NGO poleca: Operacja „Lawina”. Dzieje przemilczanej zbrodni UB

Niezależna Gazeta Obywatelska1

Na początku września nakładem opolskiego wydawnictwa „Nowik” ukazała się książka pt. „Operacja „Lawina”. Dzieje przemilczanej zbrodni UB”. Autorem książki jest znany opolski dziennikarz Maciej T. Nowak, obecnie współprowadzący popularny program „Loża radiowa” na antenie Radia Opole.

Nowak, jak na rasowego dziennikarza przystało, zgłębił temat od podszewki, a wieloletnie dziennikarskie śledztwo poparł historyczną wiedzą czerpaną z dokumentów zgromadzonych w IPN oraz świadectw nielicznych już świadków do których dotarł. To wszystko zaowocowało tą ważną i zarazem przejmującą pozycją książkową.

A o czym jest „Operacja Lawina”? Najlepiej oddajmy głos wydawcy książki:

„Książka „Operacja „Lawina”. Dzieje przemilczanej zbrodni UB”, to solidnie udokumentowana, napisana żywo i przekonująco, próba rekonstrukcji zdarzeń, które miały miejsce we wrześniu 1946 roku. To wtedy, co najmniej 158 osób (liczba ustalona przez IPN), partyzantów Narodowych Sił Zbrojnych z Podbeskidzia, z okolic Baraniej Góry, znalazło się na Opolszczyźnie, gdzie miał być ich pierwszy przystanek w drodze na Zachód – gdzie zostali bestialsko zamordowani, bo cała akcja okazała się intrygą Urzędu Bezpieczeństwa. Jest to historia ostatnich dni legendarnego oddziału Henryka Flamego, „Bartka”, dowódcy znanego ze swej iście ułańskiej fantazji. To właśnie on zasłynął patriotyzmem, ale i wielką brawurą, kiedy nie bacząc na milicję i ubeków, przedefilował przez Wisłę ze swoim oddziałem, 3 maja 1946 roku, dla uczczenia zakazanego przez władze narodowego święta”.

Książka, wysoko oceniona przez historyków, opowiada także o wieloletnich poszukiwaniach mogił partyzantów i dokumentacji wyjaśniającej okoliczności tych wydarzeń.

Lektura książki przypomina, jak wyglądało „umacnianie władzy ludowej”, czasy, gdy prawda była niebezpieczna – uzmysławia, że zbrodnia w Barucie to prawdziwe oblicze rodzącej się władzy ludowej. Mówi o „Śląskim Katyniu”, wiosce Barut pod Strzelcami Opolskimi, miejscu zbrodni. Okrucieństwo „wojny po wojnie”, cynizm siepaczy z UB i NKWD starannie zacierających wszelkie ślady dokonanych czynów, przerastają wszelkie wyobrażenia – dlatego tym cenniejsze są książki ocalające od zapomnienia „Żołnierzy Wyklętych”, hołd złożony i pamięci.

Autor: Tomasz Greniuch

  1. kominiarz
    | ID: a3d75017 | #1

    Rzeczywiście świetna książka godna polecenia. Przez lata zbierałem art. dotyczące losów oddziałów „Bartka”. Teraz mam to wszystko w znakomitym opracowaniu książkowym.

Komentarze są zamknięte