawa rozmowa z dh Grzegorzem Kędzią, Komendantem Hufca Brzeziny

Niezależna Gazeta Obywatelska7

Poniższy film przedstawia rozmowę z 21 letnim dh Grzegorzem Kędzią, Komendantem Hufca Brzeziny. Wywiad został nagrany z powodu braku merytorycznej dyskusji na temat organizacji harcerskich działających w Polsce. Dyskusji tej brakuje w jakich jakichkolwiek mediach. Mówi się o harcerstwie „Że harcerstwo kształtuje elity” tylko jakie elity? W czasie drugiej wojny światowej Związek Harcerstwa Polskiego przeniósł się do podziemia przyjmując kryptonim Szare Szeregi. Była to młoda polska elita tego czasu. Tylko jakie elity powinny tworzyć organizacje harcerskie? Teraz tu w czasach jakich żyjemy?

Na pewno nie powinno harcerstwo się centralizować jak ma to miejsce teraz i w ostatnich 50 latach. Harcerstwo powinno się skupić na swoich wspólnotach lokalnych i tam działać i tworzyć struktury, integrować społeczność lokalną i zacieśniać więzi, tak jak ma to miejsce zachodzie (przykład przytoczony w filmie). Harcerstwo powinno uczyć patriotyzmu, tylko jakiego tego neutralnego politycznie? Czy taki w ogóle istnieje? dh Grzegorz w rozmowie wspomina o wyjazdach organizowanych przez Chorągiew Łódzką ZHP na Ukrainę do Kostiuchnówki, gdzie harcerze opiekują się grobami pomordowanych żołnierzy polskich w pierwszej wojnie światowej. Jak mówi dalej w rozmowie „jest to najlepsza lekcja historii i patriotyzmu dla młodych ludzi”

Fragment filmu dotyczy polityczności harcerstwa i sytuacji z krzyżem postawionym przez Harcerzy pod Belwederem po katastrofie w Smoleńsku. W rozmowie wychodzi też problem braku kontaktu i współpracy z rodzicami w działalności harcerskiej dziecka. Ostatnie 4 minuty dotyczą problemu wymiany pokoleniowej i problemów z tym związanych w harcerstwie.

Zapraszam do obejrzenia. Rozmawia Maciej Wilk

Zapraszam do dyskusji na temat harcerstwa w komentarzach poniżej

Autor: Maciej Wilk

 1. kotul
  | ID: 078ae0c1 | #1

  Bardzo ciekawy wywiad.

 2. Marcin
  | ID: e92bc7f8 | #2

  Wątek o apolityczności ZHP przypomniał mi słowa druha hm. Stefana Mirowskiego, który powiedział: „Jest złudzeniem, że harcerstwo może być apolityczne. Tylko trzeba wyróżnić: czy harcerstwo ma służyć polskiej racji stanu, czy też partykularnym interesom partii politycznych”. Niestety, co raz częściej wychowanie patriotyczne jest pomijane w działalności harcerskiej, a przecież powinno być jednym z priorytetów. Znane mi są środowiska, które wręcz głoszą jakoby miały one tworzyć „nowoczesne harcerstwo” (od razu nasuwa mi się na myśl „nowoczesne państwo”). Miło, że na NGO pojawił się wątek harcerski. Rada dla druha prowadzącego wywiad: mniej gibania na boki, mniej gestykulacji, ograniczenie (czasem wręcz niepotrzebnego) słowotoku. Czuwaj!

 3. | ID: f89d396d | #3

  Ciekawy wywiad,
  ZHP było, jest i będzie pomysłem na życie ,które potrafi integrować.
  Harcerstwo uczy dyscypliny,wytrwałości i szacunku do drugiego człowieka.
  Wychowanie patriotyczne w działalności harcerskiej, od zuchów począwszy, winno być spójne z historią danego Narodu czyli u nas z Polską
  .Miło, że na NGO znalazł się wątek harcerski.!

 4. Marcin
  | ID: e92bc7f8 | #4

  Irena :
  Wychowanie patriotyczne w działalności harcerskiej, od zuchów począwszy, winno być spójne z historią danego Narodu czyli u nas z Polską

  Pani Ireno, ruch harcerski jest związany tylko z Polską, bo w niej powstał, i z Polakami, bo go stworzyli. Inne narody mają swoje ruchy skautowe, ale skauting, szczególnie współczesny, to nie harcerstwo, a tym samym niekoniecznie jest on tożsame z patriotyzmem.

 5. tadzio
  | ID: 82daa4c2 | #5

  Również się, zgodzę, że ciekawy materiał, jednakże co mnie przykuło najbardziej to ewidentne podkreślenie faktu iż krzyż na placu to ZHR stawiał. Osobiście nie wiem kto stawiał, nie jestem harcerzem, ale z tego co mogłem znaleźć w internecie to pod pismami na ten temat figurują 3 organizacje, więc wniosek nasuwa się sam ;D
  PR ponad wszytko, ale co złego to nie my…
  http://www.zhp.pl/index.php?news=50

 6. Wilk
  | ID: 79b45da6 | #6

  Witam dziękuje za komentarze. Tak powiedziałem ZHR ponieważ to pierwotnie krzyż postawiła drużyna z organizacji ZHR. Trzy następne słowa od mojego Kolegi wyjaśniają wszystko „nie ważna jaka organizacja”. Nagrywaliśmy to bez ustalania tekstu:) tak wyszło. Szczerze się odcinam od jakichkolwiek podziałów między ZHP a ZHR. U mnie mówiono w środowisku że to bez znaczenia ponieważ na dole organizacji ludzie są tacy sami.

 7. Wilk
  | ID: 79b45da6 | #7

  Dla ścisłości jesteśmy oboje Instruktorami z ZHP

Komentarze są zamknięte